Geleceğe Dönük Tavsiyeler

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Değerli hocalarım ve arkadaşlarım merhabalar,
Öncelikle görüşlerinizi önerilerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Daha önce de bu konuya benzer sorularım olmuştu fakat emin değildim kendimden.
Ben makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Bu döneme kadar birçok programda kendimi geliştirip, ileri seviyeye getirdim. Catia V5 ileri seviyede kullanabiliyorum, Teknofest'e katılacak olan projenin tasarımını yaptım. Aynı şekilde Ansys orta seviye bilmekteyim, 3 projede mekanik analiz ve akış analizini yaptım. MS Office programlarına hakimim. 3. sınıfa başladığımda aklımda bir hedef yoktu, fakat şimdi konstrüksiyon ve imalat dalında çalışmak istiyorum, ve alanda gelişmeye kararlıyım(Özellikle de havacılık sektörüne ilgim fazla). Fakat aklımda birçok soru mevcut.
- Gelecekte alanın önü ne kadar açık?
- Makine mühendisliğinin bu alanında hangi programlara göz atmalıyım?
- Yazılım programı bilmek(Python, Matlab vs.) bu alanda ne kadar kullanışlı?
- Kendime hangi bilgileri yüklemem gerekir, hangi kitapları okusam araştırsam işime yarar?

Rica etsem benimle tecrübelerinizi ve görüşlerinizi paylaşır mısınız? Benim için çok önemli bir adım olacak bu konuda

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Merhaba,

Çizim programına hakim olman güzel bir adım olmuş. Bence bunun üzerine kendine parça tasarımı ile alakalı bilgiler ekleyebilirsin. Günümüzde seri üretim parçalar çoğu zaman kalıplı parçalar oluyor. Bu parçaların kalıptan düzgün çıkabilmesi için bazı kurallar var.
Örnek vermek gerekirse, plastik enjeksiyondan bir parçanın hatasız çıkması için et kalınlığı olabildiğince eşit olmalı eğer olamıyorsa plastik enjeksiyon kurallarına uygun çözümler uygulamak gerekir.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Bence bunlar hakkında internetten videolar vs. izleyebilirsin.

Konstrüksiyon ve imalat gelecekte de önü açık alanlar. Çünkü her zaman yeni bir şeyler üretilecek :)

Bu alanlar için söylemiş olduğun programlar yeterli. İngilizcen ne durumda bilmiyorum ama çok önemli.

Bence yazılımla ilgili programlarla ilgilenmene gerek yok. (Bu benim görüşüm, yapısal tasarım ile ilgileniyorum. Böyle programlar kullanmıyorum)

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Öncelikle zamanınızı ayırıp konuma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Parça tasarımı ile ilgili bilgilere bakacağım hatta bu dönem yaptığım staj yerinde de parça tasarımı ile ilgili bilgiler edinip, teknik resim okuma hakkında da çalışmalarım sürüyor. İngilizcem B2 seviyesinde ama ilerletmeye en iyisi yapmaya devam ediyorum, bunun yanında Almanca da öğreniyorum. Yazılım ile ilgili görüşünüz beni mutlu etti, python ve matlaba hakkında orta seviye de olsa bilgim vardı fakat pek sevemedim nedense. :) Tekrardan görüşünüz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar efendim.

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
Yazdıklarınızı okuyunca çok şaşırdım dedim nerdeyse aynı şeyleri yapıyoruz . 😄 Ben de makine 3. sınıf okuyorum , ve konstrüksüyon ve imalat alanında çalışmak istiyorum. Fakat ilgi alanım havacılık-uzay üzerine değil daha çok tüketici ve endüstriyel ürünler üzerine çalışmak istiyorum o yüzden CATIA değil PTC Creo (Pro Engineer) kullanmayı tercih ediyorum. Fakat havacılık için CATIA en doğru seçenek. Yazılım konusunda @Emir Kalyoncuoğlu'na katılıyorum . Çünkü çok ihtiyaç olmayacaktır hele bu kadar çok yazılım mühendisi olan devirde , makine mühendisi uğraşmaz. Ayrıca çok farklı bir disiplin kafa karışıklığına sebep olabilir. Fakat sayısal analiz ,diferansiyel hesaplamalar vb. için ben MATLAB'ın sadece CAD için sadeleştirimiş hali olarak tanımladığım MathCAD programını kullanıyorum. Ayrıca bu program Creo ile entegre çalışabiliyor. Hepinize başarılar , iyi günler.

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Teşekkür ederim yorumunuz ve görüşleriniz için. :)

ordinaryustudent

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
öğrenci
Üniv
türkiye
Merhaba,

Çizim programına hakim olman güzel bir adım olmuş. Bence bunun üzerine kendine parça tasarımı ile alakalı bilgiler ekleyebilirsin. Günümüzde seri üretim parçalar çoğu zaman kalıplı parçalar oluyor. Bu parçaların kalıptan düzgün çıkabilmesi için bazı kurallar var.
Örnek vermek gerekirse, plastik enjeksiyondan bir parçanın hatasız çıkması için et kalınlığı olabildiğince eşit olmalı eğer olamıyorsa plastik enjeksiyon kurallarına uygun çözümler uygulamak gerekir.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Bence bunlar hakkında internetten videolar vs. izleyebilirsin.

Konstrüksiyon ve imalat gelecekte de önü açık alanlar. Çünkü her zaman yeni bir şeyler üretilecek :)

Bu alanlar için söylemiş olduğun programlar yeterli. İngilizcen ne durumda bilmiyorum ama çok önemli.

Bence yazılımla ilgili programlarla ilgilenmene gerek yok. (Bu benim görüşüm, yapısal tasarım ile ilgileniyorum. Böyle programlar kullanmıyorum)
plastik enjeksiyon ile ilgili ayrıntılı bilgi veren bir video youtube kanalı var mı bildiğiniz ?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Benim takip ettiğim kanal yok. Ancak youtube veya udemy de bolca video var.

Yukarı Alt