Hangi mühendislik bana göre?

Konu, 'Sorum Var' kısmında Furkan.donmezz7 tarafından paylaşıldı.

 1. Furkan.donmezz7

  Furkan.donmezz7 MB Üyesi

  Kayıt:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Sevgili abiler ablalar ben 12. Sınıf öğrencisiyim ve bildiğiniz üzere 38 gün sonra da üniversite sınavının ilk adımı olan Ygs'ye gireceğim. Baştan beri kafamı kurcalayan bir mesele var. Ben senenin başında Mimarlık seçmek istiyordum fakat daha sonra mühendislik bölümlerinin de bana uygun olduğunu düşündüm. Fakat hangi mühendislik dalı benim için en uygunu buna bir türlü karar veremiyorum. Makine Mühendisliği 'ni çok beğendim fakat bilgisayar mühendisliği de bana çok uygun.Elektrik elektronik de öyle. Bir türlü karar veremiyorum. Ben size gelecekten beklentilerimi anlatayım. Ben lise hayatım boyunca 3D çizim, photoshop ve Adobe 'un neredeyse tüm programları, Autocad gibi programlara çok merakım olduğundan dolayı ilgi duydum ve kısmen öğrendim. Çizim yeteneğim de fena değil. Programlama üzerine de birkaç bir şey biliyorum. Üniversiteden sonra da firmaların AR-GE birimlerinde çalışmak istiyorum. Ya da her mühendis gibi benim de gönlümde bir savunma sanayii yatıyor. Sizlere sorum şu:
  Mesela ben bir silah yapacağım veye bir İha. Bunun için makine mi daha uygun mekatronik mi yoksa elektronik mi? Otomasyon üzerine kurulu alanlar daha çok hoşuma gidiyor. Ama otomotiv sektörüne de hayır diyemiyorum. Programlama yazılım benim işim aslında yapabiliyorum da ama bu alanlar sanırım makine mühendisliği kadar teknik değil. Açıkçası benim kafamda sürekli kurguladığı birkaç projem var ve de deli fikirlerim. Otomobil yapmak gibi motor fabrikası açmak gibi mesela. Kendimi her alanda bilgili yani yazılım, elektronik ve mekanikten en az birinde usta ama diğerlerinde de bilgi sahibi alışılmışın dışında bir bilim insanı olarak yetiştirmek istiyorum. Şu an için bilgi birikimim sınırlı fakat hayallerimi gerçekleştirebilmek için bir gün gazetelerde "Türk mühendislerden bir ilk" yazısını geçirebilmek için hedeflerime, hayallerime ulaşabilmek için en kısa yoldan hangi mesleği seçmeliyim? Lütfen beni aydınlatın!

  Sağlıcakla kalın...
   
 2. ecemdemir

  ecemdemir MB Kulüp

  Kayıt:
  18 Kasım 2016
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  4
  Meslek:
  imalat mühendisliği
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +4 / 0 / -0
  Üniversite:
  düzce üniversitesi
  Merhabalar, geçen yıl bu konu benimde baya kafamı kurcalamıştı. Bunun için iki şey önericem sana birincisi kafanda olan birkaç bölümün ders içeriklerine bakmak hangi dersler ilgini daha çok çekiyosa hangi dersler de daha mutlu daha başarılı olacağını düşünüyosan eğer bu sana yol göstericisi olacaktır.İkincisi ise kariyer.net vb sitelerden çalışmak istediğin alanın iş ilanlarına bak buda sana mezun olduktan sonra hangi sektörde hangi diplomayla daha kolay iş olanağı sağlayacağını gösterir. Şimdiden kolay gelsin.Başarılar dilerim :)
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Furkan.donmezz7

  Furkan.donmezz7 MB Üyesi

  Kayıt:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Öncelikle teşekkür ederim. Fakat bölümlerin dersleri hakkında zaten yeterince bilgi sahibiyim ama nasıl anlatsam bana birtek bölüm biraz yetersiz geliyor. Çünkü yapmak istediklerim farklı. Ben sadece ne Makine Mühendisliği okuyup satış mühendisi satış mühendisi olmak istiyorum ne de EEM okuyup ne bir fabrikada çalışmak istiyorum. Elbet bir yerden başlayacağım ama nerden en kısa yol neresi bu soruya cevap arıyorum.
   
