Mekatronik Mühendisliği Hakkında Yorumlar

dsefa

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba arkadaşlar ve sayfa yetkilileri, ben mekatronik mühendisliği okumak istiyorum bu bölüm çok az üniversitede var.Bu bölümün hangi üniversitede daha iyi olduğunu,işverenlerin hangi üniversite mezunlarını ön planda tuttuğunu bilmiyorum. Sanırım bu bölümün olduğu en yüksek puanlı/sıralamalı üniversite yıldız teknik üniversitesi.Yıldız Teknik Üniversitesinin bu bölümü,eğitimi iyi mi? Mekatronik mühendisi olarak bi iş görüşmesine gittiğimizde hangi üniversite mezunları ön planda tutuluyor?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Facebook'tan paylaşım yapılmış. Bu referansa göre karar verilebilir.
Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları ve diğer birçok kriter göz önüne alınarak TÜBİTAK ULAKBİM tarafından hazırlanmış listeye göz atabilirsiniz

Makine Mühendisliği
1. ISTANBUL TEKNIK UNIV
2. YILDIZ TEKNIK UNIV
3. ORTA DOGU TEKNIK UNIV
4. KARADENIZ TEKNIK UNIV
5. GAZI UNIV
6. FIRAT UNIV
7. SAKARYA UNIV
8. ERCIYES UNIV
9. DOKUZ EYLUL UNIV
10 EGE UNIV

İnşaat Mühendisliği
1. ISTANBUL TEKNIK UNIV
2. ORTA DOGU TEKNIK UNIV
3. KARADENIZ TEKNIK UNIV
4. YILDIZ TEKNIK UNIV
5. DOKUZ EYLUL UNIV
6. ERCIYES UNIV
7.SELCUK UNIV
8. FIRAT UNIV
9. EGE UNIV
10. CUKUROVA UNIV

Elektrik Elektronik Mühendisliği
1. ISTANBUL TEKNIK UNIV
2. ORTA DOGU TEKNIK UNIV
3. IHSAN DOGRAMACI BILKENT UNIV
4. BOGAZICI UNIV
5. GAZI UNIV
6. YILDIZ TEKNIK UNIV
7. ERCIYES UNIV
8. DOGUS UNIV
9. KOCAELI UNIV
10. FIRAT UNIV

phenomental

MB Üyesi
Tepkiler
0
bölümün ilk açıldığı üniversite Kocaeli. Oranın eğitimi iyi diye biliyorum , tabi Yıldız Teknik en iyisidir

Konu sahibi
Konu sahibi
D

dsefa

MB Üyesi
Tepkiler
1
Facebook'tan paylaşım yapılmış. Bu referansa göre karar verilebilir.
Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları ve diğer birçok kriter göz önüne alınarak TÜBİTAK ULAKBİM tarafından hazırlanmış listeye göz atabilirsiniz

Makine Mühendisliği
1. ISTANBUL TEKNIK UNIV
2. YILDIZ TEKNIK UNIV
3. ORTA DOGU TEKNIK UNIV
4. KARADENIZ TEKNIK UNIV
5. GAZI UNIV
6. FIRAT UNIV
7. SAKARYA UNIV
8. ERCIYES UNIV
9. DOKUZ EYLUL UNIV
10 EGE UNIV

İnşaat Mühendisliği
1. ISTANBUL TEKNIK UNIV
2. ORTA DOGU TEKNIK UNIV
3. KARADENIZ TEKNIK UNIV
4. YILDIZ TEKNIK UNIV
5. DOKUZ EYLUL UNIV
6. ERCIYES UNIV
7.SELCUK UNIV
8. FIRAT UNIV
9. EGE UNIV
10. CUKUROVA UNIV

Elektrik Elektronik Mühendisliği
1. ISTANBUL TEKNIK UNIV
2. ORTA DOGU TEKNIK UNIV
3. IHSAN DOGRAMACI BILKENT UNIV
4. BOGAZICI UNIV
5. GAZI UNIV
6. YILDIZ TEKNIK UNIV
7. ERCIYES UNIV
8. DOGUS UNIV
9. KOCAELI UNIV
10. FIRAT UNIV
Sıralama sanırım iyiden kötüye doğru yapılmış. Mekatronik mühendisliğiyle daha iç içe olan mühendislik makine mi yoksa elektrik elektronik mi? Ve mühendislik için teknik üniversiteler daha iyi değil midir ? Son olarak da işverenlerin hangi üniversite mezunlarını ön planda tuttuğunu nerden nasıl öğrenebilirim,fabrikaya gidip işverenle bizzat görüşmek nasıl bir fikir sizce?

