Elektrikli cihazların güç tüketimi

energy

MB Üyesi
Tepkiler
3
Merhaba buzdolabının çektiği güç üzerinden maliyet hesabı yapacağım. Enerji etiketinde yıllık enerji tüketimi için 377 kwh/yıl yazıyor ürünün kullanım talimatında seri numarasının yazılı olduğu kısımda 150 w yazıyor. Aynı şekilde diğer beyaz eşyalarda da kafa karışıklığı yaşıyorum. Aylık olarak ne kadar güç tükettiğini hangi değer üzerinden bulmalıyım?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba biraz geç oldu ama yazın ortam sicakken buzdolabinin icine dogru isi transferi fazla olduğundan, kondanzasyon sıcaklığı yukselmesine bağlı verimin düşmesinden dolayi yaz aylarinda tüketim artar, kış aylarinda ise tüketim azalır. Aylik olarak hesaplaman pek mümkün degil veya bu isi cok iyi bilip bir kac da deney yaptiktan sonra elde edebilirsin. Su an yapabileceğin en iyi yöntem aylık elektrik faturasini izlemek veya buzdolabına bir sayaç takmak.

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
E

energy

MB Üyesi
Tepkiler
3
Merhaba biraz geç oldu ama yazın ortam sicakken buzdolabinin icine dogru isi transferi fazla olduğundan, kondanzasyon sıcaklığı yukselmesine bağlı verimin düşmesinden dolayi yaz aylarinda tüketim artar, kış aylarinda ise tüketim azalır. Aylik olarak hesaplaman pek mümkün degil veya bu isi cok iyi bilip bir kac da deney yaptiktan sonra elde edebilirsin. Su an yapabileceğin en iyi yöntem aylık elektrik faturasini izlemek veya buzdolabına bir sayaç takmak.
Merhaba biraz geç gördüm çok teşekkür ederim.

Yukarı Alt