Makine Mühendisliği mi Endüstri Mühendisliği mi?

okankarabakan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Saygıdeğer Muhendisbeyinler.net arkadaşlarım.
Ben YTÜ MYO Makine bölümü mezunu 22 yaşında bir arkadaşınızım.
Şuan İSKİ'de çalışmaktayım, gelirim, çalışma ortamım ve çalışma saatlerimde çok iyi.
Yalnız ben tahsilimi bu seviyede bırakmak istemeyip devam ettirmek istiyorum.
Dgs tercihleri yarın başlayacak ve ben muhtemelen BEYKENT Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tercih edeceğim.
Ama hala hala Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği arasında gidip gidip geliyorum.
Ne yapmamı tavsiye edersiniz.
Şimdiden düşünce ve ifadeleriniz için çok teşekkür ederim.

Editör Düzenlemesi 18.07.2017

Makine Mühendisliği vs Endüstri Mühendisliği

Siz olsanız ne seçerdiniz? Neden? Aranan şartlar nelerdir? İş bulma olanakları nelerdir?

Facebook sayfamızda tartışma oluşturduk. Verilen 150 yanıttan yararlı olanları sizler için seçtik:

Yunus Emre : Kalafat Kolaylik olark endustri derdim ama bolum olarak makine secerdim makine daha zor bolum ama endustriden kat be kat daha iyi bolum.

Selim Şahin: Nerden biliyon kaç kere okudun...
Ben end.müh um bizim derslerimizin daha agir olduğunu mak.müh arkadaşlar itiraf ederdi

Onur Erdogan: End müh yaptıgı işi mak müh yapabilir mak müh okuyun

Selim Şahin : Onur Erdogan kel alaka yaptığınız da elinize yüzünüze bulastiriyorsunuz... kendinizi yapıyoruz diye kandiriyorsunuz :))
Beğen
Yunus Emre : Kalafat Selim Şahin ufak atda civcivler yesin herkes tarafndan kabul ediliyor mak.muh daha zor. Endustri muh. Genelikle yonetim isletme dersleri sozel agirlikli dersler goruyorlar. Makinenin yaninda gecemez endustri

Selim Şahin : Sen öğrencisini henüz ben 7 yildir mühendisim üstelik çift anadal mezunuyum boş yorum yapma hocaların verdiği gazla yürüme...
Madem makineciisn mak.elemanlarını iyi öğren en kotu solid kullan... daha autocad solid bilmeden mezun oliyirusnuz

Selim Şahin : Yunus Emre Kalafat kaç kere okudun kaç kere müh.ekonomisi aldın kaç kere maliyet aldın kaç kere is analizi yaptın kaç kere is geliştirdin piyasadan duyduğun boş lafları konuşma... git makineci arkadaşlarına endüstrinin derslerini sor... yapay zekası bulanık mantığı kalitesi istatistiği üretim planı tesis planı ergonomisi ekonomisi müh.hesabı kaç kez yaptın abicim... boş yorum yapma

Meriç Özkamalı : Bende şunu belirtiyim endüstri=sanayi demek sanayi yoksa makinede yoktur

Yunus Emre Kalafat : Meriç Özkamalı bu klise seyleri gecelim ben elektrik elktronik okuyorum ozamm elektrik yoksa hicbirsey yokmu demem lazim.bazi bolumler vardir. Yeni is imkanlari saglansin diye ana dallardan ayrilirlar. Endustri muhemdisligide o bolmlerden biri. Makineden ayrilma bir dal bir bence onun icin endustri ile makineyi kiyaslayamazsiniz.

Onur Cagliyan : Endüstri mühendisliği makinadan ayrılma bir dal mı ? Her bilim dalı bir ihtiyaçtan dolayı doğmuştur. Okumuş cahiller yetişiyor memlekette yazık.

Yunus Emre Kalafat : Onur Cagliyan benm icin oyle endustri gib koly bir bolum ile makineyi kiyasliyorsunz ya asil sizlere yazk olsn asil cahil sizsiniz. Bende onu dedim zaten ihtiyacdan dolayi endustri muehndislerinin yaotigi bu isi onceden makine ve elktrik elktronik muendisleri yapiyordu sonradan cikartilar endustri muhendislgini

Cihad Ceylan : Makine ile endüstri kıyaslanamaz çünkü alanları farklı. Sadece ders programlarını karşılaştırsanız bile anlarsınız makinenin temel derslerini endüstri almıyor. Makine de endüstrinin derslerini seçmeli olarak alıyor alınca. Makine diyoruz ama bu işin asıl adı mekanik mühendisliğidir. Statik mukavemet termodinamik akışkanlar mekaniği ısı transferi gibi ve bunların ileri matematikle birleşmiş şekilleriyle program oluşturulur. Odak noktası endüstriden farklıdır.

