İnşaat Mühendisliği mi Elektrik Elektronik Mühendisliği mi?

Hangisinin getirisi daha fazla ?

• İnşaat mühendisliği

Oylar: 6 54,5%
  • elektrik elektronik mühendisliği

Oylar: 5 45,5%

• Seçmen sayısı
    11

Mutlu27

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Ben Gaziantep'te mühendislik okumak istiyorum ve çok kararsız kaldım.
Sizce geleceği ve iş imkanlarını düşünerek uçak mühendisliği mi inşaat mühendisliği mi yoksa elektrik-elektronik mühendisliği mi tercih etmeliyim ?

Cevaplarınızı bekliyorum...

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Size tavsiyem uzun uzun düşünmeniz ve hangi mesleği severek yapacağınızı belirlemek gelecekteki sen keşke dememeli. Parasal yönden bakma fazla hangisi daha çok kazanır diye kafa yorma hangisinde ben mutlu olurum diye düşün. Size şuan şu bölüm güzel bu bölüm güzel demeye hakkım yok çünkü her meslek güzeldir doğru yapıldığı taktirde.

Konu sahibi
Konu sahibi
Mutlu27

Mutlu27

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Katılıyorum...

hkn.kiran

MB Üyesi
Tepkiler
9
Elektrik Elektronik secersen istedigin alanda kendini gelistirebilirsin tercih edebilirsin sana tavsiyem 3 temel mühendislik olan elektrik-elektronik insaat ve makine den birini secmen ayrica bilgisayar mühendisliği ilerleyen yıllarda bu 3 mühendislige ek olup 4. temel mühendislik olacaktır bence bu 4 ünü düşün şunu da ekleyeyim elektrik elektroniği secersen bu 3 muhendisliklede ilgilenebilirsin ozellikle bu bolumu iyi incele alanlarina bak uymazsa insaat yaz ucak mühendisliğine gelince *** mühendisliği ben sana alan muhendislikleri tercih etme derim cunku onunde 4-5-6 yil gibi bi sure var kendi secenklerini daraltirsin zamanin ne getirecegini bilemezsin(bu arada ben elektrik elektronik muh okuyorum)

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Kimse yoğurdum ekşi demez :) Ben mekatronik mühendisliği okuyorum ve saatlerce övüp anlatabilirim bölümümü bu birçok kişi için geçerlidir. Yani o bölümü okuyanlardan çok dışarıdan bakan gözlerden yorum al nette bulabiliyorsanız bir firmada müdür mertebesinde çalışan herhangi birinden piyasanın durumunu öğrenebilirsiniz. ( Ben bulamamamıştım ama birde siz deneyin şansınızı :) ) @hkn.kiran arkadaşım bir konuda haklı, ana mühendislikler çok rağbet görüyor olabilir ama türetilmiş mühendisliklerde piyasa önemli yer teşkil etmeye başlıyor örneğin mekatronik, enerji sistemleri, adli bilişim gibi adı yeni duyulan bölümler piyasaya da girmeye başladılar. İnşaat bitmeyecek bir meslek illaki iş bulunur ancak ilk yorumumda dediğim gibi sizin düşünmeniz ve seveceğiniz mesleği bulmanız lazım ;)

Oğuz Han Altıntaş

Aerospace Engineer
Özel Üye
Tepkiler
32
Meslek
Havacılık ve Uzay Mühendisliği
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Hakkını ver de ne mühendisliği okursan oku. Ancak şöyle de bir durum var ki; sektör de akademi de her işten biraz bileni değil, bir işin en iyi bilenini seçer. Yani sen elektrik-elektronik de okusan, uçak da okusan çalışacağın konular veya araştırma alanların yine sınırlı olacak ki öyle olması da gerek zaten. 21. yy. biliminde evrenselcilik diye bir kavramdan bahsetmek mümkün değildir.

hkn.kiran

MB Üyesi
Tepkiler
9
Kimse yogurdum eksi demez hakli olabilirsiniz de benim orada demek istedigim aslinda alan zenginligi olan bi bolumu tercih et demek istemem yoksa bi jeoloji bi harita bi malzeme muhendisi de gayet guzel is olanaklari bulur mekatronik muhendisligi de alan zenginligi acisindan (yorum yaparken aklima gelmedi) tercih edilebilir zamanin ne getirecegi belli olmaz diye secenegi bol olan bi bolum secmesi taraftariyim

Konu sahibi
Konu sahibi
Mutlu27

Mutlu27

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Hakan abi anlatmak istediğin tam olarak şu ; @hkn.kiran
Diş hekimi değilde direk doktor ol :)
Alan zenginliği düşünürsem ki eğer uçakta mantıklı geliyor çünkü uçak mühendisleri otomotiv fabrikalarında beyaz eşya vb. fabrikalarda makine müh olarakda çalışabiliyor.
Ama benim küçüklüğümden beri elektrik-elektronik bilgisayar merakım vardır... @Kemal Okur
Mekatronik hakkında birşey bilmiyorum.Araştırmaya başlıyorum hemen.
Her bölümden biraz bilgim olucağını düşünürsem başarısız olabilme şansımda çok yüksek işin iyisini bilirsem karşıya da fazlasıyla yarar sağlayacağımı düşünüyorum. @Oğuz Han Altıntaş
İnşaat mühendisliğine gelirsek şu an Gaziantep'te yaşıyorum her yer inşaat ülkenin belkide en hızlı gelişen şehri inşaat tercih edersem ki birazda iş bulamamaktan korkuyorum çünkü ipini koparan inşaat dikiyor kader kısmet meselesi yinede...

