Mühendislere Tavsiyeler

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Herkese iyi gunler oncelikle.
Dun itibariyle (Ankara) Gazi universitesi- Makine Muhendisligini kazanmis bulunmaktayim. Bolum , universiteyi kendi istegimle sectim ve geldigi icin cok mutluyum.Makine muhendisligiyle veya muhendislikle ilgili onerilerinizi bekliyorum. Okula bilincli bir sekilde baslasam hic fena olmaz :)

Konu basligini yeni baslayacak olan muhendislere tavsiyeler diye duzeltebilsem cok guzel olucak aslinda ama duzenleyemedim :)

Son düzenleme:

sezermehmet

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Mekatronik Mühendisliği
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
Kardeşim hayırlı olsun. Bende Gazi Makina yı yazmıştım ama tutmadı.Kocaeli Mekatronik Mühendisliğini kazandım ama tutmadığı için üzgün değilim çünkü her ikisini de seviyorum. Bende senin gibi tavsiyeler almak isterim. Konu başlığı için teşekkürler..

Konu sahibi
Konu sahibi
umitkcaa

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Her iste bir hayir vardir hocam ikiside cok guzel dedigin gibi, hayirli olsun. Umarim bir seyler kapabiliriz bu konudan :)

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Makine ve mekatronik mühendisliği ile alakalı söyleyeceğim tek şey ingilizce öğrenin ne yaparsanız yapın 1. ve 2. sınıftaki boşluklarınızı kullanarak ingilizce için birşeyler yapın. "Yaaa çok yoğun oluyoruz dersler sınavlar falan" diceksiniz demeyin 3. ve 4. sınıf asıl sınav :D

@sezermehmet mekatronik mühendisliği zorlu bir yol olacak senin için bende mekatronik mühendisliği mezunuyum sana tavsiyem ingilizce dışında bir elektronik yazılım dili öğren mesela arduinodan başla pic kodlamaya gir. elektrik elektronik anlamda deneyler yap malzemeleri çinden ucuza temin edebilirsin. Dersler ile alakalı takıldığın noktalarda yardımcı olmaya da çalışırım elimdeki kaynaklardan.

@umitkcaa Makine mühendisliği hakkında çok fazla bir bilgim yok ama iş sahanız geniş olduğundan bir alanda uzmanlık yakalamaya okulda zaten alacağınız derslerden hangisinin sizin için daha verimli olduğuna kanaat getirirsiniz.

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Herkese iyi gunler oncelikle.
Dun itibariyle (Ankara) Gazi universitesi- Makine Muhendisligini kazanmis bulunmaktayim. Bolum , universiteyi kendi istegimle sectim ve geldigi icin cok mutluyum.Makine muhendisligiyle veya muhendislikle ilgili onerilerinizi bekliyorum. Okula bilincli bir sekilde baslasam hic fena olmaz :)

Konu basligini yeni baslayacak olan muhendislere tavsiyeler diye duzeltebilsem cok guzel olucak aslinda ama duzenleyemedim :)

Öncelikle bölüm hakkında en özet yorumu yapayım ''öldürüyor ama zevkli'' =)

Öncelikle tebrik ederim sizleri. Güncel olarak makine bölümü için bir iki şey yazayım.

1) @Kemal Okur beyinde dediği gibi öncelik ingilizce olsun. Çünkü işe başvurduğunuzda sizi 5 adım öne atacak şeydir. Ben sağlam yerlerde çalışayım diyorsanız kesinlikle lazım ve sakın 3. ve 4. sınıfa bırakayım demeyin.

2)Bölümü en rahat şekilde anlamak zevk almak istiyorsanız ''makinelere'' dair ilginiz olsun. mesela sosyal medyada çok güzel sayfalar var onları takip edin hem bakış açınızı geliştirir hem bölümü seversiniz. Derslerde emin olun yardımcı oluyor daha iyi anlıyorsunuz

3)Bir kısım makinecilerin en büyük derdi teknik resim olacaktır =) cisimlerin üstten yandan görünüşünü şimdiden çizmeyi deneseniz iyi olur

4)En önemlilerden birisi geliyor =)) HESAP MAKİNENİZİ iyi seçin çünkü en az 20 25 yıl kullanacaksınız anısı büyük oluyor.

Birazda Sosyal Alanda Yazayım;

1) Bölüm zor arkadaş, saçlar dökülecek. ama yapılıyor ve size müthiş yetenekler kazandırıyor toplumda öne çıkıyorsunuz

2) Makine mühendisliğinin alanı çook geniş yani işle alakalı kafaya takmayın ;)

fazla yazıp sıkmayayım. soracağınız varsa yardımcı olmaya çaışırım. Şimdiden kolay gelsin=) @umitkcaa

Johnathan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Material science and nanotechnology engineer
Üniv
Gebze Technical University
Gebze Teknik Universitesi - Malzeme bilimi ve muhendisligi (30% ingilizce kazandım. Amma bir de Gazi Üniversitesinden elektrik-elektronik bölümüne kabül gelme şansım vardır. bölümlerden 2-si de seveceğim bir bölüm fakat hangi üniversiteni tercih etmem daha doğru olur? yani Gaziden kabül gelerse Gazi mi yoksa GTÜ mü? önceden teşekkür ederim.