Yunus Emre Kalafat : Milete anlatamadim bunu tesekur ediyorum Cihad Ceylan cok guzel bir acklama olmus. Ayrica birsey eklnmk istiyorum endustri muh birazdaha sozel agirlkli bir bolum.

Halil Ülkü Özlem : Acun Polemik konusu olmaması ricası ile tercihim makine den yana ... otomotiv mezunu iken DGS ile her ikisine de yerlesebiliyordum yaptığım araştırmanın ve makine tercih etmemdeki en büyük unsur olan imza yetkisi beni makineye itti...muhendissin ama imza yetkin yok böyle bir şey olabilir mi yahu.

OğuzHan Biçer : Makine - İnşaat - Elektrik bunların yerini hiçbiri tutmaz gerisi hikaye sonradan türetilmiş meslekler.

Bahadır Tomar : Ben de çevre harita ve e.elektronik arasında kaldım tecrübeli büyüklerim yorum yapabilirseler sevinirim

Mert Subran : İş kariyer açısından ee derim ama zor bi bölüm harita ona göre daha kolay

Kıvanç Güneş : biri elma biri armut öteki karpuz çevre ve harita okursan inşaat mühendisi düşmanı olursun ve hayatın boyunca inşaatçıları kıskanarak geçirirsin kendini onlarla kıyaslar ve aynı işi yaptığını sanarsın kendi kendini avutursun yani kendini onların alt çalışanı olarak görmezsin ama gerçeğinde öyle olursun kuyruğu dik tutmak için egonu okşatmak içinde mevki sahibi olursan inşaatçılara kök söktürmek istersin hayatın böyle gereksiz kısır döngüde geçer yani :))) sonuç olarak puan sıkıntın yoksa elektrik elektronik seç şanın yürüsün imzan yetkin olsun ikinci sınıf dönem sonunda yalandan boarda iki transistör bi led birde duracell pil bağlar elektriği verince kırmızı led yanar söner kabloları birde elektrik bandıyla bağlarsın sürekli yanar :))) mühendis oldum artık dersin onunla elinde güzel sanatlar yada iibb kafeteryasına gidersin einstein muamelesi görürsün fln takılırsın yani elektrikte
Yunus Emre Kalafat Tabiki elektrik elektronik muhendisligi. bende elektrik elektronik okuyorum. Memnunum zor bir bolum ama gelecegi.cok parlak. Her yerde is bulursun.

Serdar Çetinkaya : Aklı olan mühendislik yazmaz. Gidin öğretmenlik yazın hiç bulasmayin. Net !

Muharrem Zantur : Arkadaşlar bir endüstri mühendisi olarak söylüyorum. Her ne kadar ortak bazı noktaları olsada çok farklı mesleklerdir. Ancak ülkemizde çok kurumsal yada büyük firmalar haricinde görev tanımı bile doğru dürüst yapılamadığı için herkes her işi yapmak durumunda kalıyor. Hangisi tercih edeyimden ziyade sizin hedefleriniz meraklarınız bu konuda çok önemli. Açıkcası bana sorarsan eczacılık oku. Yap kendi işini. Gerekirse 1 sene geç bitsin. Ama mühendis olduğunuz kendi işinizi kurmanızla alakalı hayaller bile biraz zor oluyor. Umarım ömür boyu mutlu olacağınız bir tercih yaparsınız. Selamlar saygılar...

Adnan Köşker : Ortalık Mühendis kaynıyor, Mühendislik okuyan Keko larda ayda 10.000 tl maaş ** işe başlayacak larını dusunuyorlar

Serkan Murat : Analitik düşünce.. hızlı yorum gücü isteyen bölünmeler ikisi de. Makine müh. işlem yükünün yanı sıra problemlere yaklaşımın önemli. Planlama insan kaynakları yönünden baskın biri isen endüstri doğru tercih olur. Ülkemiz şartları fikrimce makine müh. İçin tercih sebebi. Dünyada yapılan anketlere göre en iyi meslekler 1. Hemşirelik 2. Makine mühendisliği geliyor. Cnn in dünyada yaptığı bir anket diye hatırlıyorum. Belirli sisteme yeterliliğe sahip sanayilerde endüstri çok iyi tercih olur ama ülkemiz şartlarında makine doğru seçim bence.

