Makine Mühendisliği tüm derslerden kaldım! ☹️

barisbalci

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Kastamonu Üniversitesi
Arkadaşlar selamün aleyküm. Ben makine mühendisliği 2.sinif öğrencisiyim. Ortalamam da an itibariyle 1.20 . Bu dönem aldığım 6 dersten de kaldım. Bütünlemelerde de geçemeyeceğim. Yaşım 22. Moralim alt üst. Ne yalan söyleyeyim su hayattan da bir ümidim kalmadı. Ailem her gün arıyor dönem başından beri derslerin nasıl diye yalan söyleye söyleye , ailemin yüzüne nasıl bakicam bilmiyorum. Arkadaşlara bile yalan söylemek zorunda kaliyom bazen. 😣 Genel olarak asosyal , içe dönük, konuşmayan bir insanım taaa küçüklüğümden beri.
Bahar dönemine toplam 12 alttan dersle giriş yapıcam.Ortalamada yerde. Fazla bir ders alamiyom. Okul da uzayacak. Ondan dolayı da moralim yerlerde.
Gelecek endişesini çok fazla yaşamaya başladım. Üniversiteyi bitirmek ayrı dert, bitmese ayrı dert. Bittikten sonra iş bulmak ayrı dert.

Eğer biraz sabredip, gayret edip çalışsaydım elbet böyle olmazdı. Üzerime yapışan bir tembellik hastaligi da var. Hayatımda bir yerde çalışarak tek kuruş kazanabilmisligim de yok. Üniversiteyi bırakamam , bırakırsam gidecek bir yerim de yok. Kykdan kredi alıyorum 25bin lirayı nasıl geri oducem şimdiden onu düşünmeye basladim. 😟😖
Ben şimdi ne yapmalıyım , neyi düzeltmeliyim? Hala bir umut varmidir?

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba.
Hayat herseye ragmen güzel ve devam etmek zorunda :).
Ümitsizlige kapilma.
Saglik olsun, gerisi olur zamanla.
Daha cok gencssin.
Birkac sene kaybetsen ne olur ki ?
Hicbirsey olmaz.

Bak benim oglum 22 yasinda Almanya'da ücüncü dala basladi, yani ilk
iki dali birakti. Toplamda üc sene kaybetti.
Saglik olsun diyoruz.

Verecegin karar sudur: Bu dalda kalayim mi yoksa degistireyim mi?
Bunun cevabini senin vermen gerekiyor.
Bellki baska bir dalda cok daha basarili olursun, kimbilir ?

Gec kalmadan bir karar ver ve yoluna devam et.

Hem herkes okuycak diye birsey yok.
Sevebilecegin bir meslek egitimi / üniv. egitimi vs. seni daha mutlu edebilir.

Bunlarin haricinde maddi problemlerin tabiki baska bir konu.

Basarilar.
Sevgi ve selamlar.

Dosyalar

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba konu anlatımlı bir lys matematik kitabi (mümkünse en zoru) al ve içindeki bilgileri ve metinleri ıyice öğren. Ikinci olarak Schaum'un fizik kitabını edin ve ayni sekilde o kitaba da çalış, onemli olan 5 sene okulu uzatmak uzatmamak degil onemli olan mezun olduktan sonra gireceğin muamele. Tembel bir adamsan da eğer (bilgisayar oyunu oynuyor ve ders calismiyorsan) okulu bırak, ne ailenin parası yansn ne de üniversitenin imkanlari zayi olsun. Zaten bugün tembel bir adamsan ileride is hayatinda da tembel olacaksin demektir, zaten simdi kaybetmezsen hayati ilerde kaybedeceksin. Karari ver ya adam gibi bir öğrenci ol ya da birak başkaları olsun.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

barisbalci

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Kastamonu Üniversitesi
Merhaba konu anlatımlı bir lys matematik kitabi (mümkünse en zoru) al ve içindeki bilgileri ve metinleri ıyice öğren. Ikinci olarak Schaum'un fizik kitabını edin ve ayni sekilde o kitaba da çalış, onemli olan 5 sene okulu uzatmak uzatmamak degil onemli olan mezun olduktan sonra gireceğin muamele. Tembel bir adamsan da eğer (bilgisayar oyunu oynuyor ve ders calismiyorsan) okulu bırak, ne ailenin parası yansn ne de üniversitenin imkanlari zayi olsun. Zaten bugün tembel bir adamsan ileride is hayatinda da tembel olacaksin demektir, zaten simdi kaybetmezsen hayati ilerde kaybedeceksin. Karari ver ya adam gibi bir öğrenci ol ya da birak başkaları olsun.
Yazınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz şekilde bir matematik kitabı alicam. Bir yayın tavsiyeniz varmıdır acaba? Ve fizik olarak da bende Serway fizik 1 kitabı var. Bu yeterli olur mu? Yoksa dediğinizi alayım mı?

