Makine Mühendisliği için Açık Öğretim Önerisi

Kurt Gödel

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
TUM
Merhaba herkese. Konu yanlış yerde ise kusura bakmayın.

Bu sene ikinci sınıfa geçiyorum. Bunun yanında ileride işime yaraması için açık öğretimden İstanbul Üniversitesinde bir bölüm okumak istiyorum. Ama tam olarak ileride hangisi işime yarar karar veremedim. Genel itibari ile CEO profillerini incelediğim de ekonomi ve işletme üzerine okuduklarını görüyorum. Benim aklımda siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler var. İşletme ve iktisat var. Üçü arasında pek karar veremesem de aklıma en takın geneli siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler. Genel de herkes işletme okuyor mezunu çok. İktisat ise kendi başına bir bilim dalı veya alan olduğu için kendi derslerim de zorlanırım diye düşünüyorum. Ayrıca bir otomotiv şirketinde çalışıyorum bu yüzden (işten çıkma gibi bir durum söz konusu değil sebebi ile :) ) hem okuyorum o yüzden iktisat beni ayrı bir yorar diye düşünüyorum. Yorumlarını bekliyorum.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Merhaba,

Bu yaşta genel müdür profillerini incelemen, kendini geliştirmek istemen çok güzel birşey.
Genel müdürlerin çoğunun işletme okumasının sebebi, herhangi bir kuruluşun amacı herhangi bir üründen kar elde etmektir.
Bunun içinde ekonomiyi iyi yorumlayabiliyor olmak gerekiyor.
O nedenle işletme veya iktisat dallarında okul okuyorlar.
Benim şahsi fikrim de iktisat yönünde ilerlemen şeklinde olur, gene de tercih senin tabikide.

Konu sahibi
Konu sahibi
K

Kurt Gödel

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
TUM
Merhaba,

Bu yaşta genel müdür profillerini incelemen, kendini geliştirmek istemen çok güzel birşey.
Genel müdürlerin çoğunun işletme okumasının sebebi, herhangi bir kuruluşun amacı herhangi bir üründen kar elde etmektir.
Bunun içinde ekonomiyi iyi yorumlayabiliyor olmak gerekiyor.
O nedenle işletme veya iktisat dallarında okul okuyorlar.
Benim şahsi fikrim de iktisat yönünde ilerlemen şeklinde olur, gene de tercih senin tabikide.
Teşekkür ederim.

Genelde kendi alanımın dışında politika ile ilgileniyorum, kitaplarını okuyorum. Bu yüzden pek zorlanacağımı düşünmüyorum bu bölüm için zaten genelde sözel ağırlıklı.
İktisat ise bildiğiniz üzere bambaşka bir bilim dalı ve az çok borsa, kripto para tarzı şeyler ile ilgilenen biri olarak oradan bile anladığım kadarı aşırı çalışma isteyen bir bölüm. Zaten açık öğretim olduğu için kendim çalışmak zorunda kalacağım ve günümün çoğunu buna ayırmak zorunda kalacağım. Bunun yanında hem açlışıyor olmak ve hem okulun olması beni çok zorlar. Yoksa ben de iktisat okumayı çok isterim. Ama bana über fantastik şeyler katacak ve günümü ayırıp diğer işleri aksatmamın ileride önemi olmayacak ise düşünebilirim. Bunun dışında şu da dikkatimi çekti. İstanbul Üniversitesinde şu an İşletme öğrencisi olarak kayıtlı 25bin kişi var. Benim ne farkım kalacak haliyle. İktisat ise 9bin kişi. Siyaset bilimi ve uluslar arası ilişkiler ise 2bin. Diğerleri biraz daha yorar mı diye düşünüyorum. Açıkçası borçlar hukuku gibi bir dersi de mesela oturup çalışmak istemem. Zorunda isem o farklı tabii :)

Bu şekilde karar veremedim. Sektörde olanlar veya işi bilenlerin görüşüne ihtiyacım var.

Teşekkürler tekrar.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
İktisat veya işletmeyi illa okurken yapmak zorunda değilsin. Bitince de yapabilirsin.
Günümüzde bir ar-ge yöneticisi bile olsan para nasıl yönetilir bilmen gerekiyor. Bu nedenle bu iki bölümü önerdim aslında.

Konu sahibi
Konu sahibi
K

Kurt Gödel

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
TUM
İktisat veya işletmeyi illa okurken yapmak zorunda değilsin. Bitince de yapabilirsin.
Günümüzde bir ar-ge yöneticisi bile olsan para nasıl yönetilir bilmen gerekiyor. Bu nedenle bu iki bölümü önerdim aslında.
Anladım teşekkür ederim. Haklısınız ben de tam olarak sektörün içinde olmadığım ve bilmediğim için olan kişilerin görüşlerini almak güzel olur diye düşünmüştüm. Ben şahsen kendi başıma da olsa şu an otonom araçlar ve makine öğrenmesi üzerine uğraşıp çalıştığım için ileride de buna dönük işler yapmak istiyorum o yüzden master veya yüksek lisans artık nasıl oluyorsa bilmiyorum bunların üzerine yapmam mantıklı ve sağlıklı olur diye aklımdan geçti.. Okurken de açıköğretim ile dediğiniz üzere para yönetimi ile ilgili bir bölüm okumak güzel olur diye düşünmüştüm.

Ayşe Öztürk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Teknikeri
Üniv
Ege Üniversitesi
ben önlisans isg bitirdim. isg daha çok bizim bölümle ilgili olabiliyor, nitekim okunması daha kolay.

Yukarı Alt