 4. ecemdemir

  ecemdemir MB Kulüp

  Kayıt:
  18 Kasım 2016
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  4
  Meslek:
  imalat mühendisliği
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +4 / 0 / -0
  Üniversite:
  düzce üniversitesi
  Yapmak istediklerin arasında sana uygun olan ve en kapsamlı olan yine makine veya eemdir. Fakat bir mühendislik öğrencisi olduktan sonra kendini geliştirmek araştırmak projelerde yer almak senin elinde. Maalesef ki hepsi gibi bi şansın yok :) Hepsi diyince de benim aklıma gelen tek mühendislik endüstri oluyor çünkü endüstri mühendisi olduktan sonra ne yapmak istiyorsan onu yapıyosun onu da düşünebilirsin

  Fakat sana en büyük tavsiyem şu sıralarda bununla kafanı çok kurcalamamandır. Sen elinden gelenin en iyisi için uğraş netlerini artır puanlarını yükselt her şey zaten bir süre sonra kendiliğinden rayına oturmuş senin kararın netleşmiş olur. Ama bu süreçte bunları düşünmek ciddi vakit kaybı demektir bunu ben yaşadım biliyorum sonrasında pişman olma :)
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. Mining Engineer

  Mining Engineer Late is better than never.... Yetkili Kişi Bölüm Sorumlusu

  Kayıt:
  23 Aralık 2016
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  45
  Meslek:
  M.Sc. Mining Engineer
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +57 / 0 / -0
  Üniversite:
  Politecnico Di Torino

  Öncelikle sınavında başarılar dilerim her şey gönlünce olsun. Yazdıklarından yola çıkarak sana tavsiyem elektrik-elektronik mühendisliğini öneririm. Otomotiv,savunma ve silah sanayi ve robotik alanında çalışmalar yapabilirsin. Yelpazesi geniş bir bölüm.
   
  • Beğen Beğen x 1
 6. mozyurt26

  mozyurt26 MB Üyesi

  Kayıt:
  11 Ekim 2015
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  15
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +18 / 0 / -0
  Üniversite:
  Pamukkale Üniversitesi
  Gerçekten senin gibi düşüncelere ya da ideallere sahip arkadaşlar günümüzde az , onca bölüm içinde çelişkide kalmanda çok normal ben de benzer şeyleri yaşamıştım. Bende bu düşüncelerden sonra makine mühendisliğini seçmiştim şuan 2.sınıfım şimdilik seçimimden dolayı pişman değilim biraz zorlu bir bölümdür ama gerçekten de istiyorsan sınavlara bile hazırlanırken derslerden çok zevk alacağına eminim. Makine mühendisliğinde hemen hemen çoğu mühendislik bölümlerinde biraz biraz bir şeyler görüp öğreniyorsun . Ayrıca bölümünü bitirince de mutlaka yapabilirsen yüksek lisans yapmayı kafana koymalısın .Ayrıca bahsettiğin programlardan da az buçuk bir şeyler biliyorsan makine mühendisliğinde fazla zorlanmazsın. Umarım hakkında hayırlısı olur ve ideallerini gerçekleştirebilirsin ,bence iyi bir makine mühendisi olursun sektörde senin gibi arkadaşlara ihtiyaç var ;)
   
  • Beğen Beğen x 1
 7. Mücahit Arslan

  Mücahit Arslan Yetkili Kişi MB Yazarı

  Kayıt:
  13 Ekim 2016
  Mesajlar:
  188
  Beğeniler:
  80
  Meslek:
  Yüksek Teknoloji Ar-Ge Mühendisi
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +108 / 2 / -1
  Üniversite:
  Staffordshire University
  Benim sana kişisel tavsiyem Mekatronik Müh. olur kardeşim. İlgi duyduğun her alanda aktif olarak çalışmanı sağlayacak birkaç bölümden biri (bir diğeri de Yazılım Müh.) Eğer mekaniğe olan ilgin bilgisayar ve programlamaya olan ilginden daha fazla ise Mekatronik Müh. öneririm. Fakat programlamaya çok eğilimli ve meraklı isen Yazılım Müh. yine bahsettiğin her alanda çalışma imkanı sunan bir bölümdür. Öte yandan, eğer gönlünden mutlaka savunma sanayi geçiyorsa Havacılık ve Uzay Müh. içeriğine de bir göz atabilirsin.
   
