Devre bilgisi. Lütfen!!!

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Meehaba arkadaşlar.
Öncelikle öğrenci ve elektirikçi değilim. Ama elektiriği seviyorum 😊
Sizlerden öğrenmek istediğim bir devre var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Örneğin bir lambaya 220w şebeke hattı ve 12w/9a ups güç kaynağı bağlayacağım.
Burada benim öğrenmek istediğim lanba şebeke hattından yanıcak. Elektrikler kesildiğinde ups güç kaynağı devreye girecek. Ama şebeke hattı ve ups güç kaynağı aynı lanbaya bağladığımda çakışmayacak. (Şebeke hattı - Ups güç kaynağı - lamba) Bü üçünün arasına nasıl bir elektronik parça koymam gerekiyor?
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Acaba yanlış bir forum'amı geldim ben ? 🤔
Kimsenin elektrik, elektronik bilgisi yok sanırım.
Bakıyorlar ama yorum yapan yok!!!

Dosyalar

Son düzenleme:

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Merhaba Melih, bahsettiğin olaya işe yarayacak devre elemanına röle deniyor. Basit devre şeması ve kurulumu ile ilgili şuna bakmanı tavsiye ederim

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Çok Çok Çok teşekkür ederim faydalı oldu. Yanlız video da bahsedilen diot direncinin benim devrede olmaması lazım. Çünki aküler ups güç kaynağı tarafından şarj ediliyor. Ups den gelen ektiriğin tekrar geri dönmesinde çakışır. Şimdiki sorum almam gereken role değerleri nasıl olmalı. Role hem 220w şehir şebekesi ile çalışacak hemde Ups den gelen 12w/9a ile çalışacak. Tavsiyeniz ?

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
İnternette 220V AC-10A olan röleler var şehir gerilimine uygun, bunun dışında 100-200 W'lık lambalar için ise 5V luk olanları da var. Prize takacaksan 220V AC alman iyi olur

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Bu arada bir şeyi fark ettim. Video da ki devre benim bahsettiğim devre değilmiş. Söyle anlatayım. Bir lambaya sol taraftan 220 volt elektik geliyor. Aynı lambaya sağ taraftan da 220 volt elektik geliyor. Ama soldan ve sağdan gelen 220 volt elektrik birbiri ile çakışmayacak. Sırayla çalışacaklar. Örneğin: Soldan gelen elektrik kesildiğinde, sağdaki elektrik devreye girecek, Tekrar soldaki elektrik geldiğinde sağdaki elektrik devre dışı kalacak.

Bu konuyu bir kaç forum da sordum.Daha çözebilen olmadı. Bazen düşünüyorum acaba imkansızı mı istiyorum, kimse çözemiyor.. :)

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Çok teşekkür ederim. İşte tam olarak istediğim buydu. Birde sol kablolardan L + yazdığınız kablo üzerine diot koymaya gerek var mı acaba ? Sağ kablodan gelen + lambadan sonra ileri gitmemesi için. Sanırım diot denilen şey ona yarıyo. ?

Birde yanlış bilmiyorsam eğer role ye 5 kablo bağlanıyordu. Burada 4 kablo bağlı. Sanki bir eksik var gibi. Tekrar gözden geçirip cevaplarmısınız acaba rica etsem?

Bir şey daha farkettim. Çizime göre solda elektirikler kesildiğinde sağdan gelen elektirik tekrar (elamana) gelerek devreyi tamamlıyor sanki. Sürekli aç kapa, aç kapa yapacakmiş gibi.. Ya bu elektiriği çok seviyorum. Keşke okusaydım. 😊

Son düzenleme:

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Melih öncelikle eksiğin çok sana her şeyi baştan anlatmam oldukça zor olacaktır. Sorularına cevap veriyorum ama bu cevaplarda başka sorular doğuracaktır. Bu sorulara internetten kaynak edinmek sureti ile cevap ararsan sevinirim. Ben de bir makine mühendisiyim, kendi çabalarımla elektrik elektronik öğrendim. İlk olarak bilmen gereken bu devrenin sorunsuz çalışacağıdır.
Yukarıdaki çizimde + olarak ifade ettiğim uç yani L (ingilizce Line dan gelir. "Line = Hat" demektir. Jargonda Linye olarak ifade edilir. ) Bu ucun + yani anot (klasik pillerin + kutbu) olarak ifade etmememin nedeni; 220V olarak bahsettiğimiz şebeke gerilimin alternatif akım olmasından dolayıdır. Lütfen alternatif akıma göz at. Diyot akımı tek yöne geçiren elemandır, herhangi bir alternatif akımı doğrultmak için kullanılır. Daha fazla detay vermiyorum özetle diyot kullanmak diye bir durum söz konusu değil.
Bazı röleler 5 ayaklıdır, hepsi değil. Rölenin altından baktığında 5 tane ayak görüyorsan bu ayakların 2 li ve 3 lü olmak üzere iki grup olduğunu göreceksin. 2 li gruba gerilim uyguladığında, diğer ayaklardaki kontaktlar değişir. Röle 5 ayaklı ise hem NC (normalde kapalı ) hem NO (normalde açık) kontaktları mevcut demektir. Lütfen röleleri araştır. Normalde açık, normalde kapalı terimlerini araştırdığında yeterli bilgiyi edineceksin.
Devrenin aç kapa yapması gibi bir durum söz konusu değildir. Çalışma mantığını anlatıyorum;
Durum 1: (sağ ve solda elektrik var ) : Bu durumda soldaki gerilim röleyi tetikleyecek ve sağdaki L bacağında bulunan kontağı açmak sureti ile gerilimin lambaya ulaşmasını engelleyecek. Lamba soldaki gerilim ile çalışmasına devam edecek.
Durum 2 : (Sağda enerjili sol enerjisiz ) : Sol tarafta gerilim olmamasından dolayı, NC olarak çalışan röle kapalı kontakt olmaya devam eder ve sağdaki L bacağından gelen gerilim lambaya ulaşır.
Durum 3: (Sol enerjili sağ enerjisiz ) : Soldaki enerji kaynağı lambaya doğrudan bağlı olduğu için lamba yanar.
Durum 4: (sol ve sağ enerjisiz) : lamba yanmaz.
İyi çalışmalar.

