Endüstri Mühendisliği Hakkında yorumlar

seymakizilkaya

MB Üyesi
Tepkiler
0
Endustri muhendisligi is alanlari nedir? Bu bolum icin hangi universiteleri onerirsiniz? Son olarak bayanlara uygun bir meslek mi? Simdiden tesekkurler:)

orhan

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Meslekleri kadın erkek olarak ayırmak çok hatalı bir yaklaşım. Ancak şöyle cevap vereyim okuyan kadın sayısının erkek sayısına aşağı yukarı denk olduğu bir bölüm. Endüstri mühendisliği temel prensiplere görece yeni bir prensiptir diyebiliriz. Okuması diğer mühendislik dallarından daha kolay olduğu söylenir :) En azından benim çevremin bu konudaki görüşü bu.

Doğrudan alıntı yapıyorum: Yöneylem Araştırması, Üretim sistemleri, Üretim Planlama, Stokastik Modelleme, Tedarik zinciri yönetimi, Modelleme ve Optimizasyon Yöntemleri, Yönetim ve Organizasyon, Kalite yönetimi, Benzetim, İş ve zaman etüdü, İş Güvenliği,İnsan kaynakları Yönetimi, Proje yönetimi, Girişimcilik ve Fizibilite Etüdü,Yönetim Bilişim Sistemleri gibi dersler görürler ve dolayısı ile çalıştıkları firmalarda bu tip konularla ilgilenirler. Günümüz de iş olanakları olmayan bir sektör kalmamış olabilir. Çünkü bir şirkete en çok kar sağlayan kişiler genellikle endüstri mühendisleridir. Bunun nedenini az önce alıntıladığım derslere bakarak da görebilirsin zaten ;).

Üniversite önerisine gelince puanının yettiği en yüksek üniversiteyi öneririm tabii ki. İstanbul ya da Ankara da okumak burs imkanları ve staj için sonsuza yakın alternatifin olacağından bir artı olabilir.

activeac

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslekleri kadın erkek olarak ayırmak çok hatalı bir yaklaşım. Ancak şöyle cevap vereyim okuyan kadın sayısının erkek sayısına aşağı yukarı denk olduğu bir bölüm. Endüstri mühendisliği temel prensiplere görece yeni bir prensiptir diyebiliriz. Okuması diğer mühendislik dallarından daha kolay olduğu söylenir :) En azından benim çevremin bu konudaki görüşü bu.

Doğrudan alıntı yapıyorum:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
, Üretim sistemleri,
, Stokastik Modelleme,
, Modelleme ve
Yöntemleri, Yönetim ve Organizasyon,
,
,
,
,
Yönetimi,
, Girişimcilik ve
,
gibi dersler görürler ve dolayısı ile çalıştıkları firmalarda bu tip konularla ilgilenirler. Günümüz de iş olanakları olmayan bir sektör kalmamış olabilir. Çünkü bir şirkete en çok kar sağlayan kişiler genellikle endüstri mühendisleridir. Bunun nedenini az önce alıntıladığım derslere bakarak da görebilirsin zaten ;).

Üniversite önerisine gelince puanının yettiği en yüksek üniversiteyi öneririm tabii ki. İstanbul ya da Ankara da okumak burs imkanları ve staj için sonsuza yakın alternatifin olacağından bir artı olabilir.
Sizce Çukurova ün.De Türkçe olarak okunulabilinirmi?

