Misyon ve Vizyon

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merhaba,

Arkadaşlar kulüp için bize bir misyon ve vizyon lazım nasıl bir kulüp istediğinizi bildirirseniz ortak bir şekilde özel ve özgün bir misyon, vizyon oluşturabiliriz.

Benim düşündüğüm kulüp yapısı teorik ve teknik anlamda mühendislerin gelmesine destek sağlayacak bir kulüp olacak bunu pek çok mühendislik dalı için uğraşmayı planlıyorum. Örneğin Yenasoft gibi eğitim şirketleri ile anlaşma sağlayarak isteyen kulübümüz için anlaşma yaparak en uygun fiyata solidwoks eğitimi verilir. Bu cnc, c#, c++, python, robotik, kişisel gelişim vb. gibi pek çok eğitim firmaları ile anlaşarak win-win modunda bir ilişki düşünüyorum.

Bunların yanı sıra sene sonlarında üniversinde mühendis beyinler kulüp yönetim kurulu üyelerinden arkadaşlarımız ile ankara, eskişehir gibi bir şehirde eğlence düzenlenebilir.

Şimdi şöyle bir sıkıntımız var benim kurulacak kulüp için düşündüklerim çoğu üniversitede mevcut bunun için bizim kesişmeyecek farklı bir tüzük, misyon ve vizyon belirlememiz lazım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

msadikagar

İnsanları doktorlar yaşatır insanlığı Mühendisler!
MB Üyesi
Tepkiler
39
Meslek
Gemi Makineleri İşletme Mühendisi
Üniv
Piri Reis Üniversitesi
Piri Reis Üniversitesi Öğrencisiyim , Okulum özellikle denizcilik ( Gemi makineleri işletme mühendisliği ve Deniz ulaştırma işletme mühendisliği ) üzerine kurulu akabinde de genel olarak mühendislik bölümleri olmakta neredeyse .
Şahsi görüşüm ;
Kulüp yapısı kesinlikle mühendislere hitap etmelidir ,
Sene de bir kaç defa bir genel merkez üzerinden kulüp yönetim kurulunda olan arkadaşlar ile durum değerlendirme yapılmalıdır.
Her okul kulüp açıldıktan sonra belli bir ödenek verecektir bu ödenekle üniversiteye mühendislik alanında kendisini geliştirmiş kişilerin seminer vermesi yararlı ve faideli olacaktır.
Mühendis Beyinler İnternet sayfasında ki '' Yazarımız Olmak İster misiniz '' başlıklı konuda ki gibi öğrenci kulüplerinde de bu geçerli olmalıdır , Öğrenci arkadaşların yazıp getirdikleri makalelerden her ay en az 1 tanesinin web sitede yayınlanması yazar arkadaş adına gurur ve onur kaynağı olacağını düşünmekteyim.
Ekte de bir tüzük girişi bulunmakta.

Dosyalar

szgncvs

MB Üyesi
Tepkiler
14
Üniv
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Bahsettiginiz gibi her okulda benzer bir cok kulüp var ancak bir cogu dallara ayrilmis, kendi aralarinda ozellesmis kulupler. Atiyorum harita muhendislerinin bulundugu kulüpte başka bir mühendislik öğrencisi bulunmuyor. Biz bu genellemeyi kullanabiliriz. Toplu muhendislik kulübü bize fark yaratabilir. Ayrica turkiye capinda es zamanli ayni amaca sahip kulup olunmasi kulubu guclendirecek. Bu kulubu kurmakta hevesli herkes ( uye, yonetici ) ornek tuzuk, misyon ve vizyon taslağı olusturup burada paylasima acalim. Bu kadar farkli kisiden illaki isimize yarar bisey cikacaktir

İbrahim Arslan

MB Yazarı
Tepkiler
0
Üniv
K.maraş Sütçü İmam Üniverstesi
Eğer böyle birşeye girişilecek ise aktif olunmalıdır. Özellikle teknik geziler çok yararlı olur. Ve evet eğlenceler olabilir iyi fikir.

Crow

Bilişim Kargası
MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci - Bilgisayar Mühendisliği
Üniv
Erciyes
Kulüp üyelerinden kendini bir konuda ilerletmiş olanlar okullarında fakülteden izin alarak kurs verebilir bence. Örneğin ben Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde isteyen bütün öğrenciler için temel unity oyun motoru kursu hazırlayabilir fakülte imkanları içerisinde kurs verebilirim.

