Çözüm arıyorum

atika

MB Üyesi
Kayıt
19 Ekim 2015
Mesajlar
2
Tepkiler
0
Yaş
59
Üniv
İTÜ
Aşağıda anlatacağım bir konu üzerinde çalışıyorum ve bu konuda bana fikir verecek/yol gösterecek biriyle haberleşme umuduyla yazıyorum.
Bir tül perde düşünün. Bu perdenin yaklaşık kare şekilli gözenekleri var. Elimde ise kareli bir kağıtta (kareler çok minik) karelerin içi doldurularak çizilmiş bir resim var. Bu resmi tül perde üzerinde gözenekleri teker teker doldurarak yani; bir kareye bir gözenek karşılık gelecek şekilde kağıttaki resmi tül perde üzerinde oluşturmak istiyorum.
Perde üzerindeki gözeneklerin satır aralıkları sabit ölçüde fakat sütun aralıkları sabit ölçüde değil. Sütun aralıkları 0,2mm yada 0,3mm gibi küçük ölçülerde daha geniş yada daha dar olabilmekte... Fakat kartezyen tip 3D yazıcıdaki gibi bir kafanın (sadece x,y düzleminde hareket eden) hedefi şaşırmadan bulması için bu aralıklarında hesaba alınması gerekiyor. Yani her bir gözeneğin koordinatları tam olarak tespit edilebilmeli.
Kareli kağıttaki resmi bilgisayara aktarmak ve 3D yazıcı kafasının da bu resimden aldığı veriyle tül perde üzerinde doğru adrese gitmesini temin edecek bir çözüm arıyorum.
 
Yukarı Alt