Makine Mühendisliği Hazırlık Sınıfı

xtrailmutlu

Mühendis Adayı
MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba arkadaşlar.
Kısaca özetleyeyim konuyu. 2 yıllık Makine Resmi ve Konstrüksiyon Mezunuyum.
Bu sene DGS ile Mühendisliğe tamamlamak istiyorum. İyi de bir puan aldım. İzmir Aydın Bursa vs yazmayı düşünüyorum.
Bölüm olarak 13 dal seçebiliyorum ama Makine var aklımda.

Asıl sormak istediğim şu. Bu okulların mühendislik fakültesine baktığımda şartname de zorunlu ingilizce hazırlık var.
2 yıl kalıncada okuldan atıyorlar. O yüzden biraz gözüm korktu açıkcası. Hiç ingilizce bilmiyor değilim ama zormudur bu hazırlık sınıfları ?
Öğretmediklerini sormazlar heralde ama bölümümün %30 ingilizce görünüyor. Hazırlıkta sıkıntı yaşarmıyım zormudur geçmek ?

Tamam itiraf ediyorum bunu sormak için üye olmuştum:(

Dgn01

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Fırat üniversiesi
Kesinkikle hazirlik sinifi okuma turkce bir bolume git gidecegin uniyide iyi arastir en cok dersten hangi uni muaf ediyorsa o uniye git
(Gel firat universitesibe )

Konu sahibi
Konu sahibi
xtrailmutlu

xtrailmutlu

Mühendis Adayı
MB Üyesi
Tepkiler
1
Kesinkikle hazirlik sinifi okuma turkce bir bolume git gidecegin uniyide iyi arastir en cok dersten hangi uni muaf ediyorsa o uniye git
(Gel firat universitesibe )

Hocam muafiyet te değilim aslında 0 dan başlatsalar raziyim ama hazırlığı geçip geçememe korkusu var biraz :/

Tepkiler
5
Üniv
Hacettepe
Ben bu yıl Hacettepe hazırlık okuycam ama çoğu kişi rahat diyor geçersiniz diyor bende tam bilmiyorum ama çalışırsan olur diye düşünüyorum bende öyle yapcam çünkü :) ;)

Konu sahibi
Konu sahibi
xtrailmutlu

xtrailmutlu

Mühendis Adayı
MB Üyesi
Tepkiler
1
Ben bu yıl Hacettepe hazırlık okuycam ama çoğu kişi rahat diyor geçersiniz diyor bende tam bilmiyorum ama çalışırsan olur diye düşünüyorum bende öyle yapcam çünkü :) ;)
Teşekkür ederim moral oldu biraz :)
Artık bir şekilde seçim yapıcam o kadar çalışmayı da düşük bir üniv için harcamak hata olur diye düşünmeye başladım. Mecbur sınırları zorlucam bir sene daha :)

Tepkiler
5
Üniv
Hacettepe
Teşekkür ederim moral oldu biraz :)
Artık bir şekilde seçim yapıcam o kadar çalışmayı da düşük bir üniv için harcamak hata olur diye düşünmeye başladım. Mecbur sınırları zorlucam bir sene daha :)
Rica ederim ;) bugün bölümün tanıtımı vardı hocalar bir yilinizi boşa değil İng yi tam okunmaya ve konuşmaya çalışın dedi zaten yukarıda dedim bence çalışırsak olur :) ;)

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
İngilizce hazırlıktan gözünüz korkmasın kolay seviyede ingilizce eğitimi veriliyor. Birde ingilizce hazılrığı geçmen için okullar muafiyet sınavları yapıyorlar yani zaten bu yetkinliğe sahipsen okumuyorsun diyebiliyorum onuda bir araştırmanızda fayda var. Okumak istiyorum ingilizce seviyen gelişsin diyorsanız bu fırsatı kaçırmayın derim.

Konu sahibi
Konu sahibi
xtrailmutlu

xtrailmutlu

Mühendis Adayı
MB Üyesi
Tepkiler
1
İngilizce hazırlıktan gözünüz korkmasın kolay seviyede ingilizce eğitimi veriliyor. Birde ingilizce hazılrığı geçmen için okullar muafiyet sınavları yapıyorlar yani zaten bu yetkinliğe sahipsen okumuyorsun diyebiliyorum onuda bir araştırmanızda fayda var. Okumak istiyorum ingilizce seviyen gelişsin diyorsanız bu fırsatı kaçırmayın derim.
Aslında biraz çekingenliğim vardı ama bu yorumlardan sonra atlattım diyebilirim. Muafiyet sınavı konusu araştırıcam dediğiniz gibi ama artık ben hazırlık okumak istiyorum en azından biraz ingilizce mi geliştirmiş olurum :)

Teşekkür ederim :)

