ilerleyen yıllarda meydan mekatronikcilere mi kalacak?

Mr.muhendis

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Duzce universitesi
Merhaba ben makine muhendisligi ögrencisiyim aklima takilan bir soru var mekatronik muhendisligi (elektirik+makina+yazilim) bilgisinden dolayi genis bir alana ve bilgiye sahip hal boyle oluncada bizim bir önemimiz kalmadi sanki? Siz ne dusunuyorsunuz?

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Merhaba ben makine muhendisligi ögrencisiyim aklima takilan bir soru var mekatronik muhendisligi (elektirik+makina+yazilim) bilgisinden dolayi genis bir alana ve bilgiye sahip hal boyle oluncada bizim bir önemimiz kalmadi sanki? Siz ne dusunuyorsunuz?
Elektrik ve elektronik, bilgisayar, makine.... Bunlar anabilim dallari, bunların bütün derslerini base düzeyde alıyorlar. Aksi durumda hepsi bir eğitim hayatında toparlanacak alanlar değil.
Ben öyle olacağını düşünmüyorum. Sebebi ise bizde şöyle bir algı var, mekatronik bölümü mezunları herşey yapabiliyor o zaman bunlar tercih edilir. Aslında onlarda kendi içinde ayrilirlar. Sen yazilimci olursun. Biri PCB yapar. Dolayısıyla, adamın yazilimci ihtiyacı varsa, bu sadece mekatronik değil bilgisayar,matematik,elektronik ..... Gibi alanları da kapsar. Her alanda bilgin olabilir ama her alanda aynı anda çalışamazsin.
Tabi bu benim fikrim ama ileride bakarsın teknolojide full stack mantığına döner işte o zaman meydan onlara kalır.

Ama unutmayalım ki teknoloji geliştikçe bilgi öğrenmekte o kadar kolay oluyor. Yani dediğim full stack kavramı teknolojide olursa( ki olur neden olmasın ama biz göremeyiz) o zaman herkes, bu bilgiye üniversite okumadan yapabilecek duruma gelebilir. Buda dezavantaj, yazılımda olduğu gibi artık gelişen teknoloji böyle.(şuanda olmasa da bu olacak)

Bunlar fikrim ama bu konuda en çok o bölümü okuyan arkadaşlarin yorumu önemli. @Kemal Okur

RTorun

MB Üyesi
Tepkiler
14
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Açıkçası ben de öyle olacağını düşünmüyorum. Evet Endüstri 4.0'ın Türkiye'ye gelmesi ile biz Mekatronik Mühendislerinin önemi biraz daha arttı. Herkes otomatikleşmeye,otomasyon yapmaya çalışıyor. Fakat ilk olarak söyleyeceğim şu ki mühendis denilen bir kişi zaten ileride kendini geliştirmeli ki mühendis olabilsin. Hiçbirimiz okuldan mezun olduğumuz gibi kalmıyoruz. O nedenle makina mühendisi olsun eem olsun elektronik ve haberleşme olsun ya da bahsettiğiniz diğer bölümler olsun kolayca bu sektöre ayak uydurabilecek eğitimi kendine sağlayabilir diye düşünüyorum. Mekatronikçilerin avantajı var bu konuda bu bir gerçek fakat sadece Mekatronik Mühendisi diye bir şey yok olamaz da bence. Ayrıca Keremin da dediği gibi bölüm içerisinde direkt olarak seçim olmasa da kişi kendi fikir ve yeteneklerine göre bir tarafa doğru yöneliyor. O nedenle her konuda üst düzey bilgisi olamıyor. O nedenle ana mühendisliklere her zaman ihtiyaç olacağını düşünüyorum. Sadece bu mühendislerden istenen gereklilikler değişecektir.

Yukarı Alt