Kendime veremediğim cevaplar...

RuggSage

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
henüz yok.
Öncelikle iyi günler mühendis beyinler forum üyeleri.
Ben aranıza bugün itibariyle katılmış bulunmaktayım ve kendimi tanıtarak başlamak istiyorum.
Adım Yaşar Murat soyadım SEFA , yaşım 16 , Lise 2 (10.sınıf) düzeyinde eğitimimi sürdürüyorum.
Okuduğum lise endüstri meslek fakat öyle kafada canlandırılanlardan değil. Kocaeli'de Özel ENKA Teknik Okulları diye aratırsanız görürsünüz.(Sanırım Kocaeli 2.yiz taban puanlarda)Okulumuzda 4 meslek bölümü var ve ben Otomasyon öğrencisiyim.(Makine-Otomasyon-Kimya-Genetik)3 yıl meslek eğitimi aldığımız bu okulda, 2017-2018 eğitim-öğretim yılıyla birlikte ilk meslek derslerine girmeye başladım.Bu yıl temel aldığımız için hafiften makine eğitimi de alıyoruz.(temel mekanik, torna freze tesviye falan filan).Otomasyon da(temel endüstri) ise diyot transistör felan öyle temel devre elemanlarını öğreniyoruz.Proteus 8 Professional 8.4te tasarladığımız devreleri plakete basıp lehim yapıyoruz felan.Haftada 15 saat atelyedeyiz. Ben okullar açıldıgından beri kendimden büyük öğrencileri , öğretmenlerimi vs. diğer bu sanayide olanları inceledim ve kendimi bu meslek hakkında çok geri kalmış hissettim.Herkes işi çözmüş robotlar yapmış turnuvalara yarışmalara yurtdışına gidiyor.Öğretmenlerim bu işi beğendin mi diyor. Ben de bilmediğim için(her şey yabancı geliyor doğal olarak ilk kez görüyorum) şuanlık yok diyerek geçiştiriyorum. Öğretmenimizde bana şimdiden yoksa ilerde hiç olmaz diyerek beni uyarıyor. Ben de bu noktada sizlerden yardım istiyorum. Nasıl başlamalıyım ? nereden ? neyi satın almalıyım? Ardunio felan seneye öğreneceğiz fakat ben şimdiden bir şeylere başlamak istiyorum. Yazılım da dahil bu konuya. Java felan nasıl öğrenebilirim? Siz nasıl öğrendiniz ?
Yardımcı olursanız şimdiden çok teşekkürlerimi sunuyorum.İyi günler

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Öncelikle eğer ileride mühendis olmak istiyorsan böyle bir okul ortamı senin için çok faydalı olacaktır. Ben de Kocaeliliyim ve bizim zamanımızda böyle bir okul yoktu :) Okul anladığım kadarıyla yüksek imkanlara sahip ve tahminimce teknik işlerle uğraşan öğrenci kulüplerine sahiptir. Okulun ders yapısını ve planlamasını bilmediğim için benim sana tavsiyem bu kulüplere girmen ve kulüplerde oldukça fazla zaman geçirmen olacaktır. (Eğer varsa) İleride kendini hangi bölümde okurken hayal ediyorsun söylersen belki yardımcı olabilirim. Şimdiden başarılar diliyorum sana yolun açık olsun :)

Konu sahibi
Konu sahibi
R

RuggSage

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
henüz yok.
Öncelikle okuyup cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Okulumuzda yazılım,3d çizim,robot... envai çeşitte kulüp var. Bu kulüpler her sene başında tekrardan kurulur. Yeni öğrencilere daha fazla hak tanınır. Ben aslında bu yıl çok istekli ve şevkli bir halde seneye başladım. Fakat bu kulüplere katılmak isteyince öğretmenimiz bu işle daha önce uğraşanlara öncelik verdiğini söyledi. Hakkını yemeyelim onlarında çok zeki elemanlar var kulüpte. Fakat çok tembellerde var. O tembelleri görünce ben de hırs yaptım ve kendimi öğretmene kanıtlamaya çalışmak için hedefledim. Ben ileride %150 mühendis olmaya kararlıyım. Bu mesleğe olan ilgimi babamdan aldım. Küçük yaşta beni çalıştığı fabrikaya götürürdü. Herkes birbirine usta felan derdi. Ortam güzeldi. Benim mühendis olma isteğim 6 yaşımda böyle başlamıştı. Ve şuan için okulumuzun imkanlarını değerlendirmem gerekiyor. Kendimi üniversite de bilgisayar mühendisliği(bilgisayar donanım bilgim var) , uçak mühendisliği(az çok çoğu uçak üreticisi ve modelleri hakkında bilgim var) , inşaat mühendisliği(babam çimento sanayisine üretim müdürü yani işi az buçuk biliyorum) yada hepsinden farkli olarak elektrikle alakalı herhangi bir bölüm de görmeyi istiyorum. Yani henüz belli bir hedefim yok. Bana kendimi geliştirmem için verebileceğiniz bir tavsiye var mı ? Yazılım-elektrik alanında.Herkes ucuz bir ardunio ile video destekli olarak başlayabilirsin diyor. Sizden de önerilerinizi bekliyorum.
Dipnot:
Şuan hiç bir kulüpte kaydım yok. Sanırım bu sene kendimi hazırlayıp seneye (11.sınıfta) kulüplere girmeliyim.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Ben makine mühendisliği bölümünden mezun olduğum için elektronik vs. ile ilgili çok bilgim yok, fakat ardunionun kolay öğrenilebilir olduğunu duymuştum o yüzden deneyebileceğini düşünüyorum. Bunun dışında makine mühendisliği ile ilgili herhangi bir sorun olursa bana yeniden ulaşabilirsin.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Selam RuggSage.
Neden Java ile baslamak istedigini anlamadim ama :) olsun farketmez.

