Hangi tezgahı seçmeliyim

HasanAYT

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
KOU
Arkadaşlar hocamız şöyle bir ödev verdi (acil) önerilerinizi bekliyorum ; Talaşlı üretim yöntemlerinde kullanılan tezgahlardan birinin açıklanması ve resimlerin eklenmesi gibi gibi.. Açıklayacak OLURSAK : Örneğin bir bir makine seçeceğiz (Örn:TORNA) bunu detaylı açıklanma ve fabrikalar gezilecek ve herkesin önünde sunum yapılacak.. SİZLERE SORDUĞUM ; Sizce hangi tezgahı seçmeliyim ? Hangisinde Kaynak ulaşımı daha fazla ? Hangisi daha farklı olabilir ? ve aklınıza gelen tüm öneriler ?

Berkay

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
lise son sınıf öğrencisiyim...
Frezelme islemlerini secebilirsin bence çünkü alet sayısı ve çeşidi olarak çok fazla kaynak ulaşımındaysa senin araştırma ve bulunduğun sehire bağlı ama frezeleme cok fazla yerde bulunabilir

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Yani zorlanmamak adına ve fazla bulunabilirlik olarak freze , torna vb olabilir ancak kaynak çeşitliliği ve daha karizmatik bir ödev için cnc seçebilirsin.

mertcan.19

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
ÖĞRENCİ
Üniv
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİ
csc seçmelisin üretim çoğunluğu zaman sarfiyatı vb. neredeyse her fabrikada var hem zorlanmassın hem sunumunda kolaylaşır. ama farklı bişey yapmak istersen rektefiyecilerde anayatak tezgahları var istersen bir bak.

Gökhan Özdoğan

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
26
İlk önce şunu söylemek lazım. Hangi ildesiniz, ulaşım imkanınız ne kadar yüksek, mesela Kocaeli nde siniz fakat İzmir e bir iş için gidebilir misiniz ? gibi, bulunduğunuz sanayi de ne etkin ise ona göre davranmanız gerekiyor. mesela tire de iseniz gidip de tavukçuluk da kullanılan bir yem makinesi ile iş yapmaya çalışmanız sizin için çok zor olur.
Saygılarımla.

veyseldmr46

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Selçuk
csc seçmelisin üretim çoğunluğu zaman sarfiyatı vb. neredeyse her fabrikada var hem zorlanmassın hem sunumunda kolaylaşır. ama farklı bişey yapmak istersen rektefiyecilerde anayatak tezgahları var istersen bir bak.

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Öncelikle Manav dükkanından elma alır gibi tezgah seçilmez.
Önce iş planını çıkaracaksın.
Sonra ihtiyaçları belirleyeceksin.
Daha sonra kapasite hesaplayacaksın.
Sonra müşteri isteklerini öğreneceksin.
Daha sonra müşteri kapasitesini hesaplayacaksın.
Daha sonra alacağın tezgahın teknik şartnamesini hazırlayacaksın.
Daha sonra tezgahın yedek parça ve servis temin sürelerini öğreneceksin.(Makine arıza yaptı ve yedek parçası Japonya da yandın ne yapacaksın üretim mi duracak 1 ay) gibi
Daha sonra operatör kapasitesini hesaplayacaksın
daha sonra yalın üretim ve milkrun kambanları hesaplayacaksın
daha sonra TPM hesaplamaları yapacaksın gibi
Canım kardeşim işte hep bu hocalar yüzünden oluyor ne oluyorsa Böyle Mühendisimi yetiştirilir.
Çarşıdan altım 1 tane eve geldim 10 tane yazık çok yazık. Bu yazdıklarım sana değil sistemin taaaaaaa kendisine.
Hoca selam söyle beni bulsun bana sorsun bakalım aynı soruyu.
Kendine çook iyi bak.

Yukarı Alt