Makineciye bilgisayar tavsiyesi.

İki bilgisayardan hangisini tavsiye edersiniz ?

• Seçmen sayısı
    3

Nash

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Makine Mühendisliği Öğrencisi
Üniv
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
İyi günler makine mühendisliğini kazandım, bilgisayar ihtiyacı doğdu ama seçim konusunda oldukça kararsızım

1. hepsiburada.com/lenovo-v510-intel-core-i7-7500u-8gb-256gb-ssd-r5-m430-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-80wq01u2tx-p-HBV00000590MM

2. hepsiburada.com/lenovo-ideapad-510-intel-core-i7-7500u-12gb-1tb-gt940mx-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-80sv00h5tx-p-HBV000004K9KO

Bu iki bilgisayardan birincisi ssd ye sahip olduğu için aklımı çeldi 2.ise 4 gb intel core harici ekran kartıyla, konuştuğum insanlar genelde mühendislik için ssd olmazsa olmaz diyolar bu yüzden sizde fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim.

RTorun

MB Üyesi
Tepkiler
14
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Telefonda olduğum için yeterince yazamayacağım fakat eğer oyun oynama gibi bi amacın da varsa gtx serisi bu iş için daha uygun. Aynı zamanda da performansı daha yüksek. Ssd meselesi olmazsa olmaz gibi bir sey değil. Render vs gibi durumlarda seni rahatlatır. Kullanımı kolaylaştırır. Performansa etkisi yok. Yalnızca programları hızlı açarsın. Fakat 2.laptopta sadece ssd görünüyor hdd görünmüyor. O sorun yaratabilir. Zamanin varsa ilerleyen zamanda daha fazla bilgi verebilirim bu konuda. Şuan müsait değilim. Fakat genel olarak benim tercihim gtx940mx. Iki ekran kartı farkı fazla. Ama tek ssd pek önermiyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
Nash

Nash

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Üniv
Teşekkürler, zamanım var tabi müsait olduğunda fikirlerini belirtirsen sevinirim, oyun oynarım ama öyle çok yüksek performanslı oyunlara yönelmem bu ikisinin dışında önerebileceğin bi bilgisayar varsa onuda dikkate alırım.

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Mühendislik uygulamaları için Quadro ve Firepro ekran kartlarını tavsiye ederim. Daha ileri işlemci gücü ihtiyaçları için ise bu kartlara ilave olarak Xeon işlemciler uygundur.

Konu sahibi
Konu sahibi
Nash

Nash

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Üniv
Bahsettiğin özellikleri taşıyan önerebileceğin bir bilgisayar var mı ? Yardımcı olursan sevinirim. :)
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
şuan dikkatimi çeken bir makine bu var.

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Xeon işlemcili bilgisayarlar piyasada "iş istasyonu" adıyla bulunabilir. Performans ihtiyacına göre uygun bir Xeon işlemci ve Quadro ekran kartı stabil çalışacaktır. Fiyatları normal i5-i7 seri bilgisayarlara göre oldukça yüksektir. Sonlu elemanlar analiz yazılımları ve 3D uygulamalar için uygun sistemlerdir.

Konu sahibi
Konu sahibi
Nash

Nash

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Üniv
Evet fiyatları farkettim :) sadece ekran kartı olarak bile 7-8 bin liradan başlıyo :)

Crocs

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
YTÜ
monster alabilirsin. performans konusunda canavardır. Özellikleri 3000 liralık laptopta da var dersin ama öyle değil. Veri yolu hızı vb özellikleri daha yüksek donanım kullanıyorlar ki piyasa ürünlerde bu özellikler yazılmıyor bile. Bu da performansı daha yüksek bir bilgisayar aldığın anlamına geliyor. Yoksa her markada Nvidia ekran kartının aynı modeli, işlemcisi aynı ram'i aynı olan laptop var. Fark bu yazılmayan detaylarda.

Mesela ram 8 gb ama MHz değeri kaç? 2000 MHz ram var 600 MHz ram var. Bu detaylara biraz özen gösterirsen ve eğer bütçen de yeterli ise bir abra a7 serisi öneririm sana. Bende var 4 senedir bana mısın demedi. Bir defa ram bozuldu servise yolladım adamlar daha üst model ram takıp gönderdi. Bir defa da açma kapama tuşu kırıldı müşteri hatası demedi para almadan yaptılar. Ayrıca soğutma bakımından diğer laptoplara on basar. Ben samsung da HP de lenovo da kullandım. Fan yerinden yanık plastik kokuları geldi hep biraz performansı zorlayınca. Monsterda öyle bir şey yok. Bir de ışıklı klavye var çok güzel oluyor akşam çalışırken büyük kolaylık. (öğrenciyken gece kuşu olunca anlarsın :) )

Bir de hız ve performans istiyorsan SSD hard disk seçmelisin i5 işlemcinin üstüne çıktığında normal harddiskin veri hızı yetersiz kalıyor ve sen bu sefer performansı kullanamıyorsun. SSD harddisk seçersen hız konusunda çok kazancın olur. Hafıza olarak kaybın olacaktır (SSD 120 gb harddisk 300-400 lira olur) o yüzden bir tane de harici 1 TB normal harddisk al USB 3 soketli.

Tabi bunları hep bütçenin uygun olduğunu farz ederek söylüyorum. Yok ben teknik resim ve bilg derslerini geçeyim sonra sadece film izlerim dersen 3000 liralık bir laptop işini görür. Autocad solidworks bazen biraz zorluyor o kadar. Teknik resim zaten 2 dönem. başka zorlayacak bir yazılım yok zaten üniversitede.

Mehmet Demirtaş

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ
Bilgisayar alırken incelemen gereken en önemli şey işlemcin. Önce işlemcinin tek çekirdek peformansına önem ver. Tasarım programları tek çekirdek ile işlem yapıyor. Eğer render alacaksan o zaman çoklu çekirdek performansı önemli oluyor. Şu devirde tek çekirdek performansına önem verdiğin zaman otomatik olarak diğer çekirdeklerin sayısı sana yetecektir. Demek istediğim şey şu i5-i7-i9 ne alırsan al farketmez sonuçta bütçene göre alacaksın ve i5 olsun tek çekirdek performansı en iyisi olsun. Diğer bileşenler zaten işlemciye göre otomatik olarak sana yetecek seviyeye gelecektir.

Yukarı Alt