Her mühendisliğe zor denilmesi

Kızılelma42

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
yok
Abi ben mekatronik mühendisliği okumayi düşünüyordum işte bazı mühendislik forumlarında yazılar felan okudum çok zor mezun olunca ne yapacağını bilmiyorsun iş bulamuyorsun git elektrik elektronik oku felan yazıyorlar sonra gittim elektrik elektronik mühendisliği hakkında arama yaptım Gine millet Gine yazmış iste sakin okumayin çok zor pişman oldum iş imkanları çok az yazmışlar bu yazıları okuyunca insan mühendislikten vazgeçiyor çünkü herkeste bir pişmanlık keşke var siz ne düşünüyorsunuz

sansar2564

MB Üyesi
Tepkiler
20
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Konya Teknik Üniversitesi
Hangi bölümü istiyorsan oraya git. istemediğin bir bölüme gidersen o zaman pişman olursun bütün dersler işkence gibi gelir. Mühendislik dallarında iş imkanı tamamen sana bağlı. Kendini yeterince geliştirildiğin sürece işsiz kalacağını düşünmüyorum. EEM ikinci sınıfım . Bu bölüme gelmeden önce ben de çok araştırmıştım. Herkes farklı şeyler söylüyordu. Hiçbirine aldırmadım ve bu bölüme geldim. İleride ne olacağını bilmiyorum ama en azından şimdilik halimden memnunum. Bazen diyorum ki iyi ki buraya gelmişim. Burada yanlış anlaşılma olmasın EEM seç demiyorum. Kendine Hangi bölümde mutlu olurum diye sor ve kendine uygun bölümü seç. Kendi geleceğini başkalarının sözlerine göre şekillendirme. Benim fikrim "imkân kişinin kendisidir".

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Hangi bölümü istiyorsan oraya git. istemediğin bir bölüme gidersen o zaman pişman olursun bütün dersler işkence gibi gelir. Mühendislik dallarında iş imkanı tamamen sana bağlı. Kendini yeterince geliştirildiğin sürece işsiz kalacağını düşünmüyorum. EEM ikinci sınıfım . Bu bölüme gelmeden önce ben de çok araştırmıştım. Herkes farklı şeyler söylüyordu. Hiçbirine aldırmadım ve bu bölüme geldim. İleride ne olacağını bilmiyorum ama en azından şimdilik halimden memnunum. Bazen diyorum ki iyi ki buraya gelmişim. Burada yanlış anlaşılma olmasın EEM seç demiyorum. Kendine Hangi bölümde mutlu olurum diye sor ve kendine uygun bölümü seç. Kendi geleceğini başkalarının sözlerine göre şekillendirme. Benim fikrim "imkân kişinin kendisidir".
Arkadaşa kesinlikle katılıyorum. Mutlu olabileceğin bir dalda ilerler isen dersler zor bile olsa sen zorlanmadığını fark edeceksin. Burada önemli olan senin sevdiğin alanı bulabilmek bu birincisi. İş bulma konusuna gelirsek, sen eğer yeterli donanımlar ile üniversiteden mezun olmayı başarabilirsen iş bulmak o kadar zor değil. Önemli olan okuduğun süre boyunca kendini geliştirmen. 4 sene boyunca pek bir şey yapmayıp, iş bulamıyorum diyenlere aldırış etme. Bu arada çok çalışıp iş bulamama ihtimali var ancak bu öyle yüksek oranlarda değil ve inan kaliteli olan arkadaşlar er yada geç bir iş buluyorlar.

Konu sahibi
Konu sahibi
K

Kızılelma42

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
yok
Ben aslında savunma sanayi alanına ilgi gosteriyom insansız kontrol sistemleri iha siha insansız kadar hava deniz araçları gibi sistemlerle ilgileniyorum ve seviyorum ve en büyük hayalim savunma sanayinde çalışıp vatana millete yararlı olmak bunun için sizce mekatronik mi elektrik elektronik mı benim hayallerime ulasmama daha yardımcı olur hayal ettiğim savunma sanayi şirketleri (otogar,TAI, ASELSAN,Havelsan.fnss,bmc ...)

İnsansız kara yazacaktım kadar yazmışım "kadar"

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Ben aslında savunma sanayi alanına ilgi gosteriyom insansız kontrol sistemleri iha siha insansız kadar hava deniz araçları gibi sistemlerle ilgileniyorum ve seviyorum ve en büyük hayalim savunma sanayinde çalışıp vatana millete yararlı olmak bunun için sizce mekatronik mi elektrik elektronik mı benim hayallerime ulasmama daha yardımcı olur hayal ettiğim savunma sanayi şirketleri (otogar,TAI, ASELSAN,Havelsan.fnss,bmc ...)

