makine mühendisliği uçaklar ve gemiler

quewquew

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
CC
Uçaklar ve gemiler makine mühendisliğinin hangi dalıyla alakalıdır ?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Dostum bu soru sence de biraz fazla genel olmamış mı? Uçaklar ve gemilerin hangi bölümleri filan detaylı sor bence :)))

Konu sahibi
Konu sahibi
quewquew

quewquew

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
CC
Uçak alanında calismak isteyen muhendis hangi dalda ilerlemeli termodinamik mi akışkanlar mekaniği mi vs ?

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Abicim gene aynı şeyi yapıyorsun, uçakta ne yapmak istiyorsun. Tasarımcı olmak mı? Analiz yapmak mı? Nelere ilgin var.

TheMakinİST

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Uçak mühendisliği genel olarak aerodinamik yapılar inceler. Akış ağırlıklı bir bölüm olmasına rağmen Emir arkadaşımızın tasarım analiz olarak ikiye ayırdığı durum da doğrudur. Ancak uçak alanında çalışmak demen içinde spesifik bir uzmanlık alanını kendine yaratman gerekmektedir. Bİr uçağın tüm tasarım ve deneylerinde çalışamayacağın aşikar. Emir Kalyoncuoğlu çok haklı.

Konu sahibi
Konu sahibi
quewquew

quewquew

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
CC
Bir uçağın tüm tasarım ve deneylerinde çalışamayacağım aşikarmışmış. Size gülerek cevap veriyorum :D

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Bir uçağın tüm tasarım ve deneylerinde çalışamayacağım aşikarmışmış. Size gülerek cevap veriyorum :D
Bak kardeşim bu sitede insanlar birbirlerine yardımcı olmak için yazıyorlar kimsin nesin bilmem o kadar iyiysen tek başına yap uçağı da milletimiz de rahat etsin dışarıdan almayalım boşuna uçak. Yapacağın uçağı merakla bekliyorum. Keşke yapsan da bize gülsen.

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Adam bir soru sormuş, yok detaylı sor...olmadı
ilgin nedir....bak kardeşimli cümleler vsvs

cevap verecek sözün yoksa azarlamanada gerek yok.

Gece vakti soruna cevap yazmaya çalışayım çok detay bekleme : makine mühendisliği uçak ve gemilerin mekanik ve kontrol sistemi gerektirecek her türlü tasarım ve analizinde kendine yer bulur..örneğin uçak mühendisi kanatların aerodinamiğine odaklanmışken o sırada makine müh.deneyimi varsa parçaların yapılabilirliğine karar verebilir. Örneğin bir gemi yüzme şartları için gemi mühendisinin detaylı hesaplarına ihtiyaç duyarken makineci bu aşamada statik veya dinamik analizinde yardımcı olabilir. Tüm bunlar çalışılan firmadaki olanaklara veya bakış açılarına ve ekibe bağlıdır. Sen makinecisin uçak,gemi tasarlayamazsın gibi bir durum söz konusu olmaz.Doktorların uzmanlığı gibi düşün, bir göz doktoruna zorunlu değilseniz kalbinizi emanet etmeyeceğiniz gibi...makineciyede kimse gel uçak,gemi tasarla diyemez!..Bugünün mühendisliğinde uzmanlık önemlidir.Bir civata fabrikasından civata müh.olarak emeklide olabilirsin! Bir arge firmasından roket uzmanı olarakta çıkabilirsin.

Mühendislik dalları olarak daha detaylı bilgi istersen yazarım. Bak kardeşim diyenler her zaman yoluna çıkacaktır.gülmeye devam et.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Adam bir soru sormuş, yok detaylı sor...olmadı
ilgin nedir....bak kardeşimli cümleler vsvs

cevap verecek sözün yoksa azarlamanada gerek yok.

Gece vakti soruna cevap yazmaya çalışayım çok detay bekleme : makine mühendisliği uçak ve gemilerin mekanik ve kontrol sistemi gerektirecek her türlü tasarım ve analizinde kendine yer bulur..örneğin uçak mühendisi kanatların aerodinamiğine odaklanmışken o sırada makine müh.deneyimi varsa parçaların yapılabilirliğine karar verebilir. Örneğin bir gemi yüzme şartları için gemi mühendisinin detaylı hesaplarına ihtiyaç duyarken makineci bu aşamada statik veya dinamik analizinde yardımcı olabilir. Tüm bunlar çalışılan firmadaki olanaklara veya bakış açılarına ve ekibe bağlıdır. Sen makinecisin uçak,gemi tasarlayamazsın gibi bir durum söz konusu olmaz.Doktorların uzmanlığı gibi düşün, bir göz doktoruna zorunlu değilseniz kalbinizi emanet etmeyeceğiniz gibi...makineciyede kimse gel uçak,gemi tasarla diyemez!..Bugünün mühendisliğinde uzmanlık önemlidir.Bir civata fabrikasından civata müh.olarak emeklide olabilirsin! Bir arge firmasından roket uzmanı olarakta çıkabilirsin.

