Kum Kalıp Döküm-Maça Seçimi/Yerleşimi

HzrfnErkan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Eskişehir Teknik Üniversitesi
Merhabalar
Mühendis abilerim, ablalarım öncelikle herkese sağlıklı günler dilerim.
Çift flanşlı dirsek boru imalatının tasarımını yapmaktayım. Fakat bunu kum kalıba döküm yöntemi ile üreteceğim.
Nasıl bir maça seçmeliyim ve yerleşimini nasıl yapabilirim. Sizin tecrübelerinizden yardım isteyerek başarılarınız devamını dilerim.
Flanşlı dirsek borunun kesit ve perspektif görüntüsü ekte belirtilmiştir.
Şimdiden hepinize Teşekkürker.

Dosyalar

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Kardeş sa
dirsek kesit jpg resminde gösterilen kesiti mala yüzeyi alarak model yapacaksın.Modelde ,açık olan flanş ağızlarına maça başı yapacaksın bir adettete maça sandığı yapacaksın.Bunun kalıplama yöntemi budur.

Konu sahibi
Konu sahibi
HzrfnErkan

HzrfnErkan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Hocam öncelikle çok teşekkürler dediğiniz gibi bi tasarım yapmıştım zaten. Fakat parça döküldü diyelim ergimiş maden soğuduktan sonra maçayı içerden nasıl çıkaracağız ? Maça içerde kalır.

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Maça dediğin zaten kum veya reçineli maça parça çıktıktan sona iki tarafından levye veya boru yardımıyla maçaya vurduğunda parçalanır zaten o ardından kumlama makinasına takarsın tertemiz çıkar.

Konu sahibi
Konu sahibi
HzrfnErkan

HzrfnErkan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Hocam çok teşekkürler. Ben maçayı ahşaptan yapacağız zannettim. Maça başları ve maça sandığı konusunda biraz bilgi edinirsem sizden çok sevinirim. Öğrenciyim. Meraklıyım fakat hocalarımızın egosundan değil soru sorup cevap almak bir şey danışmaya korkuyor insan.
Tekrardan çok teşekkür ederim

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Rica ederim kardeşim aynen ülkemizde malesaf eğitimde böyle bir sıkıntı var.bilgi paylaştıkca güzel

Yukarı Alt