Elektrik mi Elektronik mi Seçmeliyim

fthgygsz

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
İESU
Merhaba ben eem 2.sınıf öğrencisiyim. Şuana kadar herhangi bir sorun olmadan derslerimin hepsini verdim ancak bu dönemden sonra artık elektrik veya elektronik'den birini seçmem gerektiğini ve uzmanlaşmaya başlamam ve stajlarımı ona göre ayarlamam gerekiyor sanırım.

Üniversiteye başladığımdan beri hep aklımda elektrik üzerine gitmek, sahada olmak vs. fikirler vardı. Ancak günümüz ve ilerisi adına düşündüğümde tüm dünyada yapay zeka,robotik ve otonom ürünler hızla gelişiyor.Bu da benim kafamı karıştırıyor.

Herhangi bir yazılım dili bilmiyorum şuan ama Proteus ve Autocad'ı çatpat çözdüm. Önemli olan istediğini mi yapmak yoksa geleceği düşünerek mantıklı olanı yapmak mı ?

Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Ahmet Zengin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
MAKİNE MÜHENDİSİ
Üniv
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Merhaba Fatih(İsminin kısaltılmışını yazmışsın diye düşünüyorum :) )

Bende üniversiteden yeni mezun olmuş bir yıldır çalışan bir makine mühendisi olarak kardeşime elimden geldiğince cevap vermek istiyorum. Öncelikli olarak sevdiğin şeyi yapman ve bu yönde ilerlemen gerektiğini düşünüyorum ki sen zaten elektrik üzerinde sahada çalışma isteği olan birisin. Yani istediğin ve yapacağın kulvarı seçmişsin ve vazgeçme. Ofiste oturup yada bilgisayar başında bir şeyler programlamak zevkli gelebilir ama senin yapın da oturarak çalışmayı sevmiyorsan sahada çalış derim. Ben Üretim mühendisi olarak görev yapıyorum ve sahada olmak o kadar zevkli ve dokunarak bir şeyleri yapmak, yol göstermek, yön vermekden aşırı zevk alıyorum. Sevdiğin mesleği yapıyorsan başarı her daim seninle olacaktır. Yeter ki çalış ve çalışırken her daim yeniliklere açık ol ;)

Konu sahibi
Konu sahibi
F

fthgygsz

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
İESU
Merhaba Fatih(İsminin kısaltılmışını yazmışsın diye düşünüyorum :) )

Bende üniversiteden yeni mezun olmuş bir yıldır çalışan bir makine mühendisi olarak kardeşime elimden geldiğince cevap vermek istiyorum. Öncelikli olarak sevdiğin şeyi yapman ve bu yönde ilerlemen gerektiğini düşünüyorum ki sen zaten elektrik üzerinde sahada çalışma isteği olan birisin. Yani istediğin ve yapacağın kulvarı seçmişsin ve vazgeçme. Ofiste oturup yada bilgisayar başında bir şeyler programlamak zevkli gelebilir ama senin yapın da oturarak çalışmayı sevmiyorsan sahada çalış derim. Ben Üretim mühendisi olarak görev yapıyorum ve sahada olmak o kadar zevkli ve dokunarak bir şeyleri yapmak, yol göstermek, yön vermekden aşırı zevk alıyorum. Sevdiğin mesleği yapıyorsan başarı her daim seninle olacaktır. Yeter ki çalış ve çalışırken her daim yeniliklere açık ol ;)
Öncelikle cevabınız için teşekkürler tam beklediğim cevap olmuş. Ben bilgisayar başında kod yazmayı seven sürekli ofiste oturmayı seven biri değilim dediğiniz gibi bir şeyleri görerek hissederek yapmak çok başka ve bir anektod vereyim daha önceleri inşaat mühendisliği istiyorum o da saha da olduğu için bir takım sebeplerden elektrik oldu iyi ki de oldu. Tek kaygım her üniversite mezununun ve öğrencisinde düşüncesi bu yöndedir ki ; geleceğin biraz daha elektroniğe dönmesi ve orda söz sahibi olmak istemektir. Bunu kaçırmaktan korkuyorum açıkçası.
Elektrik alanında ilerlersem beni mutlu eder mi ?
Hangi programları öğrenmem gerekli veya programlama dili öğrenmeli miyim ?
Bunlarada cevap bulabilirsem çok mutlu olurum.
Cevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim sizi bulmuşken bir kaç şey daha sordum ama kusura bakmayın iyi günler.

Ahmet Zengin

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
MAKİNE MÜHENDİSİ
Üniv
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Gelecek için kaygılarının olması cidden güzel lakin senin bölümün için seni yönlendirmem yanlış olur. Bu sorduklarına buradaki elektrik veya elektronik okuyan arkadaşların cevap vermesi daha doğru olur.(hangi program veya programlama dili için :))

berkegunaydin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Başkent Üniversitesi
Benimde bir sorum olacak. Ben EEM 2. sınıfı bitirdim sorunsuz bir şekilde ve 3 e geçtim. Okulum daha çok elektroniğe yatkın fakat ben tek bir yöne eğilim istemiyorum elektrik alanında da çalışmalar yapmak imza yetkimin olmasını istiyorum. Proteus,xilinx,altium designer,kicad,C/C++/C#,pspice biliyorum fakat nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olurmusunuz.

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Seçmeli dersler adı altında Yüksek gerilim tekniği vb. Varsa alın yoksa EMO o dersi veriyormu onu araştırın vermiyorsa illa Elektrik imza yetkim olsun diyorsanız o dersleri veren başka bir üniye yatay geçiş yapin derim.

berkegunaydin

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Başkent Üniversitesi
hangi dersler açılıyor bilmiyorum ama ben burda o dersleri almadan elektronik üzerine tamamlasam ardından da farklı bi üniversiteden o dersleri alamaz mıyım ?

drkyts

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Akdeniz Üniversitesi
Lisans diplomanın üzerinde "elektrik" ibaresi varsa o dersleri gerekirse yaz okullarında başka üniversitelerden alıp, 1kV üzeri elektrik smm gibi çeşitli belgeleri alabilirsin. Fakat diploman üzerinde "elektrik" ibaresi yoksa imza yetkin 1kV altıyla sınırlı kalır. Bu dersleri almış veya almamış olmana bakılmaz.

Yukarı Alt