hafif çelik yapı (galvaniz) hk. bilgi

denemekral

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
öğrenci
Üniv
hazırlanıyorum
Merhaba,

hafif çelik yapılar üzerinde oturum yapmak için araştırma yapıyorum.

Gerekli statikler yapıldıktan sonra hafif çelik kons.lar 4 mevsim oturuma müsait olabiliyorlar mı ve yapı olarak galvaniz çeliklere sağlamlık olarak güvenebilir miyim? Herhangi bir sallanma titreme hissleri var mı, betonarme ile arasında ciddi kalite (sağlamlık) farkları var mı? son olarak sağlamlık olarak tercih ederken kaç mm galvaniz tercih etmeliyim?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Hafif çeliklerden kastiniz ne? Galvanizleme bir islem. Çeliklerin uzerine yapilir korozyonu engellemek icin. Bircok çeşit celik var. Ben meseleyi tam anlamadi açıkçası. Sunu ek olarak soyleyeyim. Betonun basmaya karsi direnci celikten daha yüksektir. Cekme kuvvetine karsi ise düşüktür. Aklindaki meseleyi daha cok açarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Konu sahibi
Konu sahibi
D

denemekral

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
öğrenci
Üniv
hazırlanıyorum
ülkemizde çok fazla örneği olmadığından dolayı veya uzun süreli kullanım bilgisi bulunmadığından dolayı tüketici olarak hak verirsin ki üzerimde kafa karışıklılığı mevcut. Kullanım amacım konut olacak yani 12 ay döngüyle yaşamak için kullanmak istiyorum.

- Bir yerde belirli periyotlarda bakımının yapılması gerektiği yazıyordu bu bakım neye yapılmakta ve periyotları nedir.
- Genel araştırmalarımda 70-90 yıl aralığında kullanım ömrü yazıyor, bu bilgi hafif çelikte doğru mudur?
- Hafif galvaniz çelikler paslanıyor mu? Paslanma yılı nedir ve paslandığında ne gibi bakımlar yapılıyor.

Yani şöyle söylemek istiyorum yapıyı yaptığımda sonrasında bana ekstra maliyet ve uğraş çıkarması konusunda belirsizlik yaşıyorum, yazdan yaza gitsem kabul edilebilir belki ama sürekli oturacağım alan olacağı için endişelerim var. Betonarme bir yapı gibi gönül rahatlığıyla oturabilir miyim?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Oncelikle kullanacagin profilin galvanizli olanini bulmak zor olacaktir. Evde camasir makinesi gibi agir aletler bulunacagindan yapiyi saglam yapman lazim. Bunun icin NPU profil kullanirsin veya NPI sürümü cok olduğumdan ucuzlar arasinda. Fakat galvanizlisi oldukca mliyetli. Genel olarak bu celikler korozotif ortamlara dayanikli degil, bir deniz kenarina ev insa edeceksen olmaz. Gol kenarina insa edeceksen olmaz. Galvanizleme islemi genel olarak dis yuzeyindeki korozyonu engelliyor. Sen çelikleri birbirine tutururken ya kaynak yapacaksin ya da civata kullanacaksin. Zaten korozyonun olasi bolgeleri de bunlar. Kaybak yaparsan da civata icin delik delersen de. Her halukarda galvaniz kaplamayi bozacaksin buralardan korozyon olacak. Zaten senin bu imal edecegin çelikler oyle hemen hasar görcek cinsten degil. Galvanizsiz düz profillerden imal edip 2 kat antipas tek kat yagli boya da isini görür. Ayrica maileti de yuksek olur. Yapilarin betonarme olması da mailey acisindan ucuz olduğu icin. Betonun metrekubu kdv haric 200 tl civarinda, demirin ise tonu 2800 lira. uzun lafin kisasi sahsi kanatim ya galvanizsiz profilden yap ya da betonarmeden.

Konu sahibi
Konu sahibi
D

denemekral

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
öğrenci
Üniv
hazırlanıyorum
Oncelikle kullanacagin profilin galvanizli olanini bulmak zor olacaktir. Evde camasir makinesi gibi agir aletler bulunacagindan yapiyi saglam yapman lazim. Bunun icin NPU profil kullanirsin veya NPI sürümü cok olduğumdan ucuzlar arasinda. Fakat galvanizlisi oldukca mliyetli. Genel olarak bu celikler korozotif ortamlara dayanikli degil, bir deniz kenarina ev insa edeceksen olmaz. Gol kenarina insa edeceksen olmaz. Galvanizleme islemi genel olarak dis yuzeyindeki korozyonu engelliyor. Sen çelikleri birbirine tutururken ya kaynak yapacaksin ya da civata kullanacaksin. Zaten korozyonun olasi bolgeleri de bunlar. Kaybak yaparsan da civata icin delik delersen de. Her halukarda galvaniz kaplamayi bozacaksin buralardan korozyon olacak. Zaten senin bu imal edecegin çelikler oyle hemen hasar görcek cinsten degil. Galvanizsiz düz profillerden imal edip 2 kat antipas tek kat yagli boya da isini görür. Ayrica maileti de yuksek olur. Yapilarin betonarme olması da mailey acisindan ucuz olduğu icin. Betonun metrekubu kdv haric 200 tl civarinda, demirin ise tonu 2800 lira. uzun lafin kisasi sahsi kanatim ya galvanizsiz profilden yap ya da betonarmeden.
Hocam ilginiz ve bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

dvrzener

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğretmen
Üniv
dicle üniversitesi
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
avantajlarının arasında en basitinden depremden daha az etkilenme ve hafif olduğundan dolayı yapımı ve inşası
daha kısa sürmesidir. Eğer iyi bir firmayla anlaşırsanız yalıtım sorununu da inşaat halindeyken çözecektir. Masrafi açısından
pek bir bilgim yok ama .

Yukarı Alt