mühendis için 2.öğretim avantaj mı yoksa dez avantaj mıdır

Sizce hangisi?

• Seçmen sayısı
    7

CılgınJo

MB Üyesi
Tepkiler
0
Sınavda iyi derece yapmadım ve mf3-mf4 te 93 bin-94 bin yaptım...Sağlıkta tıp ve diş hekimliği dışındaki bölümler mühendislikten daha kötü durumda sanırım.Bana en sempatik gelen mühendislik ise elektrik elektronik mühendisliği.Bu bölüm ile ilgili araştırma yapınca erciyes üniversitesinin çok başarılı olduğunu öğrendim.Ancak bu üniversiteninde 2.Öğretim sıralaması bana geliyor...Daha önce üniversite okumadığım için 2.öğretimin ne olduğunu pek bilmiyorum.Sizce bir mühendis için 2.öğretim avantaj mı yoksa dez avantaj mıdır? konu ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum...Üniversite,bölüm gibi tavsyelere açığım! ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

emrecnklc

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisliği(öğrenci)
vallahi elektrik elektronik müh erciyes üni. tavsiyemdir. ama ders anlamında ağır bi bölüm gerçekten. ve kendini geliştirmen için çok çalışman gerekecek. mühendisliğe ilgi lazım bu yüzden. elektronik cihazların iç yapısını programlanmasını vs merak eden bi kişilik için ideal bi çalışma alanı. fakat ilgin yoksa kendini geliştiremezsen sadece adın mühendis olur ve istediğin iş imkanını bulamayabilirsin. çok ilgili değilsen sevmiyosan hemşirelik tavsiye edebilirim yani

Konu sahibi
Konu sahibi
C

CılgınJo

MB Üyesi
Tepkiler
0
vallahi elektrik elektronik müh erciyes üni. tavsiyemdir. ama ders anlamında ağır bi bölüm gerçekten. ve kendini geliştirmen için çok çalışman gerekecek. mühendisliğe ilgi lazım bu yüzden. elektronik cihazların iç yapısını programlanmasını vs merak eden bi kişilik için ideal bi çalışma alanı. fakat ilgin yoksa kendini geliştiremezsen sadece adın mühendis olur ve istediğin iş imkanını bulamayabilirsin. çok ilgili değilsen sevmiyosan hemşirelik tavsiye edebilirim yani
Aslında tamda dediğiniz gibi bir cihaza bakınca beynimde içini ,yapısı simülasyon etmek keyif veriyor bana...Erciyes üni. Çok istiyordum ancak ikinci öğretim geliyor bunada sıcak bakmiyorum.

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
2.Öğretim denilen olay da derslerini sabah değil de akşam saatinde almandır ve bölümüne göre de dönemlik bir harç parası yatırman tabiki :)

Konu sahibi
Konu sahibi
C

CılgınJo

MB Üyesi
Tepkiler
0
2.Öğretim denilen olay da derslerini sabah değil de akşam saatinde almandır ve bölümüne göre de dönemlik bir harç parası yatırman tabiki :)
Fazladan ödenen harç parası sorun değil ama eğitim kalitesinin birinci öğretime nazaran daha düşük olması ,meslegim adına kötü birşey....

beyazbaret

İrfan parlak
MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
öğrenci
Üniv
Erzincan üniversitesi
merhaba CılgınJO kardeşim,yalnızca 1. , 2. öğretim konusuna değineceğim; Üniversitelerde genelde 1.öğretim(sabah) dersleri saat: 08:00 de başlar(Üniversite programına öğretim programına göre değişiklik gösterebilir),2.öğretim(akşam) genelde 17:00 da başlar ve ikinci öğretimde mühendislik bölümleri için 765 tl civarı bir harç ödemesi var(başarı listesine girip henüz harç ödemediğimden dolayı net rakamı bilemiyorum :) )Hangisinin iyi olduğu yada avantajlı olduğu kişiden kişiye göre değişir aslında;Nasıl yani? örneğin ben lise yıllarımda her sabah okula geç kalırdım ve okulda sürekli uykulu uykulu dolaşır hocaların anlattıklarını anlayamazdım,Yazılı sınav vs de geceleri çalıştığımda daha iyi anlıyordum,Üniversite tercihleri zamanında bu durumları gözeterek 1.öğretim gelmesine rağmen 2.öğretimi tercih ettim aksi taktirde okulu biteremezdim.Yani bir nevi paramızla uyku satın aldık :).Sadece şunu söyleyebilirim hocalar gün içerisinde okulda olduklarından sabah ki performansları akşam derslerinde ister istemez kayboluyor onun haricinde herhangi bir dezanatajı olduğunu düşünmüyorum.Hatta 1.öğretimdeki arkadaşlarımın bizlere imrendiği oluyor(genelde Vize ve final haftalarında keşke 2.öğretim olsaydık diyorlar).Yani demem o ki bu tür durumların muhasabesini kendine kendine yapıp hangisinin senin için avantajlı olduğuna karar vermelisin,kimsenin ne dediğine pek fazla umursama,harçtan dolayı 2.öğretimi tercih etmek istemezsen de %10 'luk başarı listesi diye bir durum var o listeye girersen harç ücreti ödemezsin(veya küçük bir miktar ödersin).Yapacağın bu seçim basit gibi görünse de 4 yıllık bir eğitim sürecini göz önünde bulundurursak öğrenim hayatını doğrudan etkileyecektir,o yüzden iyi düşün ve kararını öyle ver!...

Yukarı Alt