Makine/Uçak Mühendisliğine Başlamadan Önce

Mühendisliğe başlamadan önce nasıl bir ön hazırlık yapmam mantıklı olur ? En fazla 4 tane seçiniz

• Lise müfredatından kalma matematik,fizik konularına tamamen hakim olmak

• Kalkülüs vb. üniversite dersleri için çalışmalara başlamak

• Yabancı dil geliştirmek

• Programlama dillerini öğrenmek

• Makine mühendisliği ve uçak mühendisliği özelinde ortak olarak eğitimi alınan konularda araştırmalar

• Tablet/bilgisayar üzerinden çizim programlarında kendini geliştirmek

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

Hamdi Esen

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Henüz yok
Merhaba,

Bu sene itü makine mühendisliğine başlayıp uçak mühendisliğine yatay geçiş yapmayı olmadı çap yapmayı düşünüyorum aslında sorum burada iki aşamalı oluyor.Bu söylediğim iki imkanın gerçekleştirilmesi imkanının çok düşük olduğunu yani çap ve yatay geçişin çok zor şeyler olduğunu duydum.Ama maalesef puanım itü uçak mühendisliği'ne yetmiyor,ben de uçağa en yakın olan ve puanımın yettiği itü makine mühendisliğini seçmeyi düşündüm.Acaba siz değerli mühendis büyüklerim bu konuda bana nasıl tavsiyede bulunursunuz,ne yapmamı önerirsiniz ?
Sorumun ikinci aşaması ise şöyle ben daha üniversiteye başlamadım önümde 1 yıl hazırlık senesini de düşünecek olursak üniversite öncesinde kendimi derslere alıştırmak istiyorum ki yatay geçiş işini daha da kolaylaştırabileyim.Okula başlamadan önce bana dersler için katkıda bulunabilecek neler var ? Benim aklımda birkaç şey var ama hangileri mantıklı hangileri saçma bilmiyorum buraya sıralayayım siz yine bana yardımcı olun lütfen:
1-Lise müfredatından kalma matematik,fizik konularına tamamen hakim olmak
2-Kalkülüs vb. üniversite dersleri için çalışmalara başlamak
3-Yabancı dil geliştirmek(bunu üniversitede hazırlık senesinde üniversiteyle eş zamanlı götürmem yeterli olur mu yoksa yaz tatilinden başlamalı mıyım ? zaten B seviyesinde ingilizcem var.)
4-Programlama dillerini öğrenmek
5-Makine mühendisliği ve uçak mühendisliği özelinde ortak olarak eğitimi alınan konularda araştırmalara ve çalışmalara başlayıp ön hazırlık yapmak
6-Tablet/bilgisayar üzerinden çizim programlarında kendini geliştirmek(çizime hevesim var ama diğer maddeler bundan daha önemli derseniz bu seçeneği pas geçicem sonuçta yazdığım 6 şeyi de hazırlık senesinde yapmam imkansız.)

Not:Önerilerde bulunduktan sonra bu önerdiğiniz şeylere nasıl ulaşabileceğimi de aktarırsanız çok memnun olurum,sadece önerip bırakınca karanlıkta iğne aramak gibi oluyor işim.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Birinci soruna cevap veremiycem, TR üniversiteleri hakkinda
fazla bilgim yok.

Ikinci soruna gelince: Ingilizce & Programlama (zaten yazdifgin seylerin hepsine 1xsene icinde konzentre olamazsin).
Teknik dallarda yutrdisinda aranan en önemli özellikler bunlar.

Ingilizce: Ingilizcen hangi seviyede bilemiyorum. Hafta 1xkere kursa git. Ingilizce cok önemli artik. Cok iyi dereceye getiremezsen is bulmakta cok zoralllanirsin.

Programlama dili: Python öneririm.
Youtube'da türkce dersler var.

Ingilizcen ve programla dilin iyi olursa rahatlikla yurtdisinda is bulursun.
Almanya bu konuda yeni yasa cikarmaya hazirlaniyor.
Yani iyi yetismis elemanlari Amerika gibi "kapmayi" düsünüyor,
bir nevi modern sömürü.

Mühendislik okumak isteyen insanin tabiki Matematik ve Fizigi sevmesi lazim.
Basarilar.

Konu sahibi
Konu sahibi
H

Hamdi Esen

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Henüz yok
Birinci soruna cevap veremiycem, TR üniversiteleri hakkinda
fazla bilgim yok.

Ikinci soruna gelince: Ingilizce & Programlama (zaten yazdifgin seylerin hepsine 1xsene icinde konzentre olamazsin).
Teknik dallarda yutrdisinda aranan en önemli özellikler bunlar.

Ingilizce: Ingilizcen hangi seviyede bilemiyorum. Hafta 1xkere kursa git. Ingilizce cok önemli artik. Cok iyi dereceye getiremezsen is bulmakta cok zoralllanirsin.

Programlama dili: Python öneririm.
Youtube'da türkce dersler var.

Ingilizcen ve programla dilin iyi olursa rahatlikla yurtdisinda is bulursun.
Almanya bu konuda yeni yasa cikarmaya hazirlaniyor.
Yani iyi yetismis elemanlari Amerika gibi "kapmayi" düsünüyor,
bir nevi modern sömürü.

Mühendislik okumak isteyen insanin tabiki Matematik ve Fizigi sevmesi lazim.
Basarilar.
Teşekkür ederim.İngilizce çalışmalarına başlıyorum.Yanına da python derslerini izlemeye başlayacağım ama benim diğer derdim makineden uçak mühendisliğine geçmek.İkisinde de ortak olan derslerden hangilerine çalışırsam anlarım hangileri ağır gelmez ?Lise müfredatının devamı olarak hangi derse çalışmalıyım sizce ?

Bir de araştırma yaparken Matlab programlama diline denk geldim,dikkatimi de çekti.Bu dil hakkında görüşünüz nedir ? ileri seviye mi yoksa pek tercih edilmeyen bir dil mi ? yoksa başlasan çok işine yarar mı dersiniz ?

Son düzenleme:

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Ilk once fizik ve matematik bileceksin. Bu oyu veren tek kisi olduğuma inanamıyorum. Anlamak cok güç.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba Hamdi Esen.

Yine birinci soruna cevap veremiycem :).

Ikinci soruna gelince:
Artik teknik dal okuyan herkesin programlama dili bilmesi gerekli.
Teknik bir dal okudugun icin sana Python dilini önerdim.

Biz isyerinde Matlab kullaniyoruz fakat cok yaygin degil.

Bircok seyi yapmak istersen bir yol alamazsin.

Sen degigim gibi Python ve ingilizceye agirligini ver, konzentre ol.

Yukarı Alt