Dalgalardan elektrik nasıl üretilir

çağlayan53

MB Üyesi
Kayıt
8 Ocak 2016
Mesajlar
1
Tepkiler
0
Yaş
31
Merhaba arkadaşlar bir projem var ve bu projenin bir kısmı hakkında bilgi almak istiyorum denizde kıyıya vuran dalgalar sonucu elektrik üretmem lazım ama nasıl yapacağımı bulamıyorum.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Kepchup

Özel Üye
Kayıt
22 Kasım 2015
Mesajlar
80
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Kıyıya alternatör koymaktan tut piezoelektriğe kadar yöntem var projende denizin durumunu açıklamadığından neyin en ideal olduğunu söyleyemem.
 

polat

MB Üyesi
Kayıt
23 Ağustos 2015
Mesajlar
37
Tepkiler
12
Yaş
28
Üniv
mardin artuklu ünv. elektronik
Dalga Enerjisi İle Elektrik Üretimi

dalga-enerjisi-ile-elektrik-uretimi1-696x415.jpg

Fosil yakıtların giderek tükenmesiyle ve çevreye olan zararlarından dolayı yenilebilir enerji arayışları giderek artmaktadır. Dünyamızın yeni yeni geliştirilen bir diğer enerji kaynağı dalga enerjisidir.

Dalga enerjisi, dalga yüzeyinden veya yüzey altındaki dalga basınçlarından elde edilir.
Dalga enerjisi deniz veya okyanusların yüzeyinde esen rüzgarlar tarafından üretilir.
Dünyanın birçok yerinde rüzgar sürekli dalgalar oluşturacak kadar düzenli ve sürekli eser.

Dalga Enerjisi Nedir?

Deniz ve okyanus dalgalarında çok büyük enerji vardır. Bütün dünyada dalgalardan 200 milyon ton taş kömürünün vereceği enerjiyi karşılayacak enerji elde edilebilir. Okyanusların kıyı şeridi yaklaşık 100.000km’dir.

Bu kıyı şeridinin ortalama potansiyel gücü 4 milyar kWh’yi bulmaktadır. Bu da dünyadaki bütün su gücünden 7 kat fazladır.

dalga-enerjisi-ile-elektrik-uretimi-462x325.jpg

Dünyamızın ¾ ü sularla kaplı olduğu düşünüldüğünde dalga enerjisinden elde edilecek enerji muazzam düzeyde olacaktır. Dalga enerjisi günümüzde pek yaygın değildir. Bunun nedeni, şiddetli fırtınalarda dalga enerjisi türbinlerinin çok zarar görmesi ve maliyetli oluşudur. Fakat dalga enerjisi geleceğin enerjisi olacak gibi görülmektedir.

Dalga enerjisinden yararlanmaya yönelik çeşitli tasarımlar yapılmakta ve geliştirilmektedir.
Ülkemizde de dalga enerjisinden elektrik elde etme çalışmaları son yıllarda hız kazanmıştır.

Hatta 2008 yılında deneme amaçlı “Dalga Enerjisinden Elektrik Üretimi” konulu proje kapsamında, denizdeki dalgaların dikey hareketini elektrik enerjisine çeviren bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sakarya Karasu’da 2009 yılında kurulan prototip sistemde günde ortalama 5 kWsaat enerji elde edilmektedir.

Ülkemizin 3 tarafının denizlerle kaplı olduğunu düşünürsek dalga enerjisinden faydalanmamız dış enerji bağımlılığımızın azalmasına yardımcı olacaktır. Ancak ülkemizin büyük enerji ihtiyacını dikkate alırsak, küçük santral yerine büyük santraller kurulması hem ekonomik hem de daha verimli olacaktır.
 

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Kayıt
28 Nisan 2016
Mesajlar
143
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Alternatör tarzı yapım elemanlarıyla yapılmakta. Fakat Türkiye ve kıyıları için Çok verimli olmadıgını biliyorum.Yeni barajlar veya nehir yataklarına kurulan verimlilikleri bile bazen çok az olmakta
 
Yukarı Alt