Düşünce gücüyle F-35 uçuruldu

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Kayıt
6 Şubat 2015
Mesajlar
549
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Pentagon'un DARPA birimi 2 yıl çalışmanın ardından düşünce gücüyle jet uçakların kontrol edilebileceğini duyurdu.


ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir başarıya imza attı

DARPA'nın Direktörü Arati Prabhakar, insan beyniyle makinaların kontrol edilmesine yönelik çalışmalarının ardından 55 yaşındaki engelli bir kadının sadece düşüncelerini kullanarak F-35 jetini uçurabildiğini duyurdu.

2012 yılında başlayan çalışmalar kapsamında DARPA'da çalışan bilim insanları ve doktorlar Jan Scheuermann'ın beyninin sol motor korteksine elektrotlar yerleştirdi.

İki yıldan uzun süren çalışmaların ardından yapılan deneme uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Scheuermann, beynine yerleştirilen bu elektrotlar sayesinde F-35 Lightning II simülatörünü sadece düşünceleri ile kontrol etti.
Düşünce gücüyle F-35 uçuruldu.jpg
Scheuermann, beynine yerleştirilen elektrotlar sayesinde F-35 Lightning II simülatörünü kullandı.

FİZİKSEL ENGELLERİ ORTADAN KALDIRABİLİR
Bu çalışmalarıyla yeni bir kapı açtıklarının altını çizen Prabhakar, bu teknolojinin gelişmesinin insan beyninin vücudun kısıtlamalarından kurtulmasına yardımcı olacağını belirtti.

Prabhakar'a göre, düşünce gücüyle makinaların kontrol edilmesi uzun vadede insan vücuduna yerleştirilen robotik cihazlar sayesinde fiziksel engelleri ortadan kaldıracak.
 
Yukarı Alt