Güneş panellerinden 400 kat fazla enerji üreten küreler

Konu, 'Teknoloji' kısmında Kemal Okur tarafından paylaşıldı.

 1. Kemal Okur

  Kemal Okur Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  198
  Meslek:
  Mekatronik Mühendisi
  En İyi Cevap:
  10
  Değerlendiriler:
  +248 / 3 / -2
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  Gaia Dergi’nin Diario Ecologia’dan türkçeleştirdiği habere göre, Cool Earth şirketi tarafından üretilen, bilindik güneş panellerinden farklı küreler, 400 kat daha fazla enerji üretebiliyor. Saatte 161 km’lik rüzgara dayanıklı ve yüzeyini yağıştan, tozdan, böcekten koruyabilen bir yapıya sahip kürelerin, silikon altyapı kullanmak yerine güneş enerjisini yakalayan ve odaklayan balon şeritlerin kullanılarak üretilmesi diğer sistemlerle arasındaki farklı oluşturuyor.

  22294910482_98c1acfd8e_z (1).jpg

  Sistem nasıl çalışıyor?

  Havayla şişirildiğinde yoğunlaştırıcı, güneş ışınını fotovoltaik hücrelerin odak noktasına yoğunlaştıracak bir şekil alan küreler bu sayede daha çok elektrik üretmek için ihtiyaç duyulan maliyeti yüksek güneş hücrelerine olan ihtiyacı azaltıyor.

  Şişebilen algılayıcılar ışığı yakalıyor ve enerjiyi birkaç kat arttıracak şekilde fotovoltaik hücrelere odaklıyor. Cihazlar art arda sıralanmış birkaç yoğunlaştırıcının bir desteğe bağlı yerleştirilmesiyle kullanılıyor. Asılabilen yapıları sayesinde güneş enerji üretiminde değişik alanlarda kullanılabiliyor.

  Küreler geleneksel fotovoltaik hücreler gibi çalışsa da kullanılan malzemelerin farklı olduğu belirtiliyor. Güneşi odaklamak için alüminyum ve cam yapıları yerine, ince plastik zar mâlzeme kullanıldığı; optik yoğunlaştırıcı oluşturmak içinse benzerlerinden farklı olarak hava ile şişirme kullanıldığı ifade ediliyor.
  2 m çapındaki her bir balon 500 Watt elektrik üretebildiği, az bakım gerektirdiği ve yer değiştirmeleri mâliyetli olmadığı belirtiliyor. Sistemin, üretilen güneş enerjisi fiyatının fosil yakıt üreten enerji kaynaklarının seviyesine düşüreceği öngörülüyor.

  Kaynak: zete.com/geleneksel-gunes-panellerinden-400-kat-fazla-enerji-ureten-kureler/
   
  • Beğen Beğen x 3
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
 2. kaptankostok

  kaptankostok MB Üyesi

  Kayıt:
  10 Aralık 2016
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  3
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +3 / 0 / -0
  Üniversite:
  Munzur Üniversitesi
  Bu teknolojiyi aktif olarak kullan ülke varmı acaba bilgi verebılırmısınız