Lazer Yapımı

JanberkAtıcı

MB Üyesi
Tepkiler
4
Arkadaşlar internette cd-rom parçalarından yapılan en fazla 6Wlık lazerler var ancak bana bunların daha güçlüsü lazım. Yaklaşık olarak 15W ila 20Wlık bir güçe sahip olacak bir lazer yapılabilir mi neler gerekir bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

Volkan Ünal

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
87
Meslek
Öğrenci
Ben mini cncm için bi ara araştırmıştım.Ancak bulamamıştım

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Bu konuda bende baya bir araştırma yapmıştım ama net bilgiler bulamadım bilgisi olan varsa benimde işime gelir açıkçası :)

Konu sahibi
Konu sahibi
J

JanberkAtıcı

MB Üyesi
Tepkiler
4
İlgilenen arkadaşlar ben işimi lazer diyotla çözmeye karar verdim. Pulsed Laser Diode şeklinde araştırırsanız 10W ila 100W arası lazer diyotları mevcut. kolay gelsin :)

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Deneyimlerinizi paylasabilir misiniz bende merak ediyordum laser diyotlari cidden istenilen sonucu verebiliyor mu?

alpersoner

MB Üyesi
Tepkiler
9
Cümleten Selamun Aleyküm. Arkadaşlar kullanılacak lazer ne iş yapacak sakıncası yoksa öğrenebilirmiyim? Lazerlerle baya uğraştım zamanında. Ayrıca bahsettiğiniz güçteki lazerler çok tehlikeli haberiniz olsun. İyi çalışmalar.

Konu sahibi
Konu sahibi
J

JanberkAtıcı

MB Üyesi
Tepkiler
4
Boyutu senin için önemli değilse 6w lık 2 yada 3 taneyi yansıtıcı kullanarak bitane haline getirebilirsin..!
boyutu benim için önemli o yüzden tüplü lazer olayına hiç girmedim. dvd-romlardan yapılan 6wlık lazerlerin çok bi kullanım ömrü olmadığı için kullanmaktan vazgeçtim.

Cümleten Selamun Aleyküm. Arkadaşlar kullanılacak lazer ne iş yapacak sakıncası yoksa öğrenebilirmiyim? Lazerlerle baya uğraştım zamanında. Ayrıca bahsettiğiniz güçteki lazerler çok tehlikeli haberiniz olsun. İyi çalışmalar.
Aleyküm Selam kardeşim. Mini bir lazer kesim tezgahı üzerine bir projem var onun için kullanacağım maksimum mdf kesebilirsem gayet yeterli ve iş görür olacak.

Deneyimlerinizi paylasabilir misiniz bende merak ediyordum laser diyotlari cidden istenilen sonucu verebiliyor mu?
İstediğim sonuca ulaşırsam eğer görüntüleriyle beraber mutlaka paylaşırım bilgilendirme yaparım.

Son düzenleme:
Yukarı Alt