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Soruları tek tek cevaplamak gerekirse;
soru : Mekatronik mühendisliğiyle daha iç içe olan mühendislik makine mi yoksa elektrik elektronik mi?
cevap : İkisi de mevcut. Ağırlıklı olarak hangisi diye sorarsan, bölümde okuyan arkadaşlar daha aydınlatıcı cevap verebilirler.

Soru : Mühendislik için teknik üniversiteler daha iyi değil midir ?
Cevap : Teknik üniversitelerin zaten temel amacı budur. Mühendislik alt yapısına sahip üniversitelerdir. Mesela çok uzak olduğu halde ve İstanbul'a göre gelişmemiş Trabzon şehrinin KTÜ'sü bile. İTÜ kadar değerli hatta İstanbul'da veya çevresinde bir üniversite olsa idi KTÜ, emin olun üstün gelirdi. Zaten üstün eğitim konusunda, bahsetmek istediğim tercih başarı sırası.

Soru : işverenlerin hangi üniversite mezunlarını ön planda tuttuğunu nerden nasıl öğrenebilirim?
Cevap : Şimdi şöyle ayırmak gerekirse,
1 - Büyük şirketler : Türk Telekom ve aynı düzey olmak üzere, bu tip şirketler genelde referans olarak diplomayı tercih ederler. Bunlara bankalar da dahil. İlk adım için gerçekten iyi bir üniversite mezunu olmak avantajdır. Yalnız şunu bilmek gerekir ki, eğitim sisteminin yanlış olduğu ve üniversitelerin derecelendirildiği bir ortamda(yani şunu kast ediyorum, İTÜ den mühendis çıkıyorda ne yani Nişantaşı Üni.den çıkamaz mı?). Evet eğitim farkı var mı? Var. Kabul etmeliyiz. Ama burada bakılması gereken, öğrencinin bir mühendis adayı olup olmadığı. Bu neden den ötürüdür ki, kendimi geliştirmeden bu tip şirketler tercih listemde değildir.
2 - Orta ve küçük şirketler : Diplomadan bağımsız, tamamen işi iyi yapıp yapmadığınıza, hatta işi bilmenize bile gerek kalmadan gelişime açık olup olmadığınıza bakan şirketlerdir. Bu tür şirketler gelişim konusunda ilk yıllarda tercih edilmesi müsait şirketlerdir. Her mühendisi hayali olan Ar-ge büyük bir çoğunlukla bu katmanda yer almaktadır.

Yani kısacası, en başta sürekli okuman ve kendini geliştirmen. Eğlenceden geri kalmamalı ve sosyal hayatına önem vermelisin. Yalnız, kendini geliştirme konusunda da vakit ayarlaman gerekir. Bir de çabalar iyi bir üniversitede okuman senin için bir artıdır.

Soru : Fabrikaya gidip işverenle bizzat görüşmek nasıl bir fikir sizce?
Cevap : Fazla uzatmadan, fabrika derken, şöyle devam edeyim. Öğrenci olarak bütün büyük şirketleri gezerek tabi randevuyu aldıktan sonra. İstediğin ve dilediğin soruları sorabilirsin. Öğrenci olduğun için böyle bir kısıtlama ve soru daraltma gibi hakları yok. Böyle bir hakkı kendilerinde görürlerse kendi ayıplarıdır. Sosyal çevre ve insan ilişkileri konusunda da gelişim sağlamış olursun.

