Elektrik Elektronik Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Kızılelma42

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
yok
Abilerim ablalarim nasip olursa elektrik elektronik mühendisliği olmayı istiyorum ve şimdiden bir kaç programlama dili öğrenip ilerde daha rahat etmek istiyorum başlangıç olarak hangi dili önerirsiniz

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
C zaten ilk, temel ve en çok önem taşıyan dil bizim için. Ve bana sorcak olursan bu dili öğrendikten sonra ilgi ve ihtiyacına göre ayrıyetten hangi dili öğreneceğini kendin bulursun. Elimde başlangıç seviyeye ait pdf dosyası var fakat paylaşımı forum kurallarına aykırı olabilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Teknik bölümde kalirsan (mesela gömülü sistemler): C, C++ ögren
Her alanda calismak istersen (genel yazilim)): C# ve Java ögren

BlackMamba

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
1. Cad-Cam Programları
AutoCad,SolidWorks,Catia vb. Bu tür programlar Makina Mühendisliği gibi daha çok mekanik ile ilgilenen bölümler kadar yaygın olmasada Elektrik-Elektronik Mühendisiğinde de kullanılmakta. Daha çok şantiyelerde, büyük tesislerde ve projelerde kullanılmaktadır.
2. Matlab
Matrix Laboratoty ’ nin kısaltılmış şeklidir.Teknik hesaplamalar,mühendislik hesaplamaları ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için tasarlanmış bir yazılım geliştirme aracıdır. Adından da anlaşılacağı gibi matrislerle çalışır.
3. Altium Designer
Çok karmaşık ve gelişmiş PCB tasarımlarının en kısa zamanda tamamlanabilmesi için mühendislerin hızını maksimize eden bir kullanım ve bütünleşik bir ürün geliştirme sistemi mimarisine sahiptir.
Konsept tasarımından imalata kadar gerekli bütün araçları bünyesinde barındıran, komple ve profesyonel PCB tasarım yazılımıdır.
4. Proteus
Görsel olarak elektronik devrelerin simülasyonunu yapabilen yetenekli bir devre çizimi, simülasyonu, animasyonu ve PCB çizimi programıdır.
5. PSpice
Elektronik devre tasarımı, simulasyon ve PCB çizimi için yaygın olarak kullanılmakta. En az Proteus kadar yetenekli fakat Proteus’a göre daha zor kullanılan bir programdır.
6. Eagle
Eagle elektronik devre tasarımı yapan birçok kişinin kullandığı en yaygın layout editörüdür. Elektronik devrelerin şemalarını çıkartabilir ve bunları Autoroute özelliğini kullanarak PCB (baskılı devre) oluşturabilirsiniz.
7. Mentor Graphics
Mentor Graphics’in tasarım yazılımı, daha önce bahsettiğimiz programların arasında en profesyonel olanı diyebiliriz. Altium, Proteus ve Multisim’e göre çok daha gelişmiştir. Piyasada genellikle büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Muhammed sevim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Üniv
Aksaray üniversitesi
OTOMASYON İSTİYORSAN TIA PORTAL- WİNPROLEADER - ZELIOSOFT BUNLARADA BAKABİLİRSİN

engineer06

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Herkese merhaba. Sizlere bir şey sormak istiyorum. Ben Elektrik elektronik mühendisliğinden geçen sene mezun oldum ama 1 sene kpssye çalıştığım için özel sektörde çalışmadım. Şimdi bir şirketin mülakatına gideceğim ve birçok şeyi unuttuğum için nelere dikkat edeceğimi ve mülakattan önce nelere bakacağımı bilemiyorum. Şirket gömülü yazılım yapacak bir mühendis arıyor. İlanında Gömülü C/C++, Fpga tasarım araçları ve verilog donanım tanımlama dilinde tecrübeli, Matlab/Simulink yazılımlarını aktif kullanabilen, elektronik harp ve askeri sistem simülasyon alanında tecrübeli veya öğrenmek isteyen bir mühendis arıyor. İşin tanımıda İha için uçuş kontrol yazılımları, görev planlama yazılımları,operatör kontrol panelleri yazılımları, faydalı yüklerin kontrol edilmesi ve elde edilen verilerin işlenmesi vs. Sizce ne sorarlar bana mülakatta? Ne önerirsiniz?

engineer06

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Üniv
Teşekkür ederim Seçkin Bey. Çok faydalı noktalara değinmişsiniz. Kesinlikle uygulamaya çalışacağım. Ben birde mülakatta teknik olarak nasıl soru geleceği konusunu merak ediyorum. Teknik olarak gömülü C ya da fpga, matlab/simulink programları ile ne yapıyorlar tam olarak, bana yaptıkları iş tanımına bakarak ne sorabilirler onu merak ediyorum.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
C, FPGA ya da Matlab sorulari söyle olabilir:
  • Bu konuda hangi kitaplari okudunuz ?
  • Simdiye Kadar hangi C/FPGA/Matlab programini yazdiniz ?
  • Bu konuda ne kadar tecrübeniz var ?
  • ...
  • ...
  • ...
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

C sorulari söyle olabilir:
  • Bu konuda hangi kitaplari okudunuz ?
  • Simdiye Kadar hanci C programini yazdiniz ?
  • Bu konuda ne kadar tecrübeniz var ?

FPGA sorulari söyle olabilir:
- Bu konuda hangi kitaplari okudunuz ?

Son düzenleme:

engineer06

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Üniv
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için Seçkin Bey.

Yukarı Alt