Elektrikli araba kalkış torku hesabı

Hasannkaya

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Merhaba ben sakarya üniversitesi makine mühendisliği öğrencisiyim saitem ogrenci topluluğunda bir elektrikli araba uzerine çalışıyoruz ve benden arabanın kalkış torkunu hesaplamamı istediler ben 2 gündür araştırıyorum fakat bunu nasil hesaplayacağımı bulamadım bu hesaplamaları neye göre yapabilirim yardımcı olurmusunuz ?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba ben sakarya üniversitesi makine mühendisliği öğrencisiyim saitem ogrenci topluluğunda bir elektrikli araba uzerine çalışıyoruz ve benden arabanın kalkış torkunu hesaplamamı istediler ben 2 gündür araştırıyorum fakat bunu nasil hesaplayacağımı bulamadım bu hesaplamaları neye göre yapabilirim yardımcı olurmusunuz ?
Sorunun tam olarak cevabını, bu işi profesyonel olarak yapanların nasıl hesapladığı bilmiyorum fakat,
Sorunda bazı bilinmeyenler var. İlk olarak arabanın tasarımında 100 metreyi kaç saniyede aldığını belirlemelisiniz. Bu durumda; arabanın ivmesini bulacaksın, f=m x a buradaki f tekerlek ile yol arasındaki kuvvet. tekerleğin yarıçapı r olmak üzere; Tork=fxr ile cevaba ulaşabilirsin.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

Hasannkaya

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Öncelikle ilgiliniz için çok teşekkür ederim ben dediğiniz hesaplamaları yaptım aracimiz saatte 65km/h hiz yapacak ve burdan 100 metreyi 5.54s gibi bi surede alacak burdan ivmeyi cekince 6.52 m/s2 ve aracin kutlesiyle carpinca kuvvet 1434.4 N geliyor bunu da r yani arac tekerliginin yaricapi 0.279m ile carpincada torku 400.2 gibi bi sonuc elde ettik fakat aracin max torkunun 8 kati buyuk sonuc elde ettim bu kafami karistirdi neden bu kadar buyuk bi sonuc geldi anlamadim

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Öncelikle ilgiliniz için çok teşekkür ederim ben dediğiniz hesaplamaları yaptım aracimiz saatte 65km/h hiz yapacak ve burdan 100 metreyi 5.54s gibi bi surede alacak burdan ivmeyi cekince 6.52 m/s2 ve aracin kutlesiyle carpinca kuvvet 1434.4 N geliyor bunu da r yani arac tekerliginin yaricapi 0.279m ile carpincada torku 400.2 gibi bi sonuc elde ettik fakat aracin max torkunun 8 kati buyuk sonuc elde ettim bu kafami karistirdi neden bu kadar buyuk bi sonuc geldi anlamadim
yanlış yaptığın su;
Arabalarin performansini belirlemek icin araba ureticileri 0dan 100 metreye hizi baz alir. burda araba durağan halden 100 metre otesne gidinceye kadar ki sureyi baz alman lazim. Sen maksimum hiz ile 100 metreyi kac saniyede alir diye hesaplamassin. buldugun ivme değil zamam senin. Sayet arabanin motorunun gücünü hesaplamaya calisiyorsaniz; ilk evvel arabanin aerodinamisinden yola cikarak aerodinamik katsayisi ondan sonra f=1/2 x hava yoğunluğu x arabanin kesit alani x 65m/s karesi x aerodinamik katsayisi yapacaksin. hava surtunmesine bir de ekipman sürtunmeleerini ekle; f total = fruzgar x 1.5 yapabilirsin misal. Bu arabayi ceken kuvvet olur bu kuvvetle tekerlek yarıçapıni carparlar tork elde edersin. Sen en iyisi araba hakkinda bildiğin tum verileri benimle paylas.

Yukarı Alt