Elektrik-Elektronik Bölümü Dersleri Forumunda Neler Paylaşılabilir

Yunus Emre

Yetkili Kişi
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Elektronik Mühendisi
"Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dersleri" bölümü altında dersler ile ilgili paylaşımlar yapılır ve dersler ile ilgili sorular sorulup cevaplar verilebilir.

Halil ATICI

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
s.a ben yeni kaydoldum siteye.Elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Yazılım üzerine uzmanlaşmak istiyorum.Sizce hangi program ve derslere ağırlık vermeliyim.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
c++ ve c# dillerini ileri düzeyde öğrenmeniz gerekiyor bildiğim kadarıyla

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Başlangıç olarak C++ öğrenmeniz diğer dillere geçiş yapmanızda kolaylık sağlayabilir. C++ ile daha kolay algoritma geliştirme mantığını anlıyorsunuz, daha yalın ve daha az kod bulunuyor. Konsol ekranında çalıştığınızdan fazla kalabalık olmuyor. Hataları bulmanız daha kolay, düzeltme adımları için takıldığınız bir yer olursa ulaşabileceğiniz kaynaklar ve örnekler daha anlaşılır. Daha sonraları gömülü sistem yazmak istediğinizde burada kullandığınız döngüler, fonksiyonlar ve algoritmalar çok benzer hatta aynısıdır. Matlab gibi programlarda da çok fazlaca yararlanacağınız bir dildir. Zaten kısa sürede öğreneceğinizden konsol uygulamalar size yeterli gelmeyecek, görsel program yazmak isteyeceksiniz. Buradan sonra C# diline yönelmeniz elektronik alanındaki uygulamaların yapılmasına yarar sağlayacaktır. Dilerseniz java diline geçebilirsiniz. Bu adımdan sonra karar sizin yapacağınız uygulamalara bağlıdır. Bazı sistemler Linux ile yazıldığından buna geçmeniz de gerekebilir. Karşılaştırma yapmanız ve dil öğrenmek istiyorsanız, üstelik sertifika da almak gibi bir düşünceniz varsa size önerebileceğim bir site: cizgi-tagem.org

Kolay Gelsin

Halil ATICI

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Çok teşekkür ederim. Bende programlara şimdiden başlıcam da sizce başlangıç için en uygun ve kolay program nedir???

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Dev-C++ programını indirerek işe başlaya bilirsiniz. Adında da anlaşılacağı üzere c++ için kod yazma programı. Başlangıç olarak internette yada youtube de gerekli kaynaklar mevcut.

nejdet_2534

MB Üyesi
Tepkiler
4
birinci sınıf 2. dönem öğrencisiyim bu dönem göremeye başladık, ansi c kullanıyoruz dev c++ üzerinden yalnız c komutları ile çalışıyoruz, hocamız ''c'' öğrenmenin ''c++'' a göre artısının her yerde genel geçer olmasıdır dedi. örneğin ansi c komutları ile yazdığınız bir programı başka derleyiciler ile derleyip (ufak tefek değişikler olabilirmiş) yine çalıştırma imkanınız var dedi.

Not: ANSI herhangi bir program adı değil, "
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
: American National Standards Institute,
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
: Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü", demektir bir bakıma ülkemizdeki TSE gibi bir görevi var diyebiliriz. hayırlı günler

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
C dili ile c++ benzerdir. C daha eski bir dildir o yüzden önceden çoğu kişi kullanmış, program yazmıştır. Linux gibi işletim sistemlerinde de kullanıldığından daha yaygın olmuştur. Ancak genel geçer olması demek daha iyidir denemez "bence" sonuçta programlamanın karmaşıklaşması ve gereksinimlerin artması ile uygulama oluşturmada ortaya zorluklar daha çok çıkıyor. Bu yüzden c++ daha basit ve kolay öğreniliyor. Bence c++ gören birisi gerekirse C diline de kolayca adapte olabilir. Daha sonra java veya c# geçecekseniz bence c++ ile başlayin direk. Visual studio kullanmanizi da tavsiye ederim. Öğrenciler için ücretsiz versiyonu var. Hatta öğrenci mailiniz varsa pro sürümünü indirebiliyorsunuz: dreamspark.com

C, C++, C# ve daha fazlasını aynı ortamda yazabilir, uygulama oluşturabilirsiniz...

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
Yanlis anlasilmasin C dili baslamak icin yanlistir veya artisi yoktur diye birsey demiyorum, söz konusu olamaz zaten ama bence c++ a gore cok buyuk avantaji yok diye dusunuyorum. Her seyden once yapacaginiz uygulamalara gore dil seciyorsunuz. Her dilin kendine gore avantajlari var. Baslangic olarak en ideal ve kullanisli gelen benim icin C++ oldu. Ogrenmesi hem daha kolay hemde cogu ortamda kullanabiliyorsunuz. Derleme hatalari her dil icin derleyici degistirginizde sorun cikartabilir. C++ da fazla olmasinin sebebi daha cok derleyici olmasidir diye tahmin ediyorum. Benim icin en kararli ve kullanisli gelen visual studio oldu. Baska ortamlardan gelenleri derlerken simdiye kadar hata almadim. Alsam bile bulmam digerlerine gore daha kolay.

nejdet_2534

MB Üyesi
Tepkiler
4
Bence c programlamayı çözmüş birisinin c++ a daha kolay adapte olabileceğini düşünüyorum. c nin gözümdeki yeri daha bir ciddi c++ dediğiniz gibi daha kolay, c programlamayı halletmiş birisinin c++ için kendisine bir kaç eklenti yapıp c++ sorununu ortadan kaldırabileceği kanaatindeyim ama yine ben arkadaşlara bırakıyorum, insan kendi bildiğini okur, teşekkürler iyi günler :)

Yukarı Alt