Mühendislik için özel üniversite mi yoksa devlet üniversitesi mi

MertBsky

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Mühendis
Üniv
Atatürk Üniversitesi
Merhaba mühendislik bölümleri için özel üniversite mi yoksa devlet üniversiteleri mi ( ODTÜ, İTÜ gibi yüksek puanlı yerler hariç )

Mining Engineer

Late is better than never....
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
202
Meslek
MEXT Research Fellow
Üniv
Kawamura Advanced Mining Tech
Sabancı, Koç ve Bilkent için özele evet diyebilirim.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Burada bir sürü soru devreye giriyor,

Örneğin özele para verecek misin? Yoksa burslu musun? Bu sorunun cevabına göre bile farklı şeyler açığa çıkabiliyor o nedenle ne durumdasın tam olarak yazabilirsen yardımcı olabiliriz belki.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

MertBsky

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Mühendis
Üniv
Atatürk Üniversitesi
@Emir Kalyoncuoğlu %75 burslu veya tam burslu olarak yazmayı düşünüyorum.
Benim merak ettiğim konu toplulukta özel üniversite okuyan illa ki vardır. Yaz okulu ücretleri pahalı diyorlar onun haricinde sunduğu fırsatlar da çok diyorlar. Amacım bunları netleştirmek (tabi ki her özel üniversite değil)

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Özel üniversitede çevre edinme şansın olur, parlak bir öğrenci olabilirsen hocaların sana yol gösterir.
O nedenle özel üniversite yazılabilir. Yaz okulu ücretlerinden bilgim yok açıkçası.

Bartuğ Karakuş

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Trakya Üniversitesi
Konu hakkında yorum yapabilmek için ufak bir araştırma yaptım. Bilkent veya Koç Üniversiteleri özel üniversite mühendislik alanında epey iyi konumdalar.Devlette de önerim ODTÜ , İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi.
Not: Koç Üniversitesi için 2018-2019 öğretim ücreti 76.500 TL. %25 %50 ve %100 Tam bursları var.
Bilkent Üniversitesi için ise 2019-2020 öğretim ücretleri ortalama 45.000 TL

atakanbaba

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
öğrenci
Üniv
itü
Aslında bu yıllarda tobb etü de çıkışta. Ben 2018 senesine %100 burslu tobb makina ve itü makina arsında kalmıştım. Tobb koç gibi özel üniversitelerin devlet üniversitelerine karşı en büyük avantajı para. Adamları paraları var ve harcıyorlar. Böylece daha çok imkan yaratıyorlar. Ama mühendislik alanında okulun önemi yoksayılamaz.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

MertBsky

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Mühendis
Üniv
Atatürk Üniversitesi
@atakanbaba eğitim baya kalitelidir diye düşünüyorum. 2. sınıfım ama bırakıp yaşadığım şehirde (İstanbul) ya devlet ya da özelde bilgisayar veya elektrik okumayı düşünüyorum. Neler önerirsiniz ?

atakanbaba

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
öğrenci
Üniv
itü
Açıkcası sana yardımcı olabilecek kapasitede olduğumu düşünmüyorum. 2. Sınıfta okul bırakmak ciddi bir karar. Ve bu karar tekrar sınava hazırlanmanı gerektirebilir. Bence iyi bir araştırma yapmalı ve bir uzmana danışmalısın.

Yukarı Alt