Marmara Üniversitesi - Makine Mühendisliği Hakkında Yorumlar

Gurkan_00733

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Abilerim sizce Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği Türkçe okumak mı daha mantıklı Dokuz Eylül Üniversitesi Makine ne mi ? Aranıza katılacak yeni bir mühendis adayı olarak soruyorum :):)

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Bana sorarsanız marmara üniversitesi sizin için daha iyi olacaktır. Ne yazık ki ingilizce üniversitede öğrenilmiyor. Ayrıca anlaşılması güç oluyor. Ona harcadığınız çabayı, sadece 1 yıl yurt dışına giderek öğrenebilirsiniz. Sizin için daha iyi olur. Böylece bölümde daha başarılı olabilirsiniz. @Furkan Gümüş arkadaşımız konu hakkında daha detaylı bilgi verecektir.

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Yoğunluktan dolayı biraz geç cevap yazıyorum kusuruma bakmayın. Öncelikle şunu belirteyim İstanbul'da okumak her zaman için avantaj sağlar. Bunların başında üniversite koşulları, seminer, kulüp çalışmaları ve staj olanakları gibi okurken size bir çok avantaj kazandıracak unsurlar yer alıyor. Marmara üniversitesinde duyuru panosunda bir çok seminer ve staj yeri için size kadro ayırmış firmalar bulunuyor. Bunların çoğu başka üniversitelerde az olan şeylerdir. Ayrıca hocalarınız daha önce mezun ettiği öğrencileri veya çalışmış olduğu firmalardaki tanıdıkları sayesinde sizlere yardımcı olabilecek imkanlara da sahip. Tabii bunlar için sizinde emek harcayan bir öğrenci olmanız gerekiyor. Herkes o kadar şanslı olamıyor tabii ki :) Bu saydığım olanaklar izmir içinde geçerli elbet, özellikle izmirde yaşamayı düşünüyorsanız ilk orayı tercih edin. Yabancı dil bakımından İzmir'deki üniversiteler İstanbul'dakilere göre daha başarılıdır aslında. Oğuzhan Bey'in dediği gibi üniversiteler yabancı dil eğitimi konusunda sandığınız kadar iyi değildir, bu size kalmış bir durum. Ayrıca dersleri ingilizceden almak konuya tam hakimiyet anlamında sizde eksiklikte yaratabiliyor. Vize zamanı geldiğinde sürtünmenin İngilizcesi neydi diye çıkan kişiler insanı güldürüyor elbet. Zaten okuyacağınız bölüm ağırdır, ama İngilizce alt yapınız güçlü ise bence İngilizce okumanızda hiçbir sorun yok. Ama yeni öğreneceğim bunu da hazırlık sınıfında başarırım diyorsanız size tavsiyem işi sağlama alın, gece gündüz çalışın. Tabii hakkı ile öğrendiğinizde sınırsız bir öğrenme portalına doğrudan erişiyorsunuz. Bu da eğitiminiz boyunca size faydalı oluyor. Mezun olduğunuzda ingilizcenizin olmasının getirdiği avantajı söylemeye gerek bile görmüyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
Gurkan_00733

Gurkan_00733

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Çok teşekkür ederim.
İngilizcem biraz zayif.
Lisede matematik geometri fizik vs. derslere çok yüklenince malum :)
Dediğiz gibi Türkçe okumam daha mantıklı.
Sizce teknoloji fakültesinin mühendislik Fakültesine göre bir dezavantaji var mı ?

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültelerindeki en bariz fark aldığı dersler ve iş yeri eğitimidir. Teknoloji fakülteleri uygulamalı eğitimine daha ağırlık vermektedir. Bu yüzden laboratuvar + derslik daha ön planda tutulmaya çalışılıyor. İleriye dönük olarak bakarsak iş yerleri için müthiş derecede önemli bir fakültedir. Mühendislik fakülteleri ise daha çok teorik bilgiye odaklanmıştır. Bu yüzden diğerine göre çok daha fazla yorulursun, dersler çok ağır gelmeye başlar. Bence bunu anlamanın en güzel yolu ders programlarını karşılaştırmaktır.

upload_2015-7-11_14-0-45.png

upload_2015-7-11_14-1-20.png

Kıyaslamalı olarak yazmaya çalıştım ancak şunu belirteyim birçok üniversitede Mühendislik fakültesi dersleri farklıdır. Özellikle Teknik üniversitelerde Termodinamik, malzeme, akışkanlar mekaniği gibi dersler 2 dönem olarak okutulmaktadır. Teknoloji fakültelerinde bu dersler yerine daha çok seçmeli derslere odaklanmış durumdalar.

Dosyalar

Konu sahibi
Konu sahibi
Gurkan_00733

Gurkan_00733

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisliği
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Çok teşekkür ederim :)
Kafamda birseyler belirmeye badl

orhan

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
İngilizceyi anadilinizden farksız bir biçimde öğrenin. Yanına da muhakkak Almanca, Korece, Japonca, Çince gibi bir eklemeyi ihmal etmeyin. İnanın artık şart. Ve bunları maalesef üniversitede öğrenemezsin. Kendi çabanla bayağı bir şeyler başarabilirsin ama.

offbeat

MB Üyesi
Tepkiler
0
İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliğinide gözönünde bulundurmanı tavsiye ederim.

leonidas

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Bende makine mühendisliğine yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Puanim yeterli ancak ara donemde geçiş yaparsam sıkıntı olur mu? Veya ara donemde makine mühendisliğine kontenjan acilir mi?