CBRLSVNC

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Bizim en büyük farkımızın bütün alanlara hitap etmesi ve aktif olarak çalışması olur diye düşünüyorum. Tabiri caizse her telden etkinliklerde bulunmak da bir fark olacaktır. Bizim Mühendis Beyinler olarak yaptığımız etkinliklerin her bölümde ki mühendislere hitap etmeli. Tabii ki bunu sürekli sağlamak mümkün olmayacak fakat çoğunlukta sağlandığı taktirde sıkıntı yapacağını sanmıyorum. Ve uygulamalı organizasyonlar/derslerin olması çok iyi olur çünkü genelde hep teorikte kalıyor dersler falan.

msadikagar

MB Üyesi
Tepkiler
39
Meslek
Üniv
Piri Reis Üniversitesi
kafama takılan bir problem var şu an aklıma geldi paylaşmak istedim belki bilen vardır da cevaplar.
Yeni açılacak kulüpler sene başı açılmalı die bir zorunluluk yoktur umarım.

CBRLSVNC

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
kafama takılan bir problem var şu an aklıma geldi paylaşmak istedim belki bilen vardır da cevaplar.
Yeni açılacak kulüpler sene başı açılmalı die bir zorunluluk yoktur umarım.
Evet öyle bir zorunluluk var diye biliyorum ben de

Crow

Bilişim Kargası
MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci - Bilgisayar Mühendisliği
Üniv
Erciyes
Erciyes Üniversitesi kulüp kurulması için hazırlanan tüzükde herhangi bir zaman belirtilmemiş. Her üniversite için farklı olabilir.

Kulüp ve Toplulukların Kurulması
Madde 8 –
(1) Öğrenci kulübü veya topluluğunun kurulabilmesi için;
a)Kulüp veya topluluk kurmak isteyen öğrenciler ilgi alanları doğrultusunda faaliyetlerde bulunabilmek için öngörülen kabul yazısı alınmış akademik danışman adayının adı, geçici yönetim kurulu ile üyelik koşullarına uyan en az yedi kurucu üyenin bulunduğu 40 kişilik üye listesi, Ek.1’de belirtilen belgeler de tamamlanarak Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı’na iletilir.
b) Bu başvurular akademik birim yönetimi ve Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı tarafından incelenip değerlendirildikten sonra Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı tarafından kurulması uygun görülen kulüp/topluluklar, Rektörlüğün onayına sunulur.
c) Faaliyetlerine devam eden kulüp veya topluluklarla benzer ad, amaç ve faaliyet alanı olan yeni bir kulüp veya topluluk kurmak için başvuru yapılamaz. Yapılan başvurular Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı tarafından reddedilir.
d) Kulüplerde/topluluklarda, Üniversitenin akademik veya zorunlu hallerde idari personelinden en az bir danışman olması gereklidir. Kulüplerin/toplulukların danışmanlarını başvuru belgelerinde belirtmesi gerekmektedir.
e) Kulüp/topluluk isimlerinin Türkçe olması tercih edilir. Kurulan kulüplerin/toplulukların adının başında “Erciyes Üniversitesi” ibaresi olması zorunludur. Öğrenci kulübünün/ topluluğunun adı, faaliyet alanını yansıtacak nitelikte olmalıdır.
f) Kuruluşuna izin verilen kulüp veya topluluklar, belirtilen amaca uygun olarak ilgili platform içinde faaliyetlerini sürdürürler.
g) Her kulüp veya topluluk yönergesini kendisi hazırlar. Bu yönergeler Erciyes Üniversitesi’nin misyon ve vizyonuna ters düşen hükümler içeremez.

CBRLSVNC

MB Üyesi
Tepkiler
9
Üniv
Celal Bayar Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi kulüp kurulması için hazırlanan tüzükde herhangi bir zaman belirtilmemiş. Her üniversite için farklı olabilir.

Kulüp ve Toplulukların Kurulması
Madde 8 –
(1) Öğrenci kulübü veya topluluğunun kurulabilmesi için;
a)Kulüp veya topluluk kurmak isteyen öğrenciler ilgi alanları doğrultusunda faaliyetlerde bulunabilmek için öngörülen kabul yazısı alınmış akademik danışman adayının adı, geçici yönetim kurulu ile üyelik koşullarına uyan en az yedi kurucu üyenin bulunduğu 40 kişilik üye listesi, Ek.1’de belirtilen belgeler de tamamlanarak Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı’na iletilir.
b) Bu başvurular akademik birim yönetimi ve Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı tarafından incelenip değerlendirildikten sonra Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı tarafından kurulması uygun görülen kulüp/topluluklar, Rektörlüğün onayına sunulur.
c) Faaliyetlerine devam eden kulüp veya topluluklarla benzer ad, amaç ve faaliyet alanı olan yeni bir kulüp veya topluluk kurmak için başvuru yapılamaz. Yapılan başvurular Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı tarafından reddedilir.
d) Kulüplerde/topluluklarda, Üniversitenin akademik veya zorunlu hallerde idari personelinden en az bir danışman olması gereklidir. Kulüplerin/toplulukların danışmanlarını başvuru belgelerinde belirtmesi gerekmektedir.
e) Kulüp/topluluk isimlerinin Türkçe olması tercih edilir. Kurulan kulüplerin/toplulukların adının başında “Erciyes Üniversitesi” ibaresi olması zorunludur. Öğrenci kulübünün/ topluluğunun adı, faaliyet alanını yansıtacak nitelikte olmalıdır.
f) Kuruluşuna izin verilen kulüp veya topluluklar, belirtilen amaca uygun olarak ilgili platform içinde faaliyetlerini sürdürürler.
g) Her kulüp veya topluluk yönergesini kendisi hazırlar. Bu yönergeler Erciyes Üniversitesi’nin misyon ve vizyonuna ters düşen hükümler içeremez.
Üçüncü Bölüm Öğrenci Topluluk ve Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Kuruluş esasları