 8. Furkan.donmezz7

  Furkan.donmezz7 MB Üyesi

  Kayıt:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Öncelikle teşekkür ederim. Yüksek lisans fikri kafamda hep var hatta yurtdışı eğitimi düşünüyorum. Şu an için Almanya
   
 9. Deduska

  Deduska MB Üyesi

  Kayıt:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  125
  Meslek:
  Developer
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +153 / 1 / -0
  Kardeşim öncelik ile sınavında başarılar dilerim. Tüm arkadaşlara yorumları için teşekkür ederim. Herkesin fikirleri birbirinden güzel ama biz de bir şeyler söyleyelim.

  Öncelikle Mekatronik gibi bölümler okuma taraftarı değilim, çok güzel bir bölüm tabi ama farklı düşünüyorum biraz. Şimdi mekatronik okumak her işten anlamak gibi bir şey oluyor sanki, ben öyle biliyorum tabi araştırırsınız ve mekatronik yazılarını forumdan okursunuz.

  Benim fikrim belli bir alanda uzmanlaşmak yani ne demek istiyorum. Şöyle bir söylem var genelde "Makineyi seviyorum ama yazılım bilgim de var, o zaman mekatronik okumak daha doğru olur." gibi bence hayır. Şöyle daha doğru olur. Ya makineci yada Yazılımcı, işte inşaat, bilgisayar artık ne varsa.

  Şimdi gelelim konumuza, kardeşim ben sende biraz daha elle tutulur şeyler yapma hevesi gördüm ki bende öyle birisiyim ama şartlar yazılımcı yaptı hayırlısı. Ben olsam Makine okurdum. He olmadı Elektrik-elektronik okurdum ve benim kardeşimde şuanda EEM okuyor. Emin ol ki Makine, EEM ve İnşaat temel bölümlerdir ki hepsi bir birinden zevkli bölümler. Bizim ülkemizde maalesef İnşaat okuyan soluğu müteahhittin yanında alıyor. Sebebi de bu her bölüm için geçerli kendimizi geliştirmememiz, üniversite hayatını bir eğitim yeri değilde tatil gibi gördüğümüzden.

  Benim sana tavsiyem, tabi ki kendin iyice araştır ve ona göre seç yani benim olayım sadece tavsiye, temel bir mühendislik oku ve alan uzmanı ol. Burada ki bütün bölümleri araştır. Makine, EEM ve İnşaat başka varsa bakarsın. Küçük düşünme ki zevk alasın okuduğun bölümden. Kararını da mega yapıları izleyerek karar ver.

  Zamanın var, otur kendine belli saatler ayır izle. Şimdiden büyük düşünmüşsün kardeşim, İnşallah bunu üniversite de süsledin mi bilgiyle tamamdır. Kimse tutamaz seni. Her zaman iletişim kurabilirsin. Yardımcı olurum, kendine iyi bak başarılar... ;)

  Örnek olması adına bu video
   
  • Beğen Beğen x 1
 10. Furkan.donmezz7

  Furkan.donmezz7 MB Üyesi

  Kayıt:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Ben de tam olarak sizin gibi düşünüyorum. Alanında en iyisi olabilmek için hepsinden bilgi sahibi olmak gerekir ama birinde ustalaşıcaksın.
  Benim aradığım şey hangisinden hedeflerime daha kısa ulaşabilirim bunun arayışındayım. Bunun sebebi tabi ki de sınav kaygısı. A planlarım B planlarım C planlarım olmalı sınava tabi ki çalışıyorum ama eksiklerimi var Kocaeli veya Sakarya gibi bir yerde mühendislik okumak harika olur. Ama neden bir Yıldız Teknik olmasın? Olur da sınavdan kötü yaparsam ne yaparım onun kurguları bunlar.
   
  • Beğen Beğen x 1
 11. vocalize

  vocalize MB Kulüp

  Kayıt:
  27 Aralık 2016
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  8
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +12 / 0 / -0
  Kontrol ve otomasyon mühendisliğini araştırmanı öneririm onun dışında mekatronik,makine uygundur
   
  • Beğen Beğen x 1