Makine Mühendisliği için Tavsiyeleriniz nelerdir

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Biz Makine mühendisleri için okul hayatı ve sonrası için tavsiyeleriniz nelerdir ? Nasıl bir yol izlemeliyiz ? Sektör nereye gidiyor bu gibi sorularımızda yardımcı olursanız seviniriz.

Rul-man

MB Üyesi
Tepkiler
8
Meslek
Makine Mühendisi
Bence okul bitmeden kendine ne katabiliyorsan kârdır. Okul dersleri haricinde aklıma gelen ve sektörde en çok ihtiyaç duyulan şeyler;

1-Yabancı dil (okurken alt yapıyı oluşturabilir tatillerde work&travel veya erasmus yaparak dil sorununu halledebilirsin)
2-Programlar (office, catia, solid, autocad vb.)
3-Teknik konulara, işleyişe yatkınlık (Boş vakitlerinde fabrika atölye ofis tarzı yerlerde vakit geçirerek edinebilirsin bunu)
4-Tabi böyle zor bir bölümde bu saydıklarımızın hepsini yapayım derken okulun uzamamasına dikkat etmelisin
Özetlemek gerekirse; Okul ve meslek hayatında sürekli kendine bir şeyler katmak için uğraşmalısın.

Konu sahibi
Konu sahibi
Furkan Bayram

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Çok teşekkürler hocam değerli yorumun için.

Tuğçe Töngüç

Yetkili Kişi
MB Üyesi
Tepkiler
18
Bence okul bitmeden kendine ne katabiliyorsan kârdır. Okul dersleri haricinde aklıma gelen ve sektörde en çok ihtiyaç duyulan şeyler;

1-Yabancı dil (okurken alt yapıyı oluşturabilir tatillerde work&travel veya erasmus yaparak dil sorununu halledebilirsin)
2-Programlar (office, catia, solid, autocad vb.)
3-Teknik konulara, işleyişe yatkınlık (Boş vakitlerinde fabrika atölye ofis tarzı yerlerde vakit geçirerek edinebilirsin bunu)
4-Tabi böyle zor bir bölümde bu saydıklarımızın hepsini yapayım derken okulun uzamamasına dikkat etmelisin
Özetlemek gerekirse; Okul ve meslek hayatında sürekli kendine bir şeyler katmak için uğraşmalısın.
Bir çok mühendislik öğrencisi için bu durumlar geçerli, bana göre...

H3MER

MB Üyesi
Tepkiler
8
Böyle geniş çapta cevap vermeye gerek yok. Durum şu:
Hangi alanda mühendislik yapmak istiyorsun önce bunun kararını vereceksin.
İnsaat işlerinden hoşlanıyorsanız tabiki AutoCAD. Birazcık da Solidworks,Statik,Dinamik vs testleri yapmak için.

Üretim istiyorsan :
Makine parçaları üretiminde SolidWorks'u iyi bilmelisin.
Otomotiv fabrikalarında üretimde olmak istiyorsan Catia bilmelisin.
Belki masa çizmeyi ya da sandalye tasarlamayı vs. seviyorsunuzdur. O zaman 3ds Max + AutoCAD.

Üretimde olacaksan mesleki İngilizce yeter.
Masa başı mühendislik yapmak istiyorsan yani gerçekten beyaz yaka olmak istiyorsan
1-Anadilin gibi en az bir adet yabancı dil bileceksin
2-Microsoft office Programını çok iyi kullanacaksın

Kısacası yukarıda Yazılan 4 maddenin hepsinin tam anlamıyla bir kişide olduğunu göremeyeceksin. Yani hem Atölye çalısması yapan hem de anadili gibi ingilizcesi olan görmedim ben. Makine müh. mezunuyum diye kendini kısıtlamamalısın. Alanın çok geniş. Sadece gelecekte ne olmak ıstedıgının kararını verip kendini o alanda geliştirmelisin. O alan ne gerektiriyorsa onu yapmalısın. Öyle herşeyden biraz olsun istersen ortada kalırsın. Bu senin kararsızlığını gösterir. Bu kararsızlıkta iş hayatını gün gectıkce olumsuz etkileyecektir.

Son olarak: kendini ve Yaptığın işi iyi bir şekilde ortaya koyabiliyorsan, bnm farkım digerlerınden şunlar diyebiliyorsan senden ıyısı yok.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Arkadaslar zaten gerekli seyleri yazmis. Teknik anlamda eklenecek cok fazla bir sey yok bence. Ancak gecenlerde bu meslekte 25 yili asmis ve konum itibariyle cok basarili olan bir makine mühendisinin söyledigi sözleri yazmak istiyorum buraya. "Eger iyi bir mühendis olmak istiyorsaniz, size baskalarinin yön vermesini beklemeyin. Siz baskalarina yön verin" demisti. Bunun yaninda termodinamigin ilkelerini kullanarak sirkete 1 yil icinde kattigi verimden bahsediyordu. Yani sunu demek istiyorum liderlik vasfini hicbir zaman geri planda tutmamak gerek ve okulda ogrenilenler sinav icin degil iyi bir muhendis olmak icin ögrenilmeli.

ogzhnskry

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
stajlar çok önemli. hangi sektörde çalışacağını , is hayatında ne yapacağının göstermese de , ne yapmaman gerektiğini öğretiyor en azından .

mouthofgothmog

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Peki okulun onemi nedir? Iyi okul mezunu kisilerle fark nasil kapanir?

duran_gms

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Gazi
Merhabalar, okul eğitimi devam ederken bir taraftan kendimizi geliştirme taraftarıyım. sadece okulu bitirmekle olmuyor o yüzden ne kadar çok bilgi mezun olduğumuzda o kadar tecrübe demek.kendimi şuan biraz şanslı hissettim çünkü autocad ve solid eğitimini tamamladım.düşünenler olursada ankara da vektörel bilişimi tavsiye etmek isterim.

ndmovnylmz

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTES
Merhaba. İzmir Katip Çelebi üniversitesi makine mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. benim2 tane sorumolacaktı bana geri dönüş yaparsanız çok sevinirim
1) Okuduğumuz okul bize bir şeyler katsa dahi bu bize yeterli gelmiyor ise kendimizi geliştirerek bu açığı kapatabilir miyiz ?
2) bir başka forumda okuduğum kadarıyla ''kendinizi geliştirmek kelimesini yanlış anlıyorsunuz kendinizi geliştirmek bilgisayar programlarıyla ve ingilizceyle olmaz teknik açıdan kendinizi geliştirmeniz lazım'' yazıyordu siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

duran_gms

MB Üyesi
Tepkiler
2
Üniv
Gazi
Öncelikle sorduğunuz 2 durumda birbirinin tamamlayıcısı. İlk olarak okulda gördüğümüz eğitim sadece teorikte kalacaktır. Bunun en bariz örneğini mezun olan kişilere iş konusundaki ilk tecrübelerini sorarak öğrendim. Amaç okulu bitirip hedefler doğrultusunda kaliteli bir kurumda çalışma hayatı sağlamak. Bunun için program olmazsa olmaz. Birde şirketlerin özellikle ingilizce istediğini biliyorum. Bunun dışında teknik anlamda kendimi geliştirebilmek için karın tokluğuna bir firmada çalışabilirim bile. Bunu son sınıfta yapacağım. Hedeflerim arasında. Kendinize hedef koyun ve bu doğrultuda ne yapılması gerekiyorsa sadece onu yapın.

Yukarı Alt