Hava Hesabı Hakkında

a.suna

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Selçuk Üniversitesi Makine Müh
Değerli arkadaşlar pdf dosyasında gönderdiğim hava hesabı dosyasında bulunan blower (ürettiği hava kaç kw) ve boruların hesabı yapılacaktır. Bernoulli'den mi yapılır, bu hesabın yapılması için hangi bilgilere ihtiyaç vardır. Bana bi yol gösterir misiniz?

Dosyalar

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba Bernoulli kullanmayacaksın. Ilk once sana gereken hava debisinden, borularda vuku bulacak başınc kaybini hesaplayacaksın, burdaki hesaplaman gereken basınç kaybi için internette kolay hesap yontemleri bulabilirsin sayet bulamazsan moody diyagramini kullanarak bulabilirsin. Sonra elindeki hava debisi ve basınç kaybına göre bir fan seçeceksin, seçtiğin bu fanın bu debiyi ve basınç kaybını sağlaması icin gerekli olan kuvvet fanın teknik özelliklerinde yazar. Ordaki kuvvete göre de motor seçeceksin. Fan ve motorun tümlesik oldugu blower icin ise blowerin teknik donelerinden senin istediğin değerleri ( başınc ve debi ) saglayip sağlamadığını kontrol ederek seçimi yapacaksin.

Konu sahibi
Konu sahibi
A

a.suna

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
okaliptus92 bey eğer mümkünse sayısal olarak örnek vermeniz mümkün mü? Mesela bize gereken hava debisi 50 m³/h olsun devamında çözümümüz nasıl olacak?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Boru çapını da verirseniz örnekle çözeyim

Konu sahibi
Konu sahibi
A

a.suna

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
okaliptus92 blowerdan hava kilidine kadar boru iç çapı Ø108 kabul edelim hava kilidi sonrasında ise boru iç çap Ø83 kabul edelim.

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Bu aksam bakacağım.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Merhaba,
Bir takim şahsi nedenlerden dolayı gec cevap veriyorum kusura bakmayınız. Sizin bu sorunuza cevap verebilmem icin tum prosesi bilmem lazim. Hava kilidinde ne yapiyorsunuz ayrıştırma mi yoksa malzeme ekleme mi? Hava kilidinin teknik özellikleri de lazim. Eger konu özelse bana mail yolu ile ulaşarak ayrıntıları verebilirsiniz. Bu kosullar altinda size bir çözüm oneremem.

Iyi çalışmalar.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Tekrar merhaba bu aksam yapmak istediginiz bu makine hakkinda baska birinin aynina yakin bir soru sormasi neticesinde bir takim hesaplamalar sonucu su verileri elde ettim. dn300 boru için hava akımı 2900 m3/h başınc 50 kpa olan blower ile deney yapmanız gerekiyor. Deney neticesinde elde ettiğiniz verilerle bir sonraki adami belirleyebilirsiniz. Eger 50kpa blower bulamazsaniz 10kpa ile başlayınız. Ayrica boru çapıni daha dar tutmak isterseniz; boru ic capi karelerini oranlayip, hava debisi ile dogru oranti kurunuz. Ic cap azaldikca debi azalir mantığı ile. Iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Yukarı Alt