Japonlardan Çığır Açan Kablosuz Enerji Buluşu

Konu, 'Teknoloji' kısmında Oğuzhan Mallı tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  414
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +519 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ
  Japon bilim insanları, 1,8 kilovat enerjiyi kablo kullanmadan mikrodalga aktarımıyla 55 metre uzağa taşımayı başardıklarını duyurdu. Bu yöntem ile gelecekte uzayda kurulacak güneş panellerinden sağlanan temiz enerjinin dünyaya aktarılması hedefleniyor.

  Japon Hava-Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) bünyesinde yapılan son araştırma, kablosuz enerji aktarımı konusunda bir kilometre taşı olarak nitelendiriliyor. JAXA uzmanlarının 55 metrelik mesafede taşıdığı enerji, şimdilik sadece bir su ısıtıcısını çalıştırmaya yetse de gelecekte çok daha büyük uzaklıklarda başarılı sonuçlar elde edileceği belirtiliyor.
  uzayda-güneş-panelleri-238723893.jpg

  UZAYDA GÜNEŞ ENERJİSİ TOPLANIP DÜNYAYA AKTARILACAK

  Uzayda toplanabilecek büyük miktarda enerjinin dünyada kullanılması adına önemli bir adım attıklarını belirten JAXA sözcüsü, “İlk kez 2 kilovata yakın yüksek bir elektrik enerjisi çıkışı, hassas bir yöneltme cihazının kullanımıyla ve mikrodalga aktarımıyla küçük bir hedefe gönderildi” açıklamasını yaptı.
  JAXA sözcüsü, yıllardır uzay – güneş güç sistemleri üzerinde çalıştıklarını belirtti. Dünyadan yaklaşık 36 bin kilometre uzağa kurulacak olan panel ve antenlerde toplanan güneş ışığı enerjisinin, mikrodalga aktarıcı uydular ile yeryüzüne gönderilebileceği ifade ediliyor.

  2040’LARDA HAYATA GEÇECEK

  Uzayda güneş enerjisi panelleri kurmanın, dünyada kurmaya oranla birçok avantajları var. En önemlisi, hava durumu ve günün aydınlık olan saatleri gibi faktörleri düşünmeye gerek kalmadan 24 saat boyunca enerji toplanabiliyor. İlk olarak 1960’larda ABD’de ortaya atılan bu fikrin hayata geçirilmesi için 2009’dan bu yana Japonya’da çalışılıyor. Japon Ulaştırma Bakanlığı tarafından da finanse ediliyor. Henüz emekleme aşamasındaki projenin, Japonya’da alternatif enerji kaynağı olarak 2040’larda hayata geçirilmesi planlanıyor.
   
  • Beğen Beğen x 5
 2. ugrklc

  ugrklc MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Mart 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Merhaba,
  Enerjinin kablosuz iletimi ile ilgili çalışmalar 20.yy da Nikola Tesla ile başlamıştır. Tesla yaptığı deneylerle bunu ispatlamıştır 26 mil uzağa enerjiyi ileterek toplam 10kW'lık 200 ampulü yakmıştır lakin o dönem ekonomik destek bulamadığından ( ya da enerjinin kablosuz iletiminin bazı enerji şirketlerine maddi getiriden ziyade zarara uğratacağından ) projeyi yarım bırakmak zorunda kalmıştır.Japonların enerjinin kablosuz iletimini başarmış olması elektrik ve teknoloji açısından büyük bir gelişme. Bu proje biz mühendisler için sevindirici ama özeleştiri yapmam gerekirse birazda üzüntü verici bizim de bu konularda ilerlememiz gerekir diye düşünüyorum.. iyi günler
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. Ertan Şahin

  Ertan Şahin MB Üyesi

  Kayıt:
  28 Şubat 2015
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  3
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +3 / 0 / -0
  Çok güzel bir fikir sonuçta güneş panellerini uzayda daha verimli çalışır. Fakat daha 55metre taşınabilmiş başlangıç için iyi ama daha çok vakit var sanırım emekleme aşamasında bir proje gibi
   
 4. schizophrenic

  schizophrenic MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Mart 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  ilk bakışta çok güzel bir proje gibi görünse de,Aklıma gelmedi değil.Hedefleme sistemi karışır da yer üssüne değilde birinin evinin tepesine mikrodalga yayını yollarsa ne olur :)
  Yada daha beterini sorayım.Küresel boyutta bir Mikrodalga yayınının dünya çekirdeğini ısıtıp dünyadaki bütün volkanik hareketleri tetiklemesini ne önleyecek. :):):):)

  Dünya üzerinde suyu enerjiye çevirmek gibi çok daha kolay ve kaynağı sınırsız enerji üretimi yapılabilecek imkanlar varken bu tip projelere harcanan katrilyonlara acıyorum.Gereksiz değil ama zamansız işler.
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. Eyvaz

  Eyvaz MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Mart 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Güneş panelleri uzayda daha verimli çalışıyor da amma kimse 1.8 kvt enerjinin 55 metre mesafeye verilmesi zamanı ne kadar enerjinin kayb olduğunu biliyormu? Bunun mesafenin kvadratı ile ters münasip olduğunu umarım biliyorsunuzdur. Yer yüzerinde ekvator boyu birbirlerile alakalı bu istasyonların kurulması daha kolay ve daha az mesrefli.
   
 6. mnaim47

  mnaim47 MB Üyesi

  Kayıt:
  14 Mart 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 1 / -0
  Çok güzelde, Acaba Radyasyon tehlikesi var mı ? :cool:
   
  • Troll Troll x 1
 7. alpersoner

  alpersoner MB Üyesi

  Kayıt:
  24 Nisan 2015
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  7
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +8 / 0 / -0
  Arkadaşlar zamanında nikola tesla abimizin yapmış olduğu kablosuz elektrik projesi bana göre kontrollü bir şey değil. Yaptığı o zamana göre harika çok güzel bi durum söz konusu ama demek istediğim şu; tesla bobini sayesinde ortaya çıkan enerji, manyetik alan her ne ise çevresinde bulunan nesneleri enerjilendirmiştir. Yani ben şu ampülü yakayım, bunu yakmayayım diye bir durum bence söz konusu değildir. O tesla bobininin oluşturduğu alana giren bütün ampüller yanmıştır diye düşünüyorum.
  Ama gerçekten harika bir buluş. Tayland'da parklarda kablosuz elektrik sayesinde laptoplar ve cep telefonları şarj olabilecek adında bir haberi daha önce duymuştum. İyi çalışmalar.
   
 8. aserkanunsal

  aserkanunsal MB Üyesi

  Kayıt:
  25 Şubat 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  İNŞALLAH 2040 ı GÖRMEK NASİP OLURSA, HEP BİRLİKTE ŞAHİT OLACAGIZ OLAYLARA o_O
   
 9. Oğuzhan-

  Oğuzhan- MB Üyesi

  Kayıt:
  28 Nisan 2015
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Zamanında Nikola TESLA yapmıştı bu araştırmaları ama hiç fırsat verilmedi adama kötü bir şekilde otel odasında ölü bulundu garibim...
   
 10. alpersoner

  alpersoner MB Üyesi

  Kayıt:
  24 Nisan 2015
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  7
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +8 / 0 / -0
  Valla arkadaşlar bildiğiniz üzre kim olursa olsun her zaman bu böyle olmuştur. Meyve veren ağaç her zaman taşlanır. O yüzden insanlar artık bir proje yapacaksa bile korkudan söyleyemiyor. Haliyle söyleyemeyince devletten veya başka kurum ve kuruluşlardan hibe vs desteği alamadığı için projeler başlamadan bitiyor.