MADDE 10 –(1) Kulüp Kurulması: Yeni bir kulüp kurulması için yönerge şartlarına uygun kurucu en az 9 öğrencinin yer aldığı, 11. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte her yıl Kasım ayı sonuna kadar kulüp için ilgili akademik birime iletilerek kuruluş işlemleri başlatılır. Akademik birimler kendilerine gelen kulüp başvurularından uygun gördüklerini her yıl Aralık ayının yirmisine (20 Aralık) kadar Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına iletir. Tüm başvurular Koordinasyon Kurulu tarafından değerlendirilerek kulüplerin kurulup kurulmaması kararlaştırılır. (2) Topluluk Kurulması: Yeni bir topluluk kurulması için yönerge şartlarına uygun en az 3 akademik birimden oluşan kurucu en az 27 öğrencinin yer aldığı, 11. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte her yıl Aralık ayının yirmisine (20 Aralık) kadar Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına (SKS) iletilerek kuruluş işlemleri başlatılır. Tüm başvurular Koordinasyon Kurulu tarafından değerlendirilerek toplulukların kurulup kurulmaması kararlaştırılır.

msadikagar

MB Üyesi
Tepkiler
39
Meslek
Üniv
Piri Reis Üniversitesi
20 aralığa az bir vaktin kalmış acele etmelisin :)

Konu sahibi
Konu sahibi
Kemal Okur

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
acele etmemize gerek yok anladığım kadarıyla 2. dönem bu konuya ağırlık vererek gerçekten mühendis beyinler farkını ortaya koyarsak harika işler olur zamanımızın olması düşünmek ve mükelleştirmek için bir şans bana sorarsanız

szgncvs

MB Üyesi
Tepkiler
14
Üniv
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Bence de aceleci davranmak hataya ve tekrara düşürebilir. Gerekirse 1 yıl sonra başlansın bu işe ama detaylı bir çalışmayla hazır başlayalım

Emre Kürşat

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Metalürji ve Malzeme Mühendisliği
Üniv
Cumhuriyet Üniversitesi
Cumhuriye Üniversitesi kulüp tüzüğünde 1. yarıyıl sonuna kadar süre verilmiş.
MADDE 5 – (Değişik: 03.02.2016 Tarih ve 2016/2-5 Sayılı Senato Kararı) (1) Toplulukların/Kulüplerin kurulması; a) Başvuru dönemi b) Hazırlık dönemi c) Asalet dönemi süreçlerinden oluşur. (2) Öğrenci Toplulukları/Kulüpleri bir akademik birim (Bölüm) bünyesinde bilimsel ve eğitsel amaçlı kurulabileceği gibi, doğrudan akademik birim (Dekanlık/Müdürlük) bünyesinde sosyal, kültürel ve sportif amaçlı faaliyet gösterecek şekilde de kurulabilir. Aynı Akademik birimde aynı amacı taşıyan aktif bir Topluluk/Kulüp var iken aynı amacı taşıyan yeni Topluluk/Kulüp kurulamaz. (3) a) Akademik birimlere bağlı bölüm bünyesinde faaliyet gösterecek şekilde kurulacak Toplulukların/Kulüplerin başvuruları ilgili akademik birimin ilgili bölüm başkanlığına yapılır. b) Akademik birim (Dekanlık/Müdürlük) bünyesinde faaliyet gösterecek şekilde kurulacak Toplulukların/Kulüplerin başvuruları ise doğrudan akademik birim (Dekanlık/Müdürlük) idaresine yapılır. (4) Yeni kurulacak Topluluk / Kulüpler, yönerge ve yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmış tüzük ve kuruluş dosyalarını en geç ilgili Akademik Yılın I. Yarıyılı sonuna kadar Rektörlük Makamına göndermekle yükümlüdür

Yukarı Alt