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Bende DGS ile mühendisliğe tamamlıyorum. Geçen sene girdim bende. Devlet üniversitelerinde maalesef dgs li olmak zor. Ben özel seçtim İstanbul'da okuyarak eğitimlerimi tamamlamak istedim. Bizim okula gelenler var tam burslu adamlar memnundu yani. Baya derslerini sayıyorlar. Bana soracak olursan tabi ikiye ayırmak istiyorum. Şöyle özelde çalışacak iseniz üniversite değilde bilgin ağırlıklı olur. Büyük yerleri hedefler isen üniversiteye bakarlar. Eğitim sisteminin yanlış olduğu bu durumda üniversiteye bakan şirketlerin pek bir şey kazandıracağını sanmıyorum.

Yukarıda bilgi olması adına kendi durumumu yansıttım. Soruna gelecek olursak ingilizce hazırlık zor değildir. Sana bağlı. İstersen geçersin. :) 2 yıl geçmeme olayı sadece senlik değil. LYS geçişleri de aynı kurala tabi.

Başarılar. :)

Esvedman

Hami
MB Üyesi
Tepkiler
0
Arkadaslar elektronık teknoljısı okuyorum ön lisans dgs ile endüstri mühendisliğine tamamlamak nasıpse hedefım endüstri müh e gecersem hazırlık okurmuyum cunku endustrı muh tercıh yaparken (ingilizce) diye ayrı not dusulmus

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Arkadaslar elektronık teknoljısı okuyorum ön lisans dgs ile endüstri mühendisliğine tamamlamak nasıpse hedefım endüstri müh e gecersem hazırlık okurmuyum cunku endustrı muh tercıh yaparken (ingilizce) diye ayrı not dusulmus
İngilizce zorunlu ise okuyacaksın. Muaf olabilmen için istenen şartlar, ön lisans okuduğun yerde ingilizce hazırlık görmüş ve başarı ile geçmiş olman. Böyle bir durum dışında yeni üniversitenin okul başlamadan kendi ingilizce muafiyet sınavları oluyor başarı ile geçersen muaf olursun. Aksi halde zorunlu olduğu için hazırlık okumak zorundasın.

DGS li olduğun için okul başladı muafiyet sınavları da haliyle geride kaldı, bunun için muhtemelen DGS liler için bir program ayarlarlar diye düşünüyorum.

Başarılar.

Esvedman

Hami
MB Üyesi
Tepkiler
0
Tesekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu sahibi
Konu sahibi
xtrailmutlu

xtrailmutlu

Mühendis Adayı
MB Üyesi
Tepkiler
1
Bende DGS ile mühendisliğe tamamlıyorum. Geçen sene girdim bende. Devlet üniversitelerinde maalesef dgs li olmak zor. Ben özel seçtim İstanbul'da okuyarak eğitimlerimi tamamlamak istedim. Bizim okula gelenler var tam burslu adamlar memnundu yani. Baya derslerini sayıyorlar. Bana soracak olursan tabi ikiye ayırmak istiyorum. Şöyle özelde çalışacak iseniz üniversite değilde bilgin ağırlıklı olur. Büyük yerleri hedefler isen üniversiteye bakarlar. Eğitim sisteminin yanlış olduğu bu durumda üniversiteye bakan şirketlerin pek bir şey kazandıracağını sanmıyorum.

Yukarıda bilgi olması adına kendi durumumu yansıttım. Soruna gelecek olursak ingilizce hazırlık zor değildir. Sana bağlı. İstersen geçersin. :) 2 yıl geçmeme olayı sadece senlik değil. LYS geçişleri de aynı kurala tabi.

Başarılar. :)
Malesef DGS li olmanın zorluğunu şimdiden hissediyorum herşeyden önce 1 ay geç başlıcam. Bir de geçen sen yerleşyen arkadaşlarım moral vermek yerine ne kadar zor olduğunu anlatıyor devamlı :)
Eğitim sistemine ki bu hataya bende katılıyorum malesef ama özelde değil de daha çok devlette çalışmak istiyorum. Malum özel sektörü biliyorsunuz Türkiye şartlarında kölelik gibi biraz :D

Teşekkür ederim bilgi içinde dikkate alıcam bunları :)

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Malesef DGS li olmanın zorluğunu şimdiden hissediyorum herşeyden önce 1 ay geç başlıcam. Bir de geçen sen yerleşyen arkadaşlarım moral vermek yerine ne kadar zor olduğunu anlatıyor devamlı :)
Eğitim sistemine ki bu hataya bende katılıyorum malesef ama özelde değil de daha çok devlette çalışmak istiyorum. Malum özel sektörü biliyorsunuz Türkiye şartlarında kölelik gibi biraz :D

