Gemi inşaatı ve Gemi makineleri Mühendisi Çalısma Alanları nedir?

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Emirhan Ekşi tarafından paylaşıldı.

 1. Emirhan Ekşi

  Emirhan Ekşi MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Şubat 2015
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  3
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +3 / 0 / -0
  Bir gemi muh. Neler yapar? En kalifiyelisi ne isle mesgul olur? En iyisi olabilmek için hangi yan alanlardan takviye alabiliriz? Oncesinde Makine Muh. okuyan kisi Gemi muh. okurken daha rahat olur mu?
   
 2. Furkan Gümüş

  Furkan Gümüş Makine Yüksek Mühendisi Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  8 Şubat 2015
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  203
  Meslek:
  Makine Yüksek Mühendisi
  En İyi Cevap:
  4
  Değerlendiriler:
  +222 / 0 / -0
  Üniversite:
  KTÜ, Marmara Üniversitesi
  Gemi mühendisliği çalışma alanı için çok bir bilgim yok ancak derslerin hemen hemen benzer olduklarını biliyorum. Makina müh. bölümünden bazı hocaların gemi müh. gidip ders verdiğini gördüm. Makina bölümünde otomotiv dizel - benzin motorları anlatılırken, gemi müh bölümünde büyük dizel motorları ağırlıklı anlatılıyor. Bunun için Gemi motorları hakkında yazılmış kaynaklar bile mevcut. Ne kadar farklı olabileceğini buna göre kıyaslayabilirsiniz. Ancak çoğu ders benzer mukavemet, makina elemanları, termodinamik gibi yalnızca gemi için bu dersler özelleşebiliyor. Makina müh'de okumanın avantajı gemi müh yan veya anadal yaparken derslerin çoğunu daha kolay saydıra bilmenizdir. Bunun dışında çok fazla avantaj getireceğini düşünmüyorum. Aksine sizi daha fazla yorabilir. Avantaj olarak görülebilecek yanı, ileride gemi müh alanında çalışmak istemezseniz veya iş bulamamışsanız Makina müh unvanı ile iş bulmanız mümkündür. Size sadece alternatif sağlamış olur. Makina müh okuyan gördüğüm kişiler gemi müh yerine gemi işletmesini daha çok tercih ediyor. Sadece gemi müh üzerinde gitmek istiyorsanız yatay geçiş yapmanız bence daha mantıklı. Diğer türlü çok fazla gereksiz yere yorulacaksınız. Makina okudum, gemi makinalarını daha iyi yaparım diye de bir beklentiniz olmasın, burada genellikle otomotiv, sanayi makinalarına dönük anlatılıyor.

  Kendinizi geliştirmek için yüksek lisansı tercih edebilirsiniz, ayrıca yüksek lisansı makina müh alanında da yapmak mümkündür. Dilerseniz Harp okulunda bile master yapmanız mümkündür.
   
  Son düzenleme: 25 Şubat 2015
  • Beğen Beğen x 4
 3. Emirhan Ekşi

  Emirhan Ekşi MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Şubat 2015
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  3
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +3 / 0 / -0
  İhtiyaç duyduğum cevapları aldım..Teşekkürler..
   
  • Beğen Beğen x 1