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Gebze Teknik Universitesi - Malzeme bilimi ve muhendisligi (30% ingilizce kazandım. Amma bir de Gazi Üniversitesinden elektrik-elektronik bölümüne kabül gelme şansım vardır. bölümlerden 2-si de seveceğim bir bölüm fakat hangi üniversiteni tercih etmem daha doğru olur? yani Gaziden kabül gelerse Gazi mi yoksa GTÜ mü? önceden teşekkür ederim.
Şimdiden tebrik ederim seni.
GTÜ sıralamada yükselen ve gelişen bir üniversite, bu sene dokuz eylül üniversitesini de geçti hatta. Ama Gazi Üniversitesi daha iyi konumda hem tanınabilirlik hemde konum olarak.

Bence daha önemli bir konu da şu, bölümünün elektrik-elektronik olması çok daha avantajlı. Alanı çok daha geniş ve iş imkanı daha yüksek.Bölüm dolayısı ile ingilizcen otomatikman olumlu yönde ilerler.
Şahsi fikrimi sorarsan Gazi Elektrik-elektronik kabulu gelirse onu değerlendirmen. ;)

Johnathan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Material science and nanotechnology engineer
Üniv
Gebze Technical University
Makinenin muhendisi Teşekkür ederim.

evet Gazi üniversitesi elektrik elektronik 100% ingilizce kazandım.

amma böyle şeyler diyorlarki Gazi üniveritesi bilmem dini kurumlar olan yer bilmem hiç iyi deyil öğretmenleri çok kötü böyle şeyler duydum Gaziden bir bilgisi olan varmı bu durmdan?

Tepkiler
2
Üniv
Kastamonu üniversitesi
Bende Kastamonu elektrik elektronik mühendisliği ni kazandım. Bu sene başarıli olmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

EINSTENIUM666

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Mekatronik Mühendisliği
Üniv
Karabük University
Ben de Karabük mekatronik kazandım. Yazılım olayını kitaplarla ya da videolarla evde az çok kendim öğrenebilir miyim ? Mesela python öğrenmeye çalışsam bunun bana bir faydası olur mu ? Yoksa normal bölümümde ki yazılım farklı bir şey mi ? mesela Elektronik ürünler ve ya robotlar üzerinde ki yazılım farklı bir şey mi ? Bir de merak ettiğim şey ingilizceyi az çok hallettim ama bölümüm ingilizce değil. Şimdiden mekatronik adına en çok gelişmiş ülkelerin dillerine çalışsam bunun da faydası olur mu ?

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Bende Kastamonu elektrik elektronik mühendisliği ni kazandım. Bu sene başarıli olmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Başarılı olmak için her dersi iyi geçecekmiş gibi değil mantığını anlamaya çalış.. Tüm olaylarda mantığı kavrarsan çok rahat dersleri de geçersin başarılı bir mühendis de olma şansın artar. Tüm derslerin bir temel mantığı/formülü vardır, gerisi hep süslemedir. Verilecek en büyük tavsiyenin bu olduğuna inanıyorum . Ve ayrıca eem ile ilgili videolar izle araştırmalar yap, bölüm sevgin artar daha rahat hissettirir. Temelde bunları yapmalısın

Konu sahibi
Konu sahibi
umitkcaa

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Başarılı olmak için her dersi iyi geçecekmiş gibi değil mantığını anlamaya çalış.. Tüm olaylarda mantığı kavrarsan çok rahat dersleri de geçersin başarılı bir mühendis de olma şansın artar. Tüm derslerin bir temel mantığı/formülü vardır, gerisi hep süslemedir. Verilecek en büyük tavsiyenin bu olduğuna inanıyorum . Ve ayrıca eem ile ilgili videolar izle araştırmalar yap, bölüm sevgin artar daha rahat hissettirir. Temelde bunları yapmalısın
Hocam benim yazilima cok ilgim var fakat bilgisayar veya yazilim muhendisligi secmek istemedim. Biz makine muhendisligi okurken yazilimla ilgili dersler alicak miyiz veya alabilecek miyiz?

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Hocam benim yazilima cok ilgim var fakat bilgisayar veya yazilim muhendisligi secmek istemedim. Biz makine muhendisligi okurken yazilimla ilgili dersler alicak miyiz veya alabilecek miyiz?
Yazılımsal olarak matlab alınıyor, tabiki üniversiteler bunun üzerine dersler de ekleyebiliyor java, c+ gibi. Bunu kendi üniversitende bölüm sekreterine falan sorarsan daha sağlıklı bilgi alırsın dediğim gibi okullar farklı dersler gösterebiliyor . Tasarım programları da bakmanı tavsiye ederim zevkli o da

Konu sahibi
Konu sahibi
umitkcaa

umitkcaa

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Yazılımsal olarak matlab alınıyor, tabiki üniversiteler bunun üzerine dersler de ekleyebiliyor java, c+ gibi. Bunu kendi üniversitende bölüm sekreterine falan sorarsan daha sağlıklı bilgi alırsın dediğim gibi okullar farklı dersler gösterebiliyor . Tasarım programları da bakmanı tavsiye ederim zevkli o da
Tamamdir tesekkur ederim ilginiz icin.

ali.pehh

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben makine mühendisligi okuyorum bu sene başladım kendimi geliştirmem için neler yapmam lazım bide autocad ve solidin full sürümlerini almak şatiyorum ne kadar bilginiz var mı ?

Yukarı Alt