Makina Mezunu Yurtdışı

Teğmen Rigs

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,bu sene üniversite sınavına gireceğim ve açıkçası en kısa yoldan yurt dışına çıkmayı hedefliyorum. Üniversite sıralamalarında belli bir kota var mı? Mesela şu sıralamanın üstünde bir üniversiteye gidersen iyi bir yabancı dille mezun olur olmaz çıkabilirsin yurt dışına diye ? Veya üniversite hayatında şunları yaparsan hedefine daha çabuk ulaşırsın dediğiniz şeyler var mı? Aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için sağlıcakla kalın.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Erasmus eğitimi ile yurtdışına açılabilirsin , iyi bir yabancı dil ( ingilizce almanca fransızca ) ne kadar çok bilirsen alternatifin o kadar çok olur , yeğenim i.t.ü de nasa ya bir proje yapıyor mayısta yarışmaya girecekler başarırsa abd de kalıp orada çalışacak. Düşün ki 96 üniversite bu yarışmaya ekipçe katılıyor ve tek Türk ekip bizimkiler...

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Teğmen Rigs

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Abi öncelikle allah razı olsun yeğeninizden uluslararası yarışmalarda şu şartlarda bizi temsil eden her kişiye saygım var.Ama şu sıra yöneticilerin dilinde erasmus gibi programların kaldırılması var.Sorum şu aşağı yukarı kaç binlik bir üniversitede bulunursam ülke içinde veya çıkmak isterken göz ardı edilmem.Bu arada yabancı dile yatkınlığım var üniversite sonuna kadar biri iyi derecede iki dile hakim olmayı planlıyorum.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
İsmi reklam olmasın 16 ay önce fabrikanın kapanmasıyla işsiiz kaldığım şirket olan alkollü içecek sektöründe faaliyet gösteren ( ülkenin basketbol oyuncusu yetiştriiiciliği fabrikası olarak bilinir ) firma ve bağlı olduğu holding BOĞAZİÇİ , ODTÜ , İ.T.Ü , MARMARA VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MEZUNU HARİÇ tanımadığı ya da bir müdür veya referansı kuvvetli olmayan hiç kimseyi almama gibi bir basma kalıp bir işe alma tek düzeliği var ,aşşağı yukarı ülkede durum bundan ibaret , yani sen Sütçü İmam da okuyup kendi kuramını dünyaya tanıtsan bir değeri yok emin ol yok onlar için... Ha medyada yer bulursun reklam olursun sadece BİZ ALDIK lafı için alırlar ezerler 1 yıl sonra işine son verirler.

Birkaç yıl önce holding sahibi Tu..y Öz..an katıldığı minumum bütçe ile satış pazarlama konusunda sivri zekalı satışçıları ayıklamak iiçin bir tv kanalında yarışma adı altında bir programa iştirak etmişti. Kimi gün 15 lira bütçeyle kestane aldırıp bu 15 lirayı en yüksek kazanç elde etmesi beklenirdi. nitekim bir bayan bir erkek seçildi ve holdingde işe başladı , 15.000 TL maaşla , adamlar baskıya dayanamadı ve en sonunda istifa edip çekip gittiler..

O yüzden ÇARKI TERS ÇEVİRMEYİ başardığın bir dal ve yüzdelik dilimini biraz sen gerisi kalanı da senin kaderin bağlayacaktır... Allah yolunu açık etsin..

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Teğmen Rigs

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Teşekkürler abi cevabın için son soru uzatıyorsam özür dilerim.Normalde geçen sene hedefim yıldız teknikti ama bu yaz sonuna doğru çalışmayı bıraktım aşağı yukarı 3 hafta oldu geri çalışmaya başlayalı ve tahminimce 40-50 binlik dilimde bulunurum bu sıralamayla girdiğim üniversitede iş bulma durumu nasıl olur sizce ?

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Şahsi yorumum şudur ki , OKUYAN ADAM KAFASI ÇALIŞAN adamdır. Yıldız , Karadeniz , Hacettepe 9 Eylül bence isimler önemli olmamalı , tabiki yaratılışı gereği üstün zaekalı insanlar olacaktır ne mutlu bizlere onların görüş ve fikirleri ile sırf mühendis doktor veya ülkenin açığı hangi bölüm ise dünyada hangi dallarda açık varsa oralara eğitimli ve tam donanımlı personel yetiştirilse hem çalışan hemde ülke ve çalıştıran kazanır. Tabi bunun uygulanması bazı karanlık güçlerin işine gelmediği için eğitim sistemimiz özellikle dansözlükte ilk sıraya oturur.

Sen elinden geleni yap , ister bizlere ister gerçekten işin ehli adamlara danışmadan yol alma , danışan dağı aşmış danışmayan düz yolda şaşmış derler eski insanlar doğru söyler...

Sütçü imam da sosyoloji okur sosyolog çıkarsın bulaşıkçı olursun , okursun bu ülkede değer görmezsin ama bir Avrupa da bu çok farklı değerlendirilir. Bu örneği okuyup mezun olup otellerde odacılık yapan bir arkadaşım aklıma geldi yazdım , halbuki adam Almanya da şimdi ve çok farklı konumda.

Sen olabileceğin ve kazanabileceğin en iyi yeri kazanmaya bak ve buralarda bizimle bağlantıyı koparma. Çünkü şuan yetişkinler olarak en büyük eksiğimiz OKUMAK KONUŞMAK , yıllarca dinledik ama bizler hiç KONUŞTURULMADIK...