Ayrıca ben hiç oyun oynamıyorum fakat telefonda Twitter'da YouTubeda fazla vakit geçiriyorum. Bunu da inşallah en aza indirecem. Kararımı verdim adam gibi bir öğrenci olacağım inşallah. 2. dönemde elimden gelenin fazlasını yapıp alabildigim tüm dersleri gecmeyi hedefliyorum. Bu tembellikten de iyice siyrilicam inşallah. Sabahları erken kalkmaya başladım. Bir yerden başlıyorum. İnşallah yine pes etmem. Teşekkür ederim tekrardan. Siz sanırım makine mühendisisiniz. Sizden öğreneceğim çok şey vardır .
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Merhaba.
Ümitsizlige kapilma.
Daha cok gencssin.
Hicbirsey olmaz.

Saglik olsun diyoruz.

Basarilar.
Sevgi ve selamlar.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Merhaba.
Ümitsizlige kapilma.
Daha cok gencssin.
Hicbirsey olmaz.

Saglik olsun diyoruz.

Basarilar.
Sevgi ve selamlar.
Teşekkürler yazınız için. Fakat o kararı vermek benim için çok zor ailevi nedenlerden. Tekrar hazırlanmak gerçekten bir cesaret işi. Belki de öyle yaparım. Hayat nereye götürür bilemiyorum. Ama şimdi yoluma devam etmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Ailene gercekleri soyle, lys kitabi olarak tudem onerirdim ama piyasada yok. Serway de iyidir. Zaten fizik kitabini adam gibi ogrenirsen tum derslerden en iyi notlari alarak mezun olursun. Kitaptaki tum metinleri oku roman gibi oku anlamaya çalış. Bu kitaplari yazan adamlar bos insanlar degil. Orda yazan bir cumle kimilerinin tum hayatindaki deneyime esit. Fizik ve matematik iyi ogrendikten sonra hic zorlanmadan tum dersleri geçeceksin. Kafana birsey takılırsa sorabilirsin.

Muhammed sevim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Üniv
Aksaray üniversitesi
Aleyküm selam kardeşim , eğer üzerine tembellik varsa önce günlük hayatta yaptığın işleri düzenli hale getir. Yani sorumluluğun neyse onu yap. Erken uyan yatağını topla. Bunlar saçma ne ilgisi var diyebilirsin ama günlük hayatındaki basit ve rütin işleri düzenli yaparsan bu sana sorumluluk kazanma bilinci kazandıracak. Ayrıca asosyal olma üniversitedesin kendine uyum sağlayabileceğin ortamlara katıl bunlar sana gelmeyecek sen gideceksin. Ama sosyal olmak her gün bir yerde gezmek tozmak değil. Eğitim programlarına katıl dil programlarına katıl. Kendimden örnek vereyim sana ben sabah 9 da çıkar akşam 10 da eve gelirdim. Tek boş günüm perşembe akşamıydı. Ama hergün kendimi geliştirmeye yönelik birşeyler yapıyordum demiyorum geziyordumda . Kendi alanına tıkılıp kalma sevdiğin başka bir şeylerde yap. Yani sana tavsiyem hareket etmeye başla ve sonra sorumluluklarını bilmeye başlayacaksın derslerine de önem vereceksin. Ama bu günlük hayatına bağlı düzenli ve çalışan biriysen okul derslerinde öyle olacak.
Gelecek konusunda endişelenme kardeşim yarın ne olacağını kimse bilemez ama benim mantığım şuydu bugün ne yapabilirim.
Önce bugününde neler yapacağını düşün gerisi zaten düzelecek zamanla
Şuna tavsiye ederim hemen yarın başlıyorum ve bütün herşeyi halledeceğim diye asla düşünme bunlar zamanla olacak şeyler ve sabretmen gerektiğini unutma. Kendine Hedef ver Bu dönem şu kadar dersimi verebilrim. Sonra bu derslerde ne hatalar yaptın veya ne yapman gerekiyor. Çekinme git hocalarınla konuş onlar mutlaka güzel tavsiyeler verecektir.
Allah Yardımcın olsun :)

