Endüstrinin Gücü PLC

Yunus Emre

Yetkili Kişi
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Elektronik Mühendisi
PLC

Endüstriyel Sektördeki işleri ileri seviyeye taşıyarak kolaylaştıran kontrol ünitesine “Programlanabilir Lojik Kontrol (Programmable Logic Controller )” kısa ve bildiğimiz adıyla “PLC”denir. PLC’ler içerisinde bir mikro denetleyicinin ve çeşitli komponentlerin olduğu bir kutudur. Bu kutu üzerinde PLC’nin durumunu belirten ledler, PLC’nin dış dünya ile bağlantısı olan I/O veya Türkçemizdeki karşılığı giriş çıkış pinleri, bilgisayarla ve diğer ek modüllerle iletişim kurması için de ayrı portları bulunur. PLC’ler fabrikalarda ki genelde büyük ve karmaşık olan panoların yerlerini alarak, eski panolardan oldukça küçük bir alanda, düzgün ve kolay anlaşılır bir şekilde aynı işleri daha iyi ve güvenle yapmaktadırlar. PLC’ler bu bağlamda Endüstriyel alanda devrim niteliğinde ürünlerdir. Farklı firmalar farklı ürünleri üreterek bu konuda kullanıcıya ihtiyaca göre ürün seçme olanağı sunmaktadırlar. PLC’lerin çoğunlukla endüstride kullanılmasının sebeplerinden biride bu ürünlerinin sıcaklık farklarına, kir, toz gibi durumlara karşı dayanıklı olmalarıdır. PLC’ler dışarıdan bakıldıkları zaman basit görünürler fakat yaptıkları işlere bakıldığı zaman o basit görüntünün altında çoğu işin üstesinden gelen bir cihaz görünür. Bu cihaza isteklerimizi yaptırmak için onun anlayacağı dil de komutlar yüklemeliyiz. Buda PLC’lerin anladığı diller olan “LADDER, STL, FBD” dir. Bu programlama dillerinden herhangi biriyle yazılan bir program çok ufak bir işlemle anında diğer dillere dönüştürülebilir.

İmran

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ
Üniv
İnönü Üniversitesi
merhabalar ben elektrik-elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim bitirme projem için plc öğrenmeye çalışıyorum.
kendim netten çalışıyorum ama yeterli olmuyor acaba bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz.şimdiden teşşekürler.

Konu sahibi
Konu sahibi
Yunus Emre

Yunus Emre

Yetkili Kişi
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Elektronik Mühendisi
Elbette yardımcı oluruz.

İmran

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ
Üniv
İnönü Üniversitesi
teşekkürler ben plc çalışmak için nette bir kaç siteye baktım ama yeterli değil sizin bana önereceğiniz bir site var mı .Bu arada ben program olarak ekts kullanıyorum..

Konu sahibi
Konu sahibi
Yunus Emre

Yunus Emre

Yetkili Kişi
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Elektronik Mühendisi
Maalesef EKTS konusunda şuanda yeterli bilgiye sahip olmadığım için yardımcı olamayacağım. Ama PLC için MEGEP'in kaynakları bence yeterli bende onları kullanıyorum. PLC'nin en iyi öğrenme şekli bol örnek çözmektir.

Yusufgayir

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Ege üniversitesi
Iyi geceler. Ben de elektrik elektronik mühendisliği 3.sinif öğrencisiyim. Kendimi gelistirmek icin plc öğrenmek istiyorum ve bu konuda sifir bilgiye sahibim nerden baslayacam ne ogrenmem lazim hangi programi nerden indirip kurabilirim hic bir bilgim yok acaba bu konuda yardimci olup beni yonlendirebilir misiniz?:)

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merhaba @Yusufgayir

PLC örenmek istiyorsanız intenet üzerinden siemens s7-1200 modelinin eğitim kitaplarını alarak kendini geliştirebilirsiniz. Herhangi bir plc simülatörüne ihtiyaç duymadan program sayesinde yazılımlarınızı denetleyebilirsiniz. Sanırım program siemens simatic ti bunu anlatan bir kitap alın komutların nasıl kullanıldığını falan öğrenirsiniz. Zaten ladder diyagramı olduğundan programla gayet basit sadece mantığı ön planda tutmanız gerekecektir.

İyi forumlar

Yukarı Alt