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Teğmen Rigs

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
İnanın karamsarlığınızın nedenini,neye sitem ettiğinizi çok iyi anlıyorum ama elimizden bir şey gelmiyor malesef dediğiniz gibi elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız Necmettin Erbakan'ın deyimiyle mühendislik bir şeyi en iyi şekilde yapmak sanatı değil midir zaten :) Yorumlarınız için teşekkürler yeğeninize başarılar.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Necmettin Erbakan iyi bir mühendisti ( onu yakinen tanıyan bir amcanın küçük bir anektotounu paylaşmak isterim. Bende i.t.ü de 1 yıl bilgisayar almak için çaycılık getir götür işleri yaptım sanırım Ultra Manyak sıfatımı alma temellerini orada aldım havsından mı suyundan mı bilmiyorum ) İ.T.Ü elektronik fakültesinde öğrenci iken o hep en arka sırada bulmaca çözer ders dinlemezmiş , bir gün matematik dersinde hoca konuyu anlatırken hocayı durdurup soruyu yanlış çözdüğünü söylemiş , hoca dediğimizde profesör " buyur çok biliyorsan doğrusunu sen yap Necmettin efendi arka sıralarda bulmaca çözeceğine " deyince kalkıp soruyu çözmüş ve üstüne de bir kuram getirmiş , profesör biraz affaladıktan sonra ALLAH ALLAH doğru yahu biz bunu hep yanlış aktarmışız sen bizi ikna etmesen bu kadar adam yarın öbür gün trafo hesaplamaları yaparken belkide elektrğie kapalıp yüksek voltajdan ölecekti aferim teşekkür ederim ; deyip yerine göndermiş..

Süleyman Demirel de İ.T.Ü mezunudur , daha çok adam var ama kimi neyi hangi bilgisini yazayım...Siz sorun bildiklerimi yazayım :)

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Teğmen Rigs

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Abi o kadar çok soru var ki karar veremedim devrim arabaları olsun pancar motorları olsun siyasete nerden,nasıl giriş yaptığı olsun üzerine saetlerce konuşulacak şeyleri var :) Keşke konuşma fırsatımız olsaydı.Bursaya yolunuz düşerse haberim olsun :)

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Bursa Gemlik , Orhangazi ( 16 ay önce olsa Osmangazi nilüfer diyebilirdim ) oralara mutlaka geliyorum her yıl eşim oralı , yolum yakında düşer gelemzden birkaç gün önce mesaj atarım konuşuruz...

Siyaseti aslında pek sevmiyordu , fakat o dönem oldukça karışık yıllar olduğundan birilerinin birşeyler yapmasını düşündü ve yolu birgün siyasete Süleyman Demirel ile birlikte çıkmaya karar verdi. 70 li yıllarda İstanbul Alibeyköy ( varoş semti bizim sokağın başındaydı o yer şimdi yerinde yeller esiyor ) de şuan boş arazi park gibi bişey yani olan yerde SÜLÜK fabrikasında müdürlük yapmıştır.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

Teğmen Rigs

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Hocam ben de gemlikteyim memlekete gitmezsem sizin geldiğiniz sırada bir çay içeriz inşallah.Peki siyasete girmeden önce ülkede tanınmış birisimiydi veya kendisini seven kitle siyasete girince hayal kırıklığına uğrayıp tepki gösterdi mi ?

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Ülkemiz şartlarında ERASMUS programları ile yurt dışına açılma imkanın var. Ancak yabancı dilin sayesinde lisansı tamamladıktan sonra yurt dışı programlarda yüksek lisansa devam edebilirsin. Bu noktada hiç bir üniversitenin birbirinden önceliği bulunmuyor. Şu anda dille ilgilenmeyip iyi bir üniversitede okumak adına alan derslerine çalışmanı tavsiye ederim.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Tanınmış değildi sadece çok zeki biriydi dikkatleri bu yüzden üzerinde topladı , yalnız beynimi zorluyorum Sülük fabrikasında müdürlük yaptığı ( kısa bir süre 1 yıldan az olmalı ) dönem 70 ler değildi sanki , sülük fabrikasının sahibi ise şişli bomonti de oturan bir ermeni yahudisiydi.

1980 doğumluyum öncesini sadece yaşadığım çevre ve arşivlerden bilirim ama diğer 1985 ten sonra iyi kötü bilgim var..Her kişi ve olayların kırılma noktaları var , mesela 1996 yılında Tansu Çiller ile koalisyon kurduğu yıl ayrıldığım şirkette stajerdim ve tek isteğim orda kalıp çalışıp emekli olmaktı. Fakat alkol ve sigara yasağını ilk çıktığı yıl olması beni staj bittikten sonra işe giremememe neden oldu. Benim adıma mesela hiç iyi olmadı :) ama her şerde bir hayır vardır ...

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
@TCP-IP üstat, niçin sürekli kötü örnek modunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi örneğini veriyorsunuz. Yenilenen URAP istatistiklerini ve üniversitelerin sıralamalarını incelemenizi tavsiye ederim. Zira mevcut durumda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin bir çok üniversitenin üzerinde olduğunu göreceksiniz.

Bknz. :
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Aslında kötü örnek olarak değil dışarıda genel insanların alay ettiği dalga geçtiği espri adı altında bahsi geçen bir üniversite olduğu için yoksa bir art niyet vs yok yanlış anlaşılmasın. Ki hatta bununla ilgili ciddi olarak insanlarla münakaşa hatta karakolluk olma derecesine kadar tartışmalarım olmuştur ÇÜNKÜ SÜTÇÜ İMAM'ın kim olduğunu bilmiyorlardı...

Bir kusurumuz yanlışımız olduysa affola...

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Yazımda da belirtiğim gibi arkadaş mezun olduğunda ona bulaşıkçılığı layık gördüler ama adam şimdi almanya da ders veriyor sosyolğa verilen değersizlik malesef ki bu birde adamla ne alaylar edilmeler görseniz duysanız şahit olsanız kim bilir neler olur.

Yukarı Alt