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Öncelik ile usanmadan uzun uzun detaylı bir şekilde yazdığınız için çok çok teşekkür ederim. Ben elektriği seviyorum ama pek bilgi sahibi değilim. Sizin de dediğiniz gibi sürekli videolar izleyerek bilgi ediniyorum. Hani derler ya cahile laf anlatmak çok zordur. Sizin cevaplamış olduğunuz tek bir konu bana mantıklı geldi oda 4 bacaklı role ninde var olması. Bir konuda ikna olamadım, oda sizin dediğiniz gibi Solda enerji varken, Sağda ki enerji lamba ya ulaşamaz, burası doğru. Ama tam tersi olduğunda, yani solda enerji yok, sağda enerji var. Sağdan gelen enerji lambanın + ve - kutuplarına ulaştığında Sağdan gelen enerji Soldan gelen enerjinin hattından devam etme şansı var. Ve elamana giderek devreyi tamamlıyor. Lütfen sizden tek bir sorumu yanıtlamanızı daha isteyeceğim. Söz başka soru yok. Sorum söyle: Sağdan gelen +ve- enerji lambaya ulaştıktan sonra tekrar soldan gelen hattan devam etmeme sebebi nedir ? Sağdaki elektrik lambayı yakarken ben soldaki hattın uçlarını tutsam çarpılmam ?

Kendi yorumumu okurken farkettim. Yukarıda kullandığım cahile laf anlatmak zordur cümlesini kendim için söyledim. Yanlış anlaşılmasın !

Dosyalar

Son düzenleme:

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba Melih.

Resimde umarim anlatabilmisimdir.

Sorun varsa yazarsin yine.

Bu arada, elektronike ilgi duyman güzel bence.
Kendini gelistirebilirsin zaman icinde,
yeter ki motiveni kaybetme.

Selamlar.
Seckin

Dosyalar

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
@Seçkin Şenol İlgi alakanız için çok teşekkür ederim. Sanırım sizin çizdiğiniz role çift tetik mekanizmalı bir role. Sanırım siyah kalem ile belirtmiş olduğunuz kablolar bobine gidiyor. Yanlız iki kabloda (N) bu şekilde çalışırmı acaba ?

Bir sorum daha olacaktı. Örneğin bobin için + şebekeden aldık. -- ups den aldık. Bu şekilde bobin çalışır mı ?

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Üniv
Evet biri A'ya digeri B'ye baglanmali :), cizim hatasi olmus.

Ben Almanya'da yasadigim icin Türkce terimleri tam olarak bilemiyorum :),
o nedenle bunu anlamadim " çift tetik mekanizmalı".

Yani sonucta: 230V sebeke ceyrani varken röle sebekeye bagli, yoksa UPS'e baglaniyor.
Tabiki röle iki kontakli olmasi gerekiyor, sonucta lambaya N ve L ulasmali.

Iki N'nin birbirine bagli olmasi sorun yapmamali.

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Tmm çok teşekkür ederim. Çift kontaklı role videosu izleyeyim. Çalışma pirensibi nasılmış die

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Evet senin dedigin gibi akim sagdan sola gecebilir ama bunu bir diot ile degil baska bir role ile yapacaksin. Seçkin Bey'in problemi cozecektir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Röle çeşitlerini araştırırken sanırım olayı çözdüm. 4 kutuplu röle işimi görüyor. Hatam varsa düzeltin.

Dosyalar

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Kontaklar NC mi NO mu belli değil, sen zaten mantığı kavradin diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
@Seçkin Şenol Röle yi ters bağlıyorsun. Rölenin güç girişleri lambaya bağlı.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Üniv
@MeLiH: Anliyamadim ne demek istedigini ?

Konu sahibi
Konu sahibi
MeLiH

MeLiH

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-------
Üniv
-------
Role elektirik girişi sağ taraftan olması lazım. Ters bağlantı çalışırmı orasını bilmiyprum.

Dosyalar

Yukarı Alt