Artı olarak Erasmus yapmayı unutmayın :) Başarılar. İyi günler. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Konu sahibi
Konu sahibi
D

dsefa

MB Üyesi
Tepkiler
1
Soruları tek tek cevaplamak gerekirse;
soru : Mekatronik mühendisliğiyle daha iç içe olan mühendislik makine mi yoksa elektrik elektronik mi?
cevap : İkisi de mevcut. Ağırlıklı olarak hangisi diye sorarsan, bölümde okuyan arkadaşlar daha aydınlatıcı cevap verebilirler.

Soru : Mühendislik için teknik üniversiteler daha iyi değil midir ?
Cevap : Teknik üniversitelerin zaten temel amacı budur. Mühendislik alt yapısına sahip üniversitelerdir. Mesela çok uzak olduğu halde ve İstanbul'a göre gelişmemiş Trabzon şehrinin KTÜ'sü bile. İTÜ kadar değerli hatta İstanbul'da veya çevresinde bir üniversite olsa idi KTÜ, emin olun üstün gelirdi. Zaten üstün eğitim konusunda, bahsetmek istediğim tercih başarı sırası.

Soru : işverenlerin hangi üniversite mezunlarını ön planda tuttuğunu nerden nasıl öğrenebilirim?
Cevap : Şimdi şöyle ayırmak gerekirse,
1 - Büyük şirketler : Türk Telekom ve aynı düzey olmak üzere, bu tip şirketler genelde referans olarak diplomayı tercih ederler. Bunlara bankalar da dahil. İlk adım için gerçekten iyi bir üniversite mezunu olmak avantajdır. Yalnız şunu bilmek gerekir ki, eğitim sisteminin yanlış olduğu ve üniversitelerin derecelendirildiği bir ortamda(yani şunu kast ediyorum, İTÜ den mühendis çıkıyorda ne yani Nişantaşı Üni.den çıkamaz mı?). Evet eğitim farkı var mı? Var. Kabul etmeliyiz. Ama burada bakılması gereken, öğrencinin bir mühendis adayı olup olmadığı. Bu neden den ötürüdür ki, kendimi geliştirmeden bu tip şirketler tercih listemde değildir.
2 - Orta ve küçük şirketler : Diplomadan bağımsız, tamamen işi iyi yapıp yapmadığınıza, hatta işi bilmenize bile gerek kalmadan gelişime açık olup olmadığınıza bakan şirketlerdir. Bu tür şirketler gelişim konusunda ilk yıllarda tercih edilmesi müsait şirketlerdir. Her mühendisi hayali olan Ar-ge büyük bir çoğunlukla bu katmanda yer almaktadır.

Yani kısacası, en başta sürekli okuman ve kendini geliştirmen. Eğlenceden geri kalmamalı ve sosyal hayatına önem vermelisin. Yalnız, kendini geliştirme konusunda da vakit ayarlaman gerekir. Bir de çabalar iyi bir üniversitede okuman senin için bir artıdır.

Soru : Fabrikaya gidip işverenle bizzat görüşmek nasıl bir fikir sizce?
Cevap : Fazla uzatmadan, fabrika derken, şöyle devam edeyim. Öğrenci olarak bütün büyük şirketleri gezerek tabi randevuyu aldıktan sonra. İstediğin ve dilediğin soruları sorabilirsin. Öğrenci olduğun için böyle bir kısıtlama ve soru daraltma gibi hakları yok. Böyle bir hakkı kendilerinde görürlerse kendi ayıplarıdır. Sosyal çevre ve insan ilişkileri konusunda da gelişim sağlamış olursun.

Artı olarak Erasmus yapmayı unutmayın :) Başarılar. İyi günler. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
Evet evet oldunuz sağolun mühendislerin oluşturduğu bi site ve soruları mühendislerin cevaplandırdığı bi site ayrıyeten güven veriyor zaten

E

Emre_hmmllr

Abiler meslek lisesi 2. Siniftayim otomasyon bölumu okuyorum Mekatronik muhendisi olmak istiyorum mekatronik muhendisligi nasıldır iş olanagı maaşlari çalisma kosullari
Liseden mezun olunca (Mekatronik,elektrik-elektronik,makine,endustri,İnşaat,) muhendisliklerine duşuk puanla girebiliorum bu bolumlerden başkasınımı seçmeliyim

Yukarı Alt