Mehmet Alperen Uslu : Hangi mühendislik olduğu farketmeksizin şöyle iş var böyle iş var diyenlere fazla itibar etmeyin. Bölümün yılda kaç kişi mezun verdiğine, çalışma alanlarına ve ilgi alanlarınıza dikkat edin yoksa en basitinden 10000 mezun veren bir bölümde sizi şirketler niçin işe alsın bunu düşünün ha işe girince de öyle sağda solda söylenen gibi paraya boğulacağınız hayali yaşamayın. Bunun için şans, torpil, girişkenlik, tecrübe, emek vs. gerek. Mühendisler içersinde teknikerin altında maaş alan çok çalışan var. İtiraz etsen nasıl olsa mezun çok hemen yol veriyorlar. O yüzden sadece prestij ağırlıklı bir tercih yapmayın pişman olursunuz.

Atay Kamil : muhendisler ikiye ayrilir makine muhendisleri ve digerleri...

Kıvanç Güneş : inşaat ve diğerleri olmasın o :) hergün abs yazılımı yazıyorsunuz sanki 3 sene dışarda çalışıp günün sonunda diplomalı tesisatçı oluyorlar . takılıyorum makine candır sevdiğimizden atışırız onlarla ama ülkedeki makineci kardeşlerimizin gerçeği de bu daha iyi yerlerde olmaları lazım

Sercan Oguz Elektrik : vermeden senin makinen olsa olsa hurdacida pazara cikar demir yigini diye, bilgisayar olmadan da elektrik bos bos artidan cikip eksiye gider, matematik be fizik olmadan da bilgisayar olmayacagina göre mühendisligin sadece bir arac oldugunu unutmayalim

Yüksel Taban : Kullandigin el aletleri elektiriksiz yada programsiz olabiliyor ama bir programi yukleyebilecek bir mekanigin yoksa o program ne isine yarar makina en eski muhendislik dalıdır elektirik ve programlama yokkede makina vardı. Sercan Oguz

Yusuf Karaman : Her ise bakan muhendistler sahsi gorusum cok para etmiyor.
Elektronik muhendisliginin bile para etmedigi bir ulkede yasadigimiz dusunulurse ya insaat muhendisi olmali insan yada makine muhendisi.
Diger turli calis babam calis kpss sonra bakmisin kose basinda simit satiyosun

T.C. Serhat Girgin : Gençler! Akıl ruh ve beden sağlığınız için mühendis olmayın! Parası iyi ama yemeye fırsat
Kıvanç Güneş : endüstri nedir makinenin yanında meslekmi endüstri seçeceğine mekatronik seç ülkemizde ikiside aynı işi yapıyor en azından daha teknik eğitim alırsın

Burak Petek : İnşaat ve endüstri bir arada görüyorum çift anadal. Endüstri ezber yeteneği ve araştırmacı yönü yüksek insanlara daha zevkli gelir o tip insanlar bunu seçmeli. Makine ise sayısal be görsel zekası yüksek insanlara zevkli gelir. Makine veya endüstri daha iyi gibi bi yargılama yapılamaz. Çünkü iş diploma yada alanda değil tamamen kişinin kendisinde biter.

Korkmaz Sendil : makina da kendini kisitlarsin ama endustri de kocaman bir dunya seni bekler ve kolaydir

Fatih Irmak : Hocam nasıl bı kısıtlama oluyor? Endüstri mühendisliği Türkiye'de yeni diyebileceğimiz bir bölüm.eskiden endüstri muh lerin yaptığı birçok işi makinacilar yapıyor diye düşünüyorum

Emre Delibaş : Makinada nasıl kısıtlama oluyor?Sadece kendi içinde 7 farklı dala ayrılan ve istediğin dalda da uzmanlaşma imkanın varken?

Berkay Alper : Endüstri mühendisliği, en az hesaplama içeren, en sözel, ve içerik olarak da en zayıf mühendisliktir.

Muaz Sevinç : Torpilin yoksa hicbirini secme derim. Aci gercek su ki turkiyede hersey torpille oluyor! Adamin varsa sende varsin yoksa sen bir hicsin!