Hamza Çil

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Selcuk
Kardesim bu tamamen istedigin brasla alakali. Eger enrjici olmak istiyorsan Turkiyenin en iyi enerjicileri DE makinede ama imalatci olmak istiyorsan Marmaraya git hem Istanbulun imkanlarindan faydalanirsin.
Not:Makine muhendisligi 4. sinifim

Oğulcan Demirtaş

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Yok
Üniv
Yok
Yoğunluktan dolayı biraz geç cevap yazıyorum kusuruma bakmayın. Öncelikle şunu belirteyim İstanbul'da okumak her zaman için avantaj sağlar. Bunların başında üniversite koşulları, seminer, kulüp çalışmaları ve staj olanakları gibi okurken size bir çok avantaj kazandıracak unsurlar yer alıyor. Marmara üniversitesinde duyuru panosunda bir çok seminer ve staj yeri için size kadro ayırmış firmalar bulunuyor. Bunların çoğu başka üniversitelerde az olan şeylerdir. Ayrıca hocalarınız daha önce mezun ettiği öğrencileri veya çalışmış olduğu firmalardaki tanıdıkları sayesinde sizlere yardımcı olabilecek imkanlara da sahip. Tabii bunlar için sizinde emek harcayan bir öğrenci olmanız gerekiyor. Herkes o kadar şanslı olamıyor tabii ki :) Bu saydığım olanaklar izmir içinde geçerli elbet, özellikle izmirde yaşamayı düşünüyorsanız ilk orayı tercih edin. Yabancı dil bakımından İzmir'deki üniversiteler İstanbul'dakilere göre daha başarılıdır aslında. Oğuzhan Bey'in dediği gibi üniversiteler yabancı dil eğitimi konusunda sandığınız kadar iyi değildir, bu size kalmış bir durum. Ayrıca dersleri ingilizceden almak konuya tam hakimiyet anlamında sizde eksiklikte yaratabiliyor. Vize zamanı geldiğinde sürtünmenin İngilizcesi neydi diye çıkan kişiler insanı güldürüyor elbet. Zaten okuyacağınız bölüm ağırdır, ama İngilizce alt yapınız güçlü ise bence İngilizce okumanızda hiçbir sorun yok. Ama yeni öğreneceğim bunu da hazırlık sınıfında başarırım diyorsanız size tavsiyem işi sağlama alın, gece gündüz çalışın. Tabii hakkı ile öğrendiğinizde sınırsız bir öğrenme portalına doğrudan erişiyorsunuz. Bu da eğitiminiz boyunca size faydalı oluyor. Mezun olduğunuzda ingilizcenizin olmasının getirdiği avantajı söylemeye gerek bile görmüyorum.
Hocam merhabalar ben de marmara makine ile itu insaat arasindayim ingilizcem ileri seviye ve az biraz da almancam var insaat okursam yurt disina cikmak istiyorum hedefim bu. Sizce hangisini tercih etmeliyim.Tesekkurler.

Oğulcan Demirtaş

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Yok
Üniv
Yok
Ben olsam makineyi tercih ederdim. Çok daha geniş iş yelpazesi var bence
Ituden yuksek notla cikarak hem mezun oldugum okulu hem de dilimi kullanarak kendimi yuksek yerlere getirebilir miyim acaba. Başlica hedefim bu alanda kendimi gelistirmek ve sadece itu ye guvenip mezun olduktan sonra is arayanlardan olmamak. Sizce bu hedefimin uzerine gitmelimiyim. Yoksa kendini gelistirsen de turkiyedeki bu kotu ekonomi ile çok zor mu?

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Ituden yuksek notla cikarak hem mezun oldugum okulu hem de dilimi kullanarak kendimi yuksek yerlere getirebilir miyim acaba. Başlica hedefim bu alanda kendimi gelistirmek ve sadece itu ye guvenip mezun olduktan sonra is arayanlardan olmamak. Sizce bu hedefimin uzerine gitmelimiyim. Yoksa kendini gelistirsen de turkiyedeki bu kotu ekonomi ile çok zor mu?
Okuduğun okuldan ziyade senin ne yaptığın önemli. Vizyon sahibi bir insansan Türkiye'deki herhangi bir okuldan mezun olup yurt dışına gidebilirsin. Bu ek olarak itü veya benzeri okullardan mezun olmanın artıları var ama sen kullanmayı bilirsen var tabi. En önemlisi alanını ingilizce okuman gerekiyor. Türkçe eğitim alarak yurt dışı şansını azaltırsın ama dil bilerek çok yol alırsın. Ortalama bir mühendis kadar temel bilimlere sahip olup diğerlerinden sıyrılmak istiyorsan "DİL" öğreneceksin. Çok iyi seviye ingilizce bilmen yeterli.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
Çok teşekkür ederim :)
Kafamda birseyler belirmeye badl
hocam belirttiğin kadar ders farkı yok ya lab olarak falanda yani.eskidendi teknoloji fakültesi mühendislik çok farklı falan ffilan.ki teknoloji fakültesindeki her bölümün imza yetkisi yok suan kısıtlı yani..

Yukarı Alt