hkn.kiran

MB Üyesi
Tepkiler
9
Dis hekimi degil beyin cerrahi ol diyorum hemen her seye gecis yapabilirsin demek istiyorum doktorluk benzetmesi endüstri muhendisligine uygun bi tabir olabilir ancak bence bilgisine guvendigin birinden yüzyüze bilgi almayi dene buradan yorumlasarak tam istedigin verimi de alamayabilirsin ayrica elektrik muhendisleri odasi gibi insaat muhendisleri odasi gibi genel cati altinda TMMOB gibi odalar var telefondan arayarak ya da firsat bulursan ziyaret ederek aradigin bilgiye daha net ulasabilirsin

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Önemli olan ne yapmak istediğine karar vermek. Mesleğini seversen başarılı olursun. Dediğin mühendisliklerin ders içeriklerini araştır. Hangi sektörlerde hangi ortamlarda ne şartlarda çalıştıklarını araştır ona göre karar ver çünkü dersleri ve çalışacağın ortamı sevmezsen onca yıl boşuna gider. Ayrıca Metalurji Ve Malzeme mühendisliği mezunu sayılırım 1 ay kaldı okulun bitmesine ve sektörü çok geniş bir mühendisliktir tavsiye ederim.

mustafavarki

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Uçak Ve Uzay Mühendisliği
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Biz burda ne dersek diyelim son karar yine senindir dostum ben şu an Gaziantep Üniversitesinde uçak mühendisliği okuyorum eğer zamanın olursa gerekirse konuşuruzda detaylı bu sene hazırlığı bitirdik ve ben buraya gelmeden önce elektrik elektronik ile uçak arasında gidip geliyordum ancak havacılığa olan merakım bi bakmışım beni buraya itmiş maaş olarak düşünüyorsanki işinde iyi olan hakettiği maaşı alır hatta kimisini okuldayken kaparlar ek olarak söyliyim antepin mühendislikleri kalitelidir ingilizce çok kasar ama yararınıza :)

Konu sahibi
Konu sahibi
Mutlu27

Mutlu27

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Aslında hepiniz haklısınız :)
son karar bende de işte sınavım güzel geçti lakin sonuç kötü geldi :(
Hayırlısı olsun diyelim...

orhan

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Herkes okuduğu bölümü övecektir arkadaşım. Benim tavsiyem bir şekilde imkanını bulup inşaat mühendisi hangi şartlarda çalışır tam olarak ne yapar elektronik mühendisi hangi şartlarda çalışır ne yapar bunları yerinde gözlemle. Şahsım adına konuşuyorum makine müh. okuyorum ve maalesef gerçekten mezun olunca nerelerde çalışacağımı gerçekten ne işe yarayacağımı ancak okula başladıktan sonra öğrenebildim. Ben memnunum gerçi ama bu durumdan mağdur olan çok arkdaşım var.
özetle: git yerinde gözlemle. hatta mühendislerle konuşmaya çalış.

Armağan ilgar

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
henüz yok
Sana bağlı inşaata yatıkınım dersen onu yaz ben elektrik elektronik yazcam o alana daha yatkınım çok para dersen inşaat tabiki

atomkarınca

MB Üyesi
Tepkiler
1
öncelikle herkese merhaba. elektrik elektronik ile uçak arasında kaldım. uçak için thk %50 burslu düşünüyorum. elektrik elektronik içinde dokuz eylül düşünüyorum. uçak mühendisliğine gitsem verdiğim paranın karşılığını alabilir miyim merak ediyorum?(yıllık 12bin lira gibi bi ücret ödemek gerekiyo okula) dokuz eylüle gidersemde teknik üniversiteden mezun olmadığım için iş sıkıntısı çeker miyim acaba? bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim

Armağan ilgar

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
henüz yok
Kardeşim uçak mühendisliğinde çok astronomik paralar döndğünü biliyorum açıkcası bi tanıdık var felaket iyi durumu

karışıkkafa

MB Üyesi
Tepkiler
1
Biz burda ne dersek diyelim son karar yine senindir dostum ben şu an Gaziantep Üniversitesinde uçak mühendisliği okuyorum eğer zamanın olursa gerekirse konuşuruzda detaylı bu sene hazırlığı bitirdik ve ben buraya gelmeden önce elektrik elektronik ile uçak arasında gidip geliyordum ancak havacılığa olan merakım bi bakmışım beni buraya itmiş maaş olarak düşünüyorsanki işinde iyi olan hakettiği maaşı alır hatta kimisini okuldayken kaparlar ek olarak söyliyim antepin mühendislikleri kalitelidir ingilizce çok kasar ama yararınıza :)
Aşırı denecek kadar zor denilebilir mi? :/

Kıymet

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bayan olarak elektrik elektronik mühendisliğini seçmek ağır mı olur o bölümü okuyanlar yatdım edebilirler mi

Yukarı Alt