DC motor seçiminde dikkat edilecek unsurlar

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
İyi günler Arkadaşlar ben bir proje üzerinde çalışyorum. projede 30 kg'lk bir aracı 45 derecelk açı ile 2.5 m yukar çıkarmam gerek. bunun için kullanmam gereken motorun güç hesabını şöyle yapyorum.

1-) sn 0.5 m Gidecek, 2.5 m için ---> 5 sn
2-) 30 kg olacak (2 motor kullanılacak motor baş 15 kg)
3-) 45 derece ile 2.5 m yukarı çıkacak.

Hesaplamam şu şeklde:
15 kg * 10 m/sn^2 = 150 N
150 N / 2.5 m = 60 J
60 J / 5 sn =
12 Watt
12 W = 0.012 kW.

Hesaplamama göre internetten motor bakyorum gözüme çok küçük görünüyorlar sizce doğru mudur hesaba Güvenebilr miyim?

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Herhangi bir redüktör kullanacak mısınız? Motor kaç rpm dönecek? siz nasıl bir tekerleğe bağlayacaksınız? kaç volt ile çalıştırmayı düşünüyorsunuz? o ufacık görünen motorlardan bazıları 14 voltla şarjlı vidalama çalıştırıyor. ciddi rpm değerleri redüktörlerle düşürülüyor ve torku arttırılıyor... elektrik enerjisi mekanik enerjiye çevrilirken kayıp yaşayacaksınız, tekerlek çapından kaynaklı aracı yürütemeyeceksiniz, sürtünme kuvvetini hesaba katmamışsınız vs. vs. yani sizin hesap büyük ihtimalle çalışmaz :)

şimdiden yazayım h köprüsü lazım olacaksa bristolwatch daki amca güzel anlatıyor. IRF 630 - 9630 olanı ben IRF 540 - 9540 çifti ile kurdum gayet güzel çalışıyor. sorunsuz...

Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
redüktör kulanmayacağım. direk motor milini teker miline bağlayacağm. Teker yarı çapı 90 mm olacak ve sn'de 0.5 m gidecek ayıca 30 kg'lk bir aracı 45 derecelk açı ile 2.5 m yukarı çıkaracak tek gereken özellkler bunlar ama geerkli motor seçimini yapamyorum.

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
redüktör kullanmamak için nasıl bir engelimiz var? motor seçiminde nasıl bir sıkıntımız var? mesela alalım 2 tane şarjlı vidalama aletlerinden. pili redüktörü tetiklemesi herşey hazır olsun. biz sadece gerekli komutları gönderelim. bu bir proje mi? ödev mi? kısıtlarımız neler? bütçe durumu nedir?

Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
mesela alalım 2 tane şarjlı vidalama aletlerinden. pili redüktörü tetiklemesi herşey hazır olsun.
Mükemmel dediniz.
redüktör kullanmamak için engelim yok siz redüktör diyince dedim bi sürü hesap kitap yapmak gerekicek onun için kulanmayacağm dedim.
siz söyledikden sonra internetten baktıım şunlardan 2 tane kullanabilirim:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

sizce nasl?

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Isteklerinize cevap verecekse neden olmasin? 4.8 volt zayif kalabilir. Butceyi cok zorlamayacaksa biraz daha kaliteli birsey alinabilir. Hangi ildesiniz bilmiyorum ama benzer urunler 2.el olarak alinip 6volt isildak akusu diye tabir edilen akulerden alinip basit bir lehim ile harici beslenebilir. Boylece birinin isine yaramayan birsey sizin isinizi gorur.

410473825 numarali sahibinden ilani hem daha kaliteli hem de daha ucuz

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
OzcanOzaltin

OzcanOzaltin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Erciyes Üniversitesi
sizin kendi projeniz olsaydı internetten hangi vidalama aracını seçerdiniz direk marka model olarak?

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Ben herhangi birini secmezdim. Size kolaylik olmasi icin soyledim. Ben olsam uygun bir disli seti bulur uygun bir reduktor haline getirirdim. Ben de yaz tatilinde paletli bir arac yapmayi dusunuyorum. Motor olarak camasir makinesi motoru, pil olarak araba akusu dusunuyorum. Uzaktan kumandali ve kizimi tasiyacak gucte birsey yapacagim.

Yukarı Alt