MB Yayınları - Sistem Dinamiği ve Kontrol Özeti

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar, sizler için sistem dinamiği ve kontrol dersinde faydalanmanız için özet notlar hazırlamaya çalışıyoruz. Notların dışında deste ihtiyacınız olacak bir de Laplace Dönüşüm tablosu ekledim.

Buradan tamamını ve daha fazlasını indirebilirsiniz:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Veya QR Kod ile:

Laplace Tablosu - MB Yayınları.png ve Otomatik Kontrol - MB Yayınları.png

ÖRNEK İÇERİK
Otomatik Kontrol.jpg

1.1.Kontrol Sistemi ( Control System
)
Sistemi kontrol etmek, yönlendirmek veya ayarlamak üzere birleştirilen fiziksel organlar kümesidir. Açık-Döngü Denetim Sistemleri ve Kapalı-Döngü (Geri beslemeli) Denetim Sistemleri diye 2’ye ayrılırlar. Denetim veya Kontrol Sistemleri, denetlenen niceliklerin değerlerini sabit tutar ya da bu değerleri, önceden belirlenmiş biçimde değişmesini sağlar.
1.1.1. Açık-Döngü Kontrol Sistemleri (Open-Loop Control System)
Kontrol faaliyetlerinin kontrol sistemi çıkışından bağımsız olduğu sistemdir. İstenen çıkışın denetlenen çıkış değişkeni ile hiçbir karşılaştırması yoktur.
1.1.2. Kapalı-Döngü Kontrol Sistemleri (Closed-Loop Control System)
Kontrol faaliyeti sistemin kontrol çıkışına bağlı olduğu sistemdir.
** Sensör (Detector ): Ölçülen ve kontrol edilen niceliğin değerini anlayan aygıttır. Bazen dönüştürücü yerine de kullanılır.
** Dönüştürücü (Transducer): Herhangi bir enerji biçimini diğer bir enerji biçimine dönüştüren aygıttır. Örneğin, fotoseller, potansiyemetrelerdir. Ölçüyü alır ve daha uygun olan bir sinyale dönüştürür.

1.2. Temel Kavramlar
Giriş ( Input ):Kontrol sisteminden belli bir cevap almak üzere bir dış enerji kaynağından sisteme uygulanan uyarıdır.
Kumanda sinyali ve girişi:( Comand Input ), v(t):Sisteme uygulanan giriştir ve çıkıştan bağımsızdır.
Referans giriş elemanı (Referans Input Element ):Giriş değerini saptayan birimdir.
Referans girişi (Referans Input ), r(t):Giriş Sinyalidir.
Karşılaştırıcı veya hat seçici ( Comprator or Error Detector ): Referans giriş sinyali ile geri besleme sinyalini karşılaştırıp mukayese eden ve bu iki sinyal arasındaki farka eşit bir hata sinyali üreten elemandır. Karşılaştırıcı aynı boyut ve birimlerdeki sinyalleri karşılaştırarak onların cebirsel toplamlarını alır.

[PDF]https://www.muhendisbeyinler.net/forum/dosyalar/kontrol-sistemi-ve-temel-kavramlar-mb-yayinlari-furkan-gumus-pdf.111/[/PDF]

[PDF]https://www.muhendisbeyinler.net/forum/dosyalar/laplace-donusumu-mb-yayinlari-furkan-gumus-pdf.112/[/PDF]

Dosyalar

Yukarı Alt