İnsansız kara yazacaktım kadar yazmışım "kadar"
Bu şirketlerin hepsinde birbirinden farklı mühendislik dalları çalışıyor. Hatta makine mühendisliğinden örnek vermek gerekirse, bir makine mühendisi tasarım ekibimde yer alıyorken diğeri test validasyon diğeri de analiz ekibinde yer alabilir. Yani demek istediğim çok geniş yelpaze. Daha spesifik olarak ne yapmak istediğini belirlemelisin bence :)

Konu sahibi
Konu sahibi
K

Kızılelma42

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
yok
Ar-ge yeni ürünler ortaya koyma veya geliştirme mesela iha yi siha ya çeviriyorlar inavasyon yapıyorlar ben bu alana daha çok ilgi duyuyorum var olan bir şeye yeni neler katabilir iz

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Tamam arge diyorsun da o da dallara ayrılıyor. Yani biraz daha özelleştirmen lazım seçimlerini, makine mühendisi de arge yapar elektrik mühendisi de örneğin.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
İş bulamayanların zırlayanların bir çoğu! Derste not alması bile zor gelen, herşeyi hazır bekleyen,geçelimde nasıl olursa olsun diyen tiplerdir,konu iş olunca bir anda devlet hükümet düşmanı kesilirler! 75 kişilik sınıfa devam zorunluluğu yok diye 10kişi yapıldığını bilirim,,4.yıla gelebilirse bu tipler kendilerini bir eksik hissedecektir, herkesin kendi gibi olmasını ister... sağda solda nette iş yok diye tepinir.çünkü o güne kadar maması hep verilmiiştir ...mühendislik okuyup derste uyuklayıp not dahi tutmadan ,finale 2 gün kala sınava çalışan tipler için mühendislik zordur.çalışmadan hayatta başarılı olacağını düşünen yazmasın. Mülakatla olsa kapısından giremeyecekleri bölüme yök sağolsun puanla yerleştiriyor bunları.sonra iki kelimeyi bir araya getiremeyen adamlar mühendisim okul zor,iş yok,adalet yok diye ortalıkta geziniyor.(istisnaları tenzih ederim)

Dün elime bir kitap geçti adam inşaat okumuş,bilişim sektörüne uzmanlık seviyede kitap yazmış,her işin zorluğu var,zorluğun adaletsizce yazılması yanlış..genç arkadaşlarım anlasın diye yazıyorum,nette okuyarak bir seçim yapma ihtiyacı olanlar var! ,yoksa zor diyenlere verilecek cevap yok.

laendir21

MB Üyesi
Tepkiler
1
Kime göre neye göre zor demek istiyorum toplum olarak bazı şeylere kolay ulaşmaya oldukça düşkün olduğumuzu düşünüyorum. Ama seveceğin bölümü tercih etmek daha iyi olur

jsaon

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Üniv
Ege Üniversitesi
Öncelikle ben de tercih zamanında(2 sene önce.suan üniversite de 1'deyim.1 sene hazırlık okudum.bölümümde bilgisayar muhendisliği)insanlara hangi bolumu okumalıyım sorusunu sormaya basladım.Daha dogrusu hangi muhendisliği okumalıyım sorusunu sordum.Bazıları insaat'a git, bazıları elektriğe git,bazıları bilgisayara git, bazıları da muhendislik okuma diyordu ama bir kısım var cok dogru konusan bir kısımdı.Bu kısım hangi mesleği seviyorsan ona git diyorlardı.Sana tavsiyem de bundan pek farklı olmayacak.Kendine sor ben ne yapmayı seviyorum, ben ne tercih edersem ilerde bu meslekten zevk alacağım.Bu soruları kendine sorduktan sonra iş kısmını fazla dusunme cunku bu kısım insanın kendini ne kadar gelistirdigine baglıdır.Bu arada sunu bunu secme diyen kisilerin çoğunluğu ya istedigi meslegi secmemistir ya da gittigi bolumde kendini gelisirmemistir.Son olarakta mantıklı bir tercih yap!

Muhammed sevim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Üniv
Aksaray üniversitesi
Kardeşim her şeyden önce hayatını hangi alanda sürdürebilirsin yani öğretmen mi olmak istiyorsun mühendis mi ya da başka herhangi bir meslek mi önce onu düşün ama telaşlanmadan çünkü geri kalan hayatın bu meslek üzerine şekillenecek. Bizde genelde mühendislik cazip gelir. Ortamın arkadaşların bunun üzerine olacak bence önce kendini tart ve ben hayatta neyden zevk alıyorum veya severek yaparım diyerek. Ben elektrik elektronik mühendisiyim mezun olur olmaz iş buldum çok şükür ama benden çok daha iyi olup iş bulamayan arkadaşlarımda var. Her mesleğin zor yanları var anlayacağın bizim mesleğinde ama diğer arkadaşların dediği gibi seversen keyifle yaparsın zaten. Ama şu da gerçek ekonominin kötü olması da bizim işleri çok fazla etkiliyor. O yüzden de piyasada iş sıkıntısı gerçekten var. Başlarda zorlanıyoruz çünkü okulda sadece ders var piyasaya yönelik bi çalışma olmadı en azından benim üniversitemde. Bu da zamanla öğrenilecek bir şey.
Sen araştır gene de her şeyden önce bu senin hayatın olacak.
Bizim meslekte mezun olunca biraz düşük ücretle başlıyorsun geri kalanı sana ve bulunduğun bölgenin şartlarına bağlı.
Önce kendine ben bu işin zor yanlarını aşabilir miyim veya beni mutlu eder mi diye sor ve düşün derim ben.
İnşallah güzel şeyler onun senin için

Yukarı Alt