Gaz akış analizi için yardıma ihtiyacım var.

vedatoztrk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
cumhuriyet üniveristesi
Merhaba,
Bir boru sistemiyle kompresör yardımıyla sisteme gaz veriliyor. Kompresör 5000 m3/h ile gaz yolluyor. 150 lt 140 adet tüp dolacaktır. Kompresör girişi Q21,34*3,73 mm Tüp girişi ise Q 10x1,5 mm'dir. sisteminin kaç saatte dolup boşalacağını nasıl bulabilirim. ?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Kompresörün süpürme hacmidir o. Oncelikle basacağın gazın basılmadan onceki basıncını ve sıcaklığını bulacaksın, ondan sonra bastığın gazın sıcaklığını ve basıncını bulacaktin. Sonra pv = mrT denkleminden v1/v2 oraninu bulacaksin. Sıkıştirma oranı neticesinde kompresörün basma tarafındaki hacimsel debiyi bulmus olacaksin. v1=5000m3/h. V2 yi bulduktan sonra. Zaten toplam hacmin, 150lt x 140 adet. Hacim/ hacimsel debi = zaman.

Konu sahibi
Konu sahibi
V

vedatoztrk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
cumhuriyet üniveristesi
Merhaba,
Borulardaki çap azalma ve artışına da bağlı değil mi ? tam olarak aşağıdaki sistemi dolduracağım süreyi bulmam gerekiyor.200 bar basınçla 25 derecede

Dosyalar

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba,
Borulardaki çap azalma ve artışına da bağlı değil mi ? tam olarak aşağıdaki sistemi dolduracağım süreyi bulmam gerekiyor.200 bar basınçla 25 derecede
Borulardaki çap farklılığının çokça nedeni var. Onu simdi degerlendirmeye gerek yok. Konumuzla da cok alakasi yok. Lisede ogrendigimiz ideal gaz denklemi ile çözeceksin. Izlemen gereken yolu yazdim. Çözümü doğrudan buraya yazmak istemiyorum kendini gelistirmen ve aklina kazinman amacıyla, rica ediyorum biraz araştır ben yine bulamadığın bilgileri seninle paylaşacağım.

Yukarı Alt