Mert Sezen : Bir makine mühendisi tek bi konu üzerinde uzmanlaşır ama endüstri mühendisliğinin sınırı yoktur okurken aldığınız seçmeli dersler bile ileride yapacağınız işi etkileyebilir okuduğum için söylüyorum makine mühendisinin daha geniş çalışma alanı var diyenler de lütfen endüstri mühendisliğinin ne olduğunu bildikten sonra yorum yapsın

Abdullah Aksöz : Elektrik elektronik makine mühendisi imzası ve diploması için şirkette tutulması gereken sektörler var.

Meriç Özkamalı : Bir sürü yorum okudum endüstriyi bilmeyen arkadaşlar yorum yapmazsanız daha iyi olur herkes bildiğini yazsın endüstriyi okuyan bilir yeniliğe son derece açıksanız endüstri yazın derim

Ahmet Fakı : makine mühendisliğinin devlete alımı hic yok gibi bir sey alım olsada kpss cok yulsek puanlarla kapatıyor devlette çalışmayı düşünenler makine tercihi yapmasin

Mustafa Yasir : Gören Makinanin calisma alani daha genistir, mezun olduktan sonra alinacak master programina gore mekatronik-robotik, yazilim-programlama(daha cok yurtdisi master), mekanik tasarim, insaat, MBA ( is yonetimi) ve endustrinin ilgi alani olan planlama gibi alanlarda calisabilir. Sirket yoneticileri genelde MBA yapmis makinacilardir; Makina oldukca kokludur, teknik anlamda cok daha yetkindir.

Ozan Sevinçoğlu : Endüstri nedir makina nedir ne iş yapar yok o bu işi onun yerine yapar bilmem ne bilmiyorsunuz yorum yapıp gençlerin aklını karıştırmayın ikiside farklı disiplinler ve endüstri her alanla ilgilidir optimizasyon temellidir.

Tolga Gül : Kardeşim direk endustri muh den yuruyun moda oldu artik sektorde aranan adamsiniz maaslariniz da fena sayilmaz mak muh de iyi ve kendinizi gelistirmeden mezun olursaniz uzun bir amelelik kotu calisma ortami ve askeri maas sizi bekliyor cok net soyluyorum hem okumasi hem de is bulmasi zor..o yuzden endustri muh yonelin yonetici statusunde baslayacaksiniz yuksek olasilik..

Hasan Hüseyin : Anıl Türkiye de iş bulacağım çalışacağım diyorsan ikisinide seçme kıymetin bilinmez en güzeli git cami hocası ol daha fazla maaş daha az mesai daha çok değer kesin iş garantisi ;)

Gurbet Canpolat : Tabiki makine makine candir

Alagoz Hatice : Mühendislikler içinde en çilesiz ve en çok kazandıran bölüm Bilgisayar. Yazılıma ilginiz varsa

Cem Türksal Mühendislik okumayın. Mimar olun tıp okuyun öğretmen olun ;)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Makine üzerinden mezun olup Endüstri ve Makine alanları arasında aklın karışıyorsa,Endüstri istiyorsun demektir kardeşim :) İsteğinin peşinden gitmeni tavsiye ederim.

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Yaptığınız iş ve mezun olduktan sonraki "yapmak istediğinize" göre bence bu sorunun cevabını verin kendinize. Makine ortamını az çok biliyorsunuz, çalıştığınız sektörde de az çok görmüşsünüzdür zaten ki wolfzone arkadaşımızın dediği gibi bence de endüstri istiyorsunuz gibi düşünüyorum

Mbk61mühendis

Makine ve imalat mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Bilecik şeyh ede üniversitesi
Abi sıkılmışındır artık makineden boşver

makifk

MB Üyesi
Tepkiler
0
Endüstri ve Makine mühendisliklerinde kıyaslamalar nasıldır?
İtü ve Odtü'de bu iki bölümlerin kıyaslaması nasıldır?

Son düzenleme:

sucveceza8566

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Geleceğini düşünüyorsan kesinlikle makine mühendisliği..

Gökhan Ak

Yetkili Kişi
Kulüp Başkanı
Tepkiler
13
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Makine konusunda zaten belirli bir bilgi birikimin olduğunu düşünüyorum ve bende @Furkan Bayram 'ın dediği gibi makineden mezun olup endüstri düşünüyorsan düşünmeden endüstri yaz derim. Tabi ki son karar senin olmalı. Mezun olduğunda ne iş yapmak istediğini, hangi alanda mutlu olup hangi şartlar altında çalışmak istediğini vb bir sürü parametreyi de düşünmen lazım derim.

Yukarı Alt