Mikrodenetleyicinin Alternatif Fonksiyonları

cml_by

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Elektronik Mühendisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Merhabalar. Mikrodenetleyicilerdeki alternatif fonksiyonlar ne işe yarıyor? Nasıl kullanırız. Mesela atmega128A 'da port A nın alternatif fonksiyonları için datasheette şunlar yazıyor. Ama anlayamadım. External memory interface ney? AD7,AD6.. neyi ifade ediyor?
aa.PNG

bb.PNG

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Merhaba,
Mikrodenetleyicinin içinde dahili bellek var, misal denetleyiciye yazılım yazdığında buraya verileri kaydedersin bunlarin uzerinden de islem yapar. Yani atmeganin icinde hem hafiza hem islemci var. Simdi su A pini icin, tam olarak a pini nerde bilmiyorum incelemem lazim. Simdi A pininde toplamda 8 bit veri yazilabiliyor. 8 bit demek 8 tane evet veya hayir demek yani, 0 veya 1. Bu evet/hayir veya 0/1 i dijital veri olarak düşünebiliriz. Yani 8 bit 8 tane dijital veri demek. Orada AD yazan sey büyük ihtimalle, A pini Dijital demek. External memory dediği, islemci icindeki hafiza. Ayrica A pinini bir analog pin olarak da kullanmak mümkün.

Konu sahibi
Konu sahibi
C

cml_by

MB Üyesi
Tepkiler
6
Meslek
Elektronik Mühendisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
@okaliptus92 Eyvallah hocam. Sağolasın. Sen böyle yazınca üniverste notlarıma bakmak aklıma geldi. O zaman 8051 mimarisini görmüştük. harici hafıza adresleme konusuna baktım. olay dediğin gibi. Büyük ihtimalle 8 bit değil de 16 bit adresleme yapılabiliyor. A portunda PA0 dan PA7 ye kadar pinler var. C portunda da PAD8 den PAD15 e kadar olan pinler ile toplam 16bit yani 64kB adreslenebiliyor bu pinler sayesinde.. ama dahili mi harici adres mi emin olamadım. Sen dahili deminşsin. Ama external yazıyor. Belki de mikrodenetleyicin içinde harici bir hafıza da olabilir..

Buraya kadar güzel de ;
peki alttaki tabloda ne anlatıyor bize? PUOE, PUOV,DDOE,DDOV. . . nedir ? veya SRE,ADA,WR vs. ne bunlar acep?

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Onlar hakkinda bir şey söyleyemeyeceğim ama bir bilene danışayım. Ayrica o kisaltmalarin açılımını datasheet de yazabilir bakmani tavsiye ederim.

Yukarı Alt