Kirli Suyu 1 Dakika İçinde Temizleyerek İçilecek Hale Getiren Müthiş Buluş: LifeStraw

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Kayıt
7 Şubat 2015
Mesajlar
353
Tepkiler
210
Yaş
28
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Bu teknoloji Danimarka kökenli Vestergaard Frandsen Group şirketi tarafından geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Taşınabilir su arıtma filtresi olarak tanımlanabilir. Büyükçe bir pipeti andırıyor. Kullanım ömrü ortalama 1 yılla sınırlıdır. Bu süre hesaplanırken yetişkin bir birey için günlük su ihtiyacı 2 litre olarak belirlenmiş. Buluş, içme sularından kaynaklanan salgın hastalıkları (çocuk felci, dizanteri, kolera, koli basili, streptokok, tifo, tifüs vb.) ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış.
lifestraw3-m.jpg


İçme suyu sıkıntısı çekilen coğrafyalarda, kirli su kaynaklarından (yağmur suyu, nehir suyu vb.) temiz su ihtiyacını karşılamak üzere bu buluştan yararlanılmaktadır. Afrika kıtası ya da coğrafi anlamda su sorunları olan ülkelerdeki insanları susuzluktan kurtarma adına olumlu bir gelişme olarak kabul ediliyor.

lifestraw2-m.jpg


Küresel ısınma sonucu ortaya çıkabilecek su kıtlığına karşı iyi bir önlem aracı olarak kabul ediliyor. Proje Time Dergisi tarafından en iyi ve en yararlı buluşlar arasında gösteriliyor. Her ne kadar Afrika halkı için bir sosyal sorumluluk projesi olsa da, sıradan vatandaşların da satın alması hedeflenmiş. Bu sayede elde edilen gelirlerin bir kısmı yoksul ülkelerdeki vatandaşlara gönderiliyor.


Kaynak
onedio.com/haber/kirli-suyu-1-dakika-icinde-temizleyerek-icilecek-hale-getiren-muthis-bulus-lifestraw-583171
 
Yukarı Alt