Hidrolik Kumandalı Conax Kavraması

Riquelme

MB Üyesi
Tepkiler
11
Üniv
İstanbul Teknik Üniversitesi
Hidrolik Kumandalı Conax(Mekanik) Kavraması
Pistonu dönen türden bir hidrolik kumandalı kavramanın çalışma prensibi.
upload_2017-1-28_19-26-31.png

Mil ucundan dönen sisteme aktarılan basınçlı yağ 1 numara ile gösterilen boşluğa girer ve 2 numara ile
gösterilen halka şeklindeki pistonu eksen yönünde iterek lamel paketini sıkıştırır. Yağ basıncı kalktığında 3 numara ile gösterilen yaylar pistonu geriye iter ve çözülme gerçekleşir.

PROJE
Kesitin(şekil montaj resmidir) simetri ekseninin yukarı kısmı kavramanın bağlanmış hali , aşağısı kavramanın çözülmüş halidir. Sağdaki yağ kanalından gelen basınçlı yağ (genelde 7-8 bar mertebesindedir), kanaldan çıktığında üzerinde biri dış biri iç olmak üzere iki segman(sızdırmazlık elemanı) bulunan pistona kuvvet uygular ve piston bu itme kuvvetiyle hareket eder. Sonrasında, pistonun ilerleyişiyle baskı plakasına basar. Baskı plakası, oynar pabucu(sağdaki pabuç) kuvvet doğrultusunda ilerletir. Sonunda, sabit(soldaki pabuç , iç göbek uzantısı) ve oynar pabucun balata malzemesine sürtünme kuvvetinin etkisiyle bağlanmasıyla kavrama gerçekleşir. Daha sonrasında yağ kesilerek, basınç kuvveti ortadan kalkar : Bağlanmış durumda pabuçlar arasında sıkışmış olarak bulunan yayın kuvvetiyle oynar pabuç geri itilir ; baskı plakası eski haline döner ve piston geriler.
Solda iki , sağda bir adet olmak üzere sistemde 3 kapak bulunmaktadır. Solda, en dışta bulunan kapak dış göbeğe, pislik girişini engellemek amacıyla konur ; ortasında bulunan delik, yine solda bulunan daha içte yer alan kapağı mile sabitleyen sıkma somununun montajını ve demontajını kolayca sağlamak amacıyla açılmıştır. Bu , solda ve daha içte bulunan, kapak rulmanların tesbiti(sabitlenmesi için) kullanılmıştır.
Kesitin sağ üst tarafında bulunan ve şekli itibariyle vidaya benzeyen parça "Yağ ölçer" dir.
(NOT : Vida değildir !!)
upload_2017-1-28_19-29-48.png
Autocad çizimi ve sayısal hesaplamaları aşağıdaki linktedir.

MAKEL-1 Kavrama Projesi

"Not: Yağ yolu eksiktir."

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Teşekkürler. Rar şifresi nedir? :)

Konu sahibi
Konu sahibi
R

Riquelme

MB Üyesi
Tepkiler
11
Üniv
Tam olarak şifreli olup olmadığını çözümleyememiştim. Tam da bu mesajı bekliyordum. Çok iyi oldu.

Rar şifresi :
muhendisbeyinler.net

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bence şifrelemenin anlamı yok :) Kendi dosya arşiv sistemimize ekledim. Bazen yandex vs linkleri ölebiliyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
R

Riquelme

MB Üyesi
Tepkiler
11
Üniv
Tamamdır , iyi yapmışsınız.

yusufc

Çiftçi-Farmer
MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Çiftçi
Üniv
yok
link yok sanırım admin bana gönderir misiniz bu konuyla ilgili dökmanları google de bulduklarım haricinde bişeyse eğer

Yukarı Alt