Mühendislik dalları olarak daha detaylı bilgi istersen yazarım. Bak kardeşim diyenler her zaman yoluna çıkacaktır.gülmeye devam et.
Öncelikle burada kimse kimseyi azarlayacak durumda veya pozisyonda değil burası yardımlaşma platformu, fakat karşıdaki kişi saygısızca konuşursa bende kendi usülümce cevap verme hakkımı kullanabilirim bence. Kötü bir şey de dediğimi düşünmüyorum, keşke yapabilsen de bize gülsen dedim.

Bunun yanında makine mühendisinin ne yaptığını bende biliyorum çok şükür. Şunu anlamıyorsunuz, benim ilk günden itibaren sormaya çalıştığım şey uçakta ne yapmak istiyorsun.

Uçaklar ve gemiler makine mühendisliğinin hangi dalıyla alakalıdır ? İlk sorulan soru buydu.

Konstrüksiyon dalında ilerlersen uçağın her türlü mukavemet hesaplarıyla ilgilenebilirsin, uçağın parçalarının tasarımını yapabilirsin.
Eğer ısı akış bölümünde ilerlersen, uçağın kanat tasarımında yer alabilirsin. Akış analizleri yapabilirsin.
Eğer imalat bölümünü seçersen, uçağın parçaları illa ki üretilecek ve sende bu alanda çalışabilirsin.
Eğer otomotiv bölümünü seçersen, çok alakalı olmasada biraz uzmanlaşarak uçağın motoruyla ilgili çalışmalar yapabilirsin.
Eğer makine teorisi bölümünü seçersen, uçağın titreşim analizleriyle ilgilenebilirsin.
Eğer enerji bölümünü seçersen, öyle bir uçak yaparsın ki (solar impulse gibi) güneş enerji panelleriyle uçağı uçurma üzerine çalışırsın.

Bu ve bir çok farklı alan var. Bu kadar genel cevap vermek istemediğim için ısrarla detay sordum.

Sözlerimi Gandinin lafı ile bitiriyorum:
Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan, dışarıdan bakan insanlar iki aptalın sohbet ettiğini zanneder.

Yani sizde haklısınız. Yardımcı olmaya çalışmak hataydı.!

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
İyi o halde laf anlatmaya çalışmayalım sana!

Öncelikle burada kimse kimseyi azarlayacak durumda veya pozisyonda değil burası yardımlaşma platformu, fakat karşıdaki kişi saygısızca konuşursa bende kendi usülümce cevap verme hakkımı kullanabilirim bence. Kötü bir şey de dediğimi düşünmüyorum, keşke yapabilsen de bize gülsen dedim.

Bunun yanında makine mühendisinin ne yaptığını bende biliyorum çok şükür. Şunu anlamıyorsunuz, benim ilk günden itibaren sormaya çalıştığım şey uçakta ne yapmak istiyorsun.

Uçaklar ve gemiler makine mühendisliğinin hangi dalıyla alakalıdır ? İlk sorulan soru buydu.

Konstrüksiyon dalında ilerlersen uçağın her türlü mukavemet hesaplarıyla ilgilenebilirsin, uçağın parçalarının tasarımını yapabilirsin.
Eğer ısı akış bölümünde ilerlersen, uçağın kanat tasarımında yer alabilirsin. Akış analizleri yapabilirsin.
Eğer imalat bölümünü seçersen, uçağın parçaları illa ki üretilecek ve sende bu alanda çalışabilirsin.
Eğer otomotiv bölümünü seçersen, çok alakalı olmasada biraz uzmanlaşarak uçağın motoruyla ilgili çalışmalar yapabilirsin.
Eğer makine teorisi bölümünü seçersen, uçağın titreşim analizleriyle ilgilenebilirsin.
Eğer enerji bölümünü seçersen, öyle bir uçak yaparsın ki (solar impulse gibi) güneş enerji panelleriyle uçağı uçurma üzerine çalışırsın.

Bu ve bir çok farklı alan var. Bu kadar genel cevap vermek istemediğim için ısrarla detay sordum.

Sözlerimi Gandinin lafı ile bitiriyorum:
Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan, dışarıdan bakan insanlar iki aptalın sohbet ettiğini zanneder.

Yani sizde haklısınız. Yardımcı olmaya çalışmak hataydı.!

Critorax

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Uçak Mühendisliği (Öğrenci)
Üniv
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Uçaklar ve gemiler makine mühendisliğinden artık ayrılmış olup kendi alanlarında mühendislik hayatlarına devam etmektedirler dostum. İlle de makine mühendisliğinden uçak ve gemi olarak çalışmak istiyorsan en azından akışkanlar mekaniği, aerodinamik, hidrolik, mukavemet gibi bazı dersleri ilgileneceğin makineler üzerinde çalışarak yapabilirsin. Lakin ne kadar verimli olur, pek emin değilim.

Yukarı Alt