Manyetik Kalkan

Mirsultan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba mühendis beyinler, ben küp bir mıknatısın 5 düzleminde oluşan manyetik alanı engellemek ve sadece bir düzleminden manyetizmayı sağlamak istiyorum. Mıknatısıma manyetik yalıtkanlık kazandıracak bir madde var mıdır? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Fiziksel olarak bir kutbu iptal etmeniz imkansızdır. ancak yön değiştirebilirsiniz.

Sorunuz üzerine biraz araştırdım magnetic shield olarak geçiyor anladığım kadarıyla. MuMetal adında bir metal sayesinde mıknatısın manyetik etkini büyük oranda düşürüyor ama onunda bir sınırı varmış yani eğer manyetik etki fazla ise mumetal kalınlığı da ona göre değişiyor.

Siz yinede isterseniz internette MuMetal yada magnetic shield olarak arama yapın belki yardımı dokunur.

Türkça kaynak olarak aşağıda verdiğim linke bakabilirsiniz.

anxious.hol.es/manyetik-kalkan-nedir-nasil-calisir/

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
Mirsultan

Mirsultan

MB Üyesi
Tepkiler
0
tam olarak şu madde, örneğin kurşun işimizi görür diyebileceğimiz bir madde var mı?

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Maalesef çok detaylı bir araştırma yapmadım maalesef ancak kurşun plakaların sadece radyo sinyallerini kestiğini biliyorum manyetik dalgalara etki etmez bence

Konu sahibi
Konu sahibi
Mirsultan

Mirsultan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben Türk sitelerinde istediğim bilgiye ulaşamadım, veya araştırmam yetersiz kaldı. Yabancı dil de bilmediğim için diğer sitelerdeki verileri okuyamadım. Konuyla ilgili arama yaptığımda ulaştığım yabancı sitelerden birisi şu
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Manyetik alan korumalı hoparlörün arkasında bulunan bir sactan bahsediliyor bazı yerlerde, bu maddenin ne olduğunu ve nasıl temin edebileceğimi de bulamadım.

Yukarı Alt