Tepkiler
20
Meslek
Endüstri Müh.
Üniv
Kırıkkale Üniversitesi
Endüstri mühendisinin ne iş yaptığı konusu biraz karışıktır.Yani bir öğretmen yada diger mühendislik dalları gibi ne olacaksın sorularına bölümü okuyanlar bile tek bir cevap vermekte zorlanır çünkü endüstri mühendisleri bir çok alanda çalışabilecek nitelikte yetiştirilir. Çok terimsel konuşmadan bölümü tanıyın istedim.Endüstri Mühendisliği insan malzeme ve makineden oluşan bütünleşik sistemlerin kurulmasından işletilmesine kadar olan süreçlerin yönetimi ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Endüstri Mühendislerine bahsedildiği gibi bütünleşik sistemlerin dışında alt sistemlerin(insan,malzeme, makine)birinin olması durumundada ihtiyaç duyulur. Örnek vererek gidersek aday arkadaşlar için daha faydalı olacaktır. Ilk olarak insan faktöründen bahsedelim.Diger faktörlerden biraz daha karmaşık olan insan faktörü özen ve dikkat isteyen bir sistemdir.Insan yoğunluğunun çok olduğu ornegin hastanelerde bir düzen olması gerektiğine hemfikiriz. Karmaşık ve özen isteyen bir durum var düzen istiyoruz ozaman bir endüstri mühendisine ihtiyacımız var demek. Endüstri Mühendisi hastanelerde acil bölümlerinin düzenlenmesi,hastaların randevu sistemlerinin kurulması,hastane imkânlarının verimli kullanılması gibi durumlarla ilgilenir. Yani endüstri mühendisleri sağlık sektöründe çalışabilir.
Malzeme faktöründede endüstri mühendislerinin en temel prensiplerinden biri olan "düşük maliyet" hedefini referans alırsak Malzemelerini uygun şartlarda almak, taşımak ,depolamak isteyen firma düşük maliyetle kaliteli bir süreç istiyorsa endüstri mühendisine ihtiyac duyacaktir. Bir sektör daha aklımızda dursun "lojistik sektörü".
Son olarakta makineden bahsedelim.Burdada "en yüksek verim"prensibine bağlı kalalım. Makinenin en yüksek kapasitede çalışmasından makineden çıkan ürünün kalitesine makineyi kullanan işçinin güvenliğinden müşteri memnuniyetine kadar bir çok konuyu yine endüstri mühendisleri yönetir.Daha bircok sektor ve iş imkanindan saatlerce bahsedebiliriz. Kisacasi Gunumuz rekabet ortamında kısıtlı olan kaynak ve zamanı en verimli en kaliteli kullananların öne çıktığını biliyoruz.Dolayisiylada endüstri mühendislerine olan ihtiyaç ilerleyen zamanlarda dahada artacaktır. Öğrencilik zamanlarindada staj dönemlerindede en önemlisi iş hayatında zevk aldığınız bir mühendislik olacaktır.

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Güzel yorumlamışsınız, teşekkürler

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Şimdi herkesin bakış açısı farklı yukarıda bayan erkek diye ayırmışlar ama şundan yanayım. Endüstri gibi yönetim ile alakalı bölümlerin bayanlar için ve çalışma ortamı için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Galiba bayanlar işin akışını ve ortamın dozunu çok iyi ayarlıyorlar. :) Bence bayanlara çok uygun :)

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
######################################################################
Endustri muhendisligi is alanlari nedir?
Alamanya'da genellikle son 15 yilda cok önplana cikan
ve sevilen bir dal.
Burda su iki agirlikda bu dali okuyabilirsiniz:
Is Yönetimi (Management) & Makina Mühendisligi agirlikli
Is Yönetimi (Management) & Elektronik Mühendisligi agirlikli
Yani Alamanya yönetici olarak calisacak insanlarin
sade yönetici olarak degil ayni zamanda
iyi derecede teknik bilgiye sahip olmasini istiyor.
Bu bolum icin hangi universiteleri onerirsiniz?
TR'deki Üniversiteleri bilemedigim icin bir öneride bulunamayacim.
Almanya icin ilgin olursa burdaki uzman Ünivers. isimlerini yazarim.
Son olarak bayanlara uygun bir meslek mi? Simdiden tesekkurler:)
Siemens, Bosch...gibi büyük sirketler kadin oranini yükseltmek icin
büyük caba gösteriyorlar Almanyada.
Sanirim TR'de de aynidir.
Almanyada bu konuda ayirim yok. Yani kadik-erkek farketmez.
Almancasi: Wirtschaftsingenieur.
Selamlar, basarilar.

Hcktan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek seçimi konusunda kararsızım, sağlık istemiyorum ama sağlığa çok fazla yönlendiriliyorum; makina, elektrik ya da bilgisayar bölümlerini kendime yakın bulamıyorum. Sayısaldan vazgeçip sözelci olmakta çok cazip gelmiyor. Endüstri şuan için cekici ama ne olacağımı Türkiye'de nasıl geçineceği mi bilmiyorum. Ailem Boğaziçide bile bu bölüme sıcak bakmıyor. Bu bölümle alakalı yardım edebilir misiniz?

Not: Benim değil bir arkadasimin problemidir bu forumdan gelicek cevaplar onu daha fazla tatmin eder diye onun adina buraya sordum.

Son düzenleme:

Yelkovan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Lisedeyim
Merhaba ben 16 yaşındayım endüstri mühendisi olmak istiyorum endüstri mühendisleri ofislerde çalışabiliyor mu bir çok alanda çalışabilirler diye duydum bir de THY gibi havayolu şirketlerinde çalışmak için lojistik mi seçilmeli

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Endüstri mühendisleri ofislerde çalışabiliyor.

THY de çalışan bir çok endüstri mühendisi var. Lojistik seçmekten kastın ne tam olarak anlayamadım, detaylandırırsan yardımcı olabilirim.

Yukarı Alt