DC Motor seçimi hakkında

Yalnızefe

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Önlisans
Merhabalar,
Bir akülü tekerlekli sandalye projesi konusunda yardımlarınızı istiyorum.
Akülü sandalyelerde 24v 200-750 w 32:1 (3200-4600 rpm) redüktörlü dc motorlar kullanılıyor. 450-750w 4600 rpm dc motor kullanılan akülü sandalyeler 12-15 km/h hıza rahat sorunsuz ulaşabiliyor. Ancak bu araçların torku düşük oluyor. Tıpkı benzinli otomobillerin yokuşta bayılması gibi. Projemde üreteceğim araç güçlü-torklu ve aynı zamanda 12-15 km/h hıza sorunsuz ulaşsın istiyorum. Arazide yokuşta ısınmadan zorlanmadan başedebilsin istiyorum.
2 adet 24v 750w 3200rpm li redüktörlü dc motor kullansam hızdan çok kesilir mi? Bu motora 4600rpm li redüktörle 15 km hıza sorunsuz ulaşıyor. Redüktörü 3200rpm li bu 750w motorlu beyine 15 km/h tanımlasam bu motora zarar verir mi? DC motorlarda tork artarsa hız azalır diye okudum. Aracın kendi ağırlığı 100 kg olacak.
Şu an kullandığım akülü aracın 300w 2900rpm li motoru var ve torkunu seviyorum. 120 kg araç 80 kg kullanıcı toplam 200 kg ile canavar gibi ama 6-8 km/h anca stabil ulaşıyor.
Teknik bilgim olmadığından kıyaslama ile 750w 3200rpm dc motorun iyi bir tork ve 12-15 km hıza sorunsuz olaşacağı düşüncesindeyim.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y

Yalnızefe

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Önlisans
Yaptığınız hesaplamaların sonucunda;
1- 2 adet 750w 3200 rpm redüktörlü 24v dc motor "bu kabullerle" değerlerle olumlu sonuç verdiği sonucunu çıkardım. Kusura bakmayın lise mezunu bir vatandaşım teknik bilgim yok.
2- ortalama 10 bin tl masraflı bu proje için bir makine mühendisiyle görüşmek ortaklık kurmak şartmış, zorunlu galiba. Çok detay ve hesaplama içeriyormuş.
İlginiz ve emeğiniz için teşekkürler mühendis bey

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Yaptığınız hesaplamaların sonucunda;
1- 2 adet 750w 3200 rpm redüktörlü 24v dc motor "bu kabullerle" değerlerle olumlu sonuç verdiği sonucunu çıkardım. Kusura bakmayın lise mezunu bir vatandaşım teknik bilgim yok.
2- ortalama 10 bin tl masraflı bu proje için bir makine mühendisiyle görüşmek ortaklık kurmak şartmış, zorunlu galiba. Çok detay ve hesaplama içeriyormuş.
İlginiz ve emeğiniz için teşekkürler mühendis bey
tum tasarimi ve hesaplamalari ve dahi cizimlerini yapmam mümkün, herhangi bir konuda bana danismanizda bir mahsur yoktur. oradaki hesaplamalar farazidir. Internetten bu isi profesyonel olarak yapan isletmelrin kataloglarindan yararlanmak süreti ile cihazi tasarlamak cok daha uygun olacaktir. Amerikayi yeniden kesfe gerek yok. Internetten katalogları araştırmanızı tavsiye ederim.

Yukarı Alt