Teşekkür ederim bilgi içinde dikkate alıcam bunları :)
Kardeşim merhaba, gerçekleri söylüyorum ben sonrasında görmek yerine en başından söylüyorum yaşadıklarımı :). Kölelik işine gelecek olursak, devlette çürümek yerine özelde geliştirmek kendini daha iyidir. Köle olmak yada olmamak senin elinde. Sene 2017 oldu halen "ilk iş tecrübem, para istemiyorum çalışırım" diye ilan verenler var gruplarda. Bu sözden sonra şunu söyleyebilirim ki kimse bizi köle yerine koymuyor. Maalesef kendi kendilerini köle ediyorlar. Ben çalışamam, kendimi geliştiremem, kendime güvenmiyorum diyen insanlar ya devlette yada maalesef böyle bedavaya çalışıyor. İşimden memnunum köle değilim :D Şükür Rabbim'e herkese nasip etsin(Hak eden.).

Neyse hayırlısı olsun. Bu devlet kadrosuna çare bulunması lazım. Nasıl kadrolu eleman alınıyorsa. Hakkını veremeyenlerin, çıkarılabilmesi lazım. Devlete sırtımı dayadımcılığın bitmesi dileğiyle.

Kardeşim yanlış anlama senlik bir durum yok. Dediklerim gibi olanları kast ediyorum. İstisnalar hariç. Hakkını veren arkadaşlara her zaman saygım var.

Başarılar. ;)

Konu sahibi
Konu sahibi
xtrailmutlu

xtrailmutlu

Mühendis Adayı
MB Üyesi
Tepkiler
1
Kardeşim merhaba, gerçekleri söylüyorum ben sonrasında görmek yerine en başından söylüyorum yaşadıklarımı :). Kölelik işine gelecek olursak, devlette çürümek yerine özelde geliştirmek kendini daha iyidir. Köle olmak yada olmamak senin elinde. Sene 2017 oldu halen "ilk iş tecrübem, para istemiyorum çalışırım" diye ilan verenler var gruplarda. Bu sözden sonra şunu söyleyebilirim ki kimse bizi köle yerine koymuyor. Maalesef kendi kendilerini köle ediyorlar. Ben çalışamam, kendimi geliştiremem, kendime güvenmiyorum diyen insanlar ya devlette yada maalesef böyle bedavaya çalışıyor. İşimden memnunum köle değilim :D Şükür Rabbim'e herkese nasip etsin(Hak eden.).

Neyse hayırlısı olsun. Bu devlet kadrosuna çare bulunması lazım. Nasıl kadrolu eleman alınıyorsa. Hakkını veremeyenlerin, çıkarılabilmesi lazım. Devlete sırtımı dayadımcılığın bitmesi dileğiyle.

Kardeşim yanlış anlama senlik bir durum yok. Dediklerim gibi olanları kast ediyorum. İstisnalar hariç. Hakkını veren arkadaşlara her zaman saygım var.

Başarılar. ;)
Kölelikten kastım şuydu aslında :)

Şahsen 3 yıldır makine mühendisliği üzerine yoğunlaşmış durumdayım. Hatta ücretszi çalıştığımda oldu sırf piyasayı işi öğreniyim diye ama şimdi işi istedikten sonra insan her yerde öğrenebiliyor. ben söylediklerinizi çok iyi anladım katılıyorum hepsine :)
Ancak mesela devlette 4200 TL civarı bir maaş var. Özelde 2500 gibi bir durum ile başlıyor ve mesela eski çalıştığım yerde 2 ile başlamıştım. Özelde insan kendisini geliştirirse maaşı 10 bini geçenlerde biliyorum ama özel sektörde hem iş öğretip hemde böyle çalışanına değer veren şirketler parmakla sayılır biliyorsunuz :) Bir çoğuda artık atıyorum asansör yapıyorsa (eski şirket :) ) sürekli asansör üzerine sürekli aynı planlar projeler üzerine oluyor haliyle insan kendini geliştiremiyor. Devlette o yüzden biraz daha geniş bir yelpaze görüyorum :)

Ama işin kıvamına geldikten sonra şahsen çalışmazdım bende devlette :D

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Hazırlık sınıfında ingilizce öğrenilmez bence. Tabi kişiden kişiye değişir. Kimisi sürekli ingilizce kitap okur, sürekli ingilizce bir şeyler izler ise geliştirir, (biz de öğrenci olduk, bunlar biraz zor oluyor) yalnız başta da dediğim gibi okulda sadece gramer öğrenirsiniz.

Yararlı mıdır? Kesinlikle öyle. En azından bir temel olur. İngilizce artık şart oldu. Yurt dışına çıkmadan da akıcı bir şekilde öğrenmek zor, varsa da istisnai bir durum.

Yukarı Alt