Makinecigenç

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Ahi evran üniversitesi
Aleyküm selam seninle durumumuz aynı galiba şuan bende 2. Sınıftayım alttanlarla beraber 12 ders aldım 3. Dönem için ama12 dersin sadece 3 tanesinden geçebildim sonum ne olacak hiçbir bilgim yok ama bu durumda olanın sadece ben ve sen olmadığınıda biliyorum birçok kişi aynı durumda okulu bırakmayı düşündüm ama 2 yılım kayıp olacak diye cesaret edemiyorum yani kardeşim anlıyacağın ÇİLEMİZ NEYSE ÇEKİCEZ bu yola başladıysak sonuna kadar gidicez kendini umutsuzluğa kaptırmamaya çalış eğer kaptırırsan bölümden iyyce soğuyacaksın kendine iyi bak

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Genel olarak forumda yorumlara baktığımda hep bir karamsarlık havası var. Herkes bir şeylerden memnun değil ve gerçekten çok zor durumda. Bence her şeyden önemlisi kendinizi birileri ile kıyaslamayı bırakarak kendi zamanınızda olduğunuzu kabul etmeniz ve şunları okumanız..

"New York California'dan 3 saat ileride ancak bu California'yı yavaş yapmaz.
Kimi 22 yaşında mezun olur ama sağlam bir iş bulmak için 5 sene bekler.
Kimi 25 yaşında CEO olup 50 yaşında ölürken kimi 50 yaşında CEO olur 90'ı görür.
Kimi evlenirken kimi bekar kalır.
Obama 55 yaşında emekli oldu Trump 70 yaşında görevine başladı.
Bu dünyadaki herkes "kendi zamanına" göre yaşar.
Etraftaki bazı insanlar senden bir adım ileride gözükebilir, bazıları ise senin gerinde gözükebilir.
Ancak herkes kendi yarışında, kendi zamanında.
Onlara kıskançlık da besleme taklit de etme.
Onlar kendi zamanında sen kendi zamanında yaşayacaksın.
Hayat harekete geçmek için doğru zamanı beklemektir.
Yani sakin ol.
Geç kalmadın.
Erken de değil.
Tam zamanında yaşıyorsun.
"

Machines

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
mühendis
Kardeşim bi ara bizde böyle her dersten çakıyorduk. Sonuç olarak Şuan bir makina mühendisiyim. Çalışmana bak nasıl olsa o üni bir şekikde bitiyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

barisbalci

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Kastamonu Üniversitesi
Ailene gercekleri soyle, lys kitabi olarak tudem onerirdim ama piyasada yok. Serway de iyidir. Zaten fizik kitabini adam gibi ogrenirsen tum derslerden en iyi notlari alarak mezun olursun. Kitaptaki tum metinleri oku roman gibi oku anlamaya çalış. Bu kitaplari yazan adamlar bos insanlar degil. Orda yazan bir cumle kimilerinin tum hayatindaki deneyime esit. Fizik ve matematik iyi ogrendikten sonra hic zorlanmadan tum dersleri geçeceksin. Kafana birsey takılırsa sorabilirsin.
Tekrardan merhaba hocam. Ben de fizik kitabi olarak bu varmış. Bu iyi mi yoksa schaum's fizik alayım mı? Matematik olarak da calculus 1 var üniversite matematiği. Bu dönem 6 tane ders alabiliyorum. Hepsini de AA ile olmadı BA ile geçme hedefim var. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosyalar

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Tekrardan merhaba hocam. Ben de fizik kitabi olarak bu varmış. Bu iyi mi yoksa schaum's fizik alayım mı? Matematik olarak da calculus 1 var üniversite matematiği. Bu dönem 6 tane ders alabiliyorum. Hepsini de AA ile olmadı BA ile geçme hedefim var. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Calculus biraz ağırdır ama beceririm diyorsan onunla çalışabilirsin. Fizik kitabi da uygundur. Bu donem aldığın derslerin tamamini AA ile gecmene gerek yok geçsen iyi olur tabi ama, aldığın derslerden daha evvel ki tam olarak anlamadığın konular ile istesen de AA alamazsin. Temel olmayınca olmaz. Senin simdilik en büyük hedefin bu iki kitabı en kisa surede bitirmek olmalıdır. Diger derslere de her gun duzenli olarak çalış. Sen üniversiteye derslerden iyi notlar alarak gecmek ve okulu bitirmek icin degil iyi bir muhendis olmak icin gidiyorsun. Iyi bir muhendis iyi bir fizikci ve matematikçi olmalidir herşeyden evvel.

Mutlu27

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gaziantep Üniversitesi
Okul 1 2 yıl uzasın hiç önemli değil.Farz et ki uçaktasın.Uçak düşerse herkes ölür, sen maskeyi takmaya çalışana kadar beynine gelecek pıhtı senin hayatını sonlandırır.Link atmak yasak mı bilmiyorum, unutma ki : Sağlımız servetimiz, sağlık yoksa hiçbir şey yok.

Yukarı Alt