Eger programlama ögrenmek istiyorsan ingilizce olmadan zor.
Tabiki baslangicta Türkce kitaplardan yararlanabilirsin.
Ama sonrasinda ingilizce literatür sart.
Bunlarin haricinde internette bircok Java programlama sitesi/forumu bulabilirsin.
Basarilar.

Java kitaplari (Türkce/Ingilizce)
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Vidyolar (Türkce/Ingilizce)

Compiler (Java programlamasi yapabilmen icin gerekli olan program, compiler, bedava):

Rose

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Öncelikle okuyup cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Okulumuzda yazılım,3d çizim,robot... envai çeşitte kulüp var. Bu kulüpler her sene başında tekrardan kurulur. Yeni öğrencilere daha fazla hak tanınır. Ben aslında bu yıl çok istekli ve şevkli bir halde seneye başladım. Fakat bu kulüplere katılmak isteyince öğretmenimiz bu işle daha önce uğraşanlara öncelik verdiğini söyledi. Hakkını yemeyelim onlarında çok zeki elemanlar var kulüpte. Fakat çok tembellerde var. O tembelleri görünce ben de hırs yaptım ve kendimi öğretmene kanıtlamaya çalışmak için hedefledim. Ben ileride %150 mühendis olmaya kararlıyım. Bu mesleğe olan ilgimi babamdan aldım. Küçük yaşta beni çalıştığı fabrikaya götürürdü. Herkes birbirine usta felan derdi. Ortam güzeldi. Benim mühendis olma isteğim 6 yaşımda böyle başlamıştı. Ve şuan için okulumuzun imkanlarını değerlendirmem gerekiyor. Kendimi üniversite de bilgisayar mühendisliği(bilgisayar donanım bilgim var) , uçak mühendisliği(az çok çoğu uçak üreticisi ve modelleri hakkında bilgim var) , inşaat mühendisliği(babam çimento sanayisine üretim müdürü yani işi az buçuk biliyorum) yada hepsinden farkli olarak elektrikle alakalı herhangi bir bölüm de görmeyi istiyorum. Yani henüz belli bir hedefim yok. Bana kendimi geliştirmem için verebileceğiniz bir tavsiye var mı ? Yazılım-elektrik alanında.Herkes ucuz bir ardunio ile video destekli olarak başlayabilirsin diyor. Sizden de önerilerinizi bekliyorum.
Dipnot:
Şuan hiç bir kulüpte kaydım yok. Sanırım bu sene kendimi hazırlayıp seneye (11.sınıfta) kulüplere girmeliyim.
Selam
%150 mühendis olmakkendinden emin olman çok güzel. Elinde çok güzel imkanların var. Anladığım kadarıyla okulunda tekniki eğitimler alıyorsun. Bunları çok iyi değerlendir. İnan bana ileride çok faydasını göreceksin. Hocalarının öğrettiği şeyler dışında sende farklı şeyler denemeye bak. İşi eğlenceli hale getir sıkılmazsın.Mühendis olmak istiyorsan EN AZ bir yazılım dili bilmek zorundasın. Bunun içinde ingilizce gerekli. Programları ingilizce olarak kullanıyoruz çünkü.JAVA öğrenme isteğine şaşırdım biraz.☺ Bahsettiğin kuluplere de ne yap et katıl. Kendini kabul ettir.Bunun için gerekirse hocanın peşini bırakma. "ÖĞRENMEK İSTİYORUM" diye söyle ona.
Bu arada aklıma takıldı. Kulüplerde verilen yazılım dilleri türkçe mi ?

Son düzenleme:

kocakus

MB Üyesi
Tepkiler
6
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Merhaba;
arduino için Türkçe kaynak arıyorsan youtube dan Lezzetli Robot Tarifleri başlangıç için iyidir. yabancı kaynak zebil zaten. öncelikle şunu diyeceğim elindeki malzemeyi bozmaktan çekinme. biz de öğrenene kadar çok malzeme yaktık. hala daha yakıyoruz. her türlü malzemeyi denemekten çekinme. ne işim olur bununla deyip geçme. denedin olmadığı zaman pes etme. herhangi bir malzemenin datasheetini okumayı mutlaka öğren. herhangi bir malzeme devreye nasıl oturtulur nasıl kullanılır tipik uygulaması nedir vs hakkında en sağlam kaynak datasheet tir. bolca oku. okumaktan sıkılma. iş sadece hazır malzemeyi kullanmakla olmuyor. kendin bir şeyleri nasıl üretebileceğini düşün. ne yapabilirim diye kendine sor. arduinonun kısıtlarını çoğunlukla transistör, mosfet gibi malzemelerle aşmaya çalışacaksın. dolayısıyla yarı iletkenleri tanımaya çalış. bir motor süreceksen başlangıçta L298N gibi bir malzeme alıyorsan problem yok ama 5incide hala aynı malzemeyi alıyorsan bir otur düşün. kendi H köprünü kendin yapmaya çalış. LED süreceksen ilkinde doğrudan pinden sürüyorsan sonrakinde transistörle mosfetle ULN2003 vs ile sürmeyi dene. daha sonra shift registera geç vs... her seferinde aynı şeyi tekrarlamaman önemli.

Yukarı Alt