mühendislik okumak istiyorum

muhendisbeyni

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba ben daha yeni üyeyim mühendislik okumak istiyorum muhendiliğe ilgim çok var ne yapmalıyım

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Merakınızın ve ilginizin olması yeterli çokta bir şey yapmanız gerekmiyor açıkçası tek sorun hangi mühendislik dalına yöneleceğiniz? Eğer buna karar verirseniz daha kolay yol haritası çıkarabilirsiniz.

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Makine ve mekatronik dolaylı yoldan birbirlerine yakın diye bilirim ancak inşaat mühendisliği çok daha farklı bir kulvar. İnşaat mühendisliği istiyorsanız bilgisayarda çizim programları ile uğraşmayı sevmeniz ve matematik ve fiziğinize gerçekten güvenmeniz gerekmekte.

Makine ve mekatronikte matematik ve fizik inşaat kadar yoğun değil ama yine bilmeniz gerekiyor özellikle makinede. Makine mühendisliğinde yine aynı şekilde pc simülatör programlarından en kötü birinde uzman seviyesinde olmalısınız.

Mekatronik mühendisliği derseniz işin içine otomasyon ve elektrik elektronik konularıda giriyor ancak bir makine mühendisi kadar fizik ağırlıklı dersler almıyorsunuz.

Kendin bu noktadan sonra ilgilenebileceğin bir dal seçerek ona göre çalışmalarda bulunursan çok daha verimli olur.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

muhendisbeyni

MB Üyesi
Tepkiler
1
Abi iş konusunda ne diyorsun maaş konusunda hangi muhendislik dali isi var maasi iyidir

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Abi iş konusunda ne diyorsun maaş konusunda hangi muhendislik dali isi var maasi iyidir
Merhaba, para konusu açık ve nettir. Bütün mesleklerde para vardır. Paranın iyi olması, tamamen yaptığı işteki tecrübe ve bilgisiyle alakalıdır. Bu konuya mühendislik tarafından bakıldığında, hiçbir mühendislik para konusunda sıkıntı çekmez. Yola para bakımından çıkarsan, mühendisliğin geride kalır. Mühendislik aşktır, sevgidir, çabadır, sabırdır. Gerektiği zamanlarda gecelerce uyumadan çalışmaktır.

Yalnız şunu unutmayın ki, Türkiye de herhangi bir şirkete mühendis olarak girerek çalışmaktan bahsetmiyorum. Mühendislik kavramının yaşandığı şirketlerden bahsediyorum. Tabi ki bir de kendi projeleriniz için böyledir bu durum.

Devlette mühendislik kadrosuna girecek olursan parasını sor, sabah girişin, akşam çıkışın belli. Rahat olursun :) Sadece mühendis olduğunu sanırsın. Aç kalmayacak kadar para alırsın sıkıntın da olmaz. Temiz dimi :)

İşte biz Türkiye bu yüzden gerideyiz.

İyi bir mühendis olman dileğiyle. Başarılar.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

muhendisbeyni

MB Üyesi
Tepkiler
1
Abi meslek lisesi okuyorum muhasebe 11. Sinif derslrrim cok iyi bide muhendis olan insan bilim insani olur mu

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Abi meslek lisesi okuyorum muhasebe 11. Sinif derslrrim cok iyi bide muhendis olan insan bilim insani olur mu
Dostum arasında ki fark şu bak,
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
genel dusunur, genelleme yapar.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
genellemelerden spesifik cikarimlar yapar.

Senin yapman gereken oturup bütün bölümleri araştırman. Otur araştır. İngilizce çalış. Bol bol çalış. Çalışmaya alıştır kendini, sosyal ol, gez toz eğlen, hiç birinden geri kalma ama çalış büyük düşün. Yıldızları hedefle küçük düşünme. Sonra araştırdığın bölümlerden birini seç ve oku.

National Geographic te ki belgeselleri izle. Bu tür videolar izle sana yolunu çizmende yardımcı olur.

Örnek video : Mühendislik bakış açıları.

Başarılar çalışmaktan korkma, çalışmak senden korksun. ;) Emin ol ki yapabilirsen ondan zevkli bir şey yok. ;)

Konu sahibi
Konu sahibi
M

muhendisbeyni

MB Üyesi
Tepkiler
1
Abi saol şimdi ben ne yapayım

Hep arastırıyorum
Ig testı yeptım 113 cıktı wikipediden 113 e baktım ileri zekalı cıktı iyimi

Abi ben kitap okumayı seviyorum ama okuyamıyorum neden

Ne tarz kitap okuyayım

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Kitapla alakalı aynı sorun bende de var başladığımda bırakmak istemiyorum ama ertesi gün okumak içinden gelmiyor sürekliliği yakalayamıyorum cevabını bulursan bana da haber ver :D @muhendisbeyni

İnternette çözdüğün iq testlerine inanma bunu uzman yardımı ile yapman çok daha iyi olur bende henüz yapmadım öyle bişey ancak internette pek çok kaynaktan çözdüm her sitede farklı sonuç çıkmıştı hatta bir sitede 180 demişti :D yuh artık :D

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Abi saol şimdi ben ne yapayım

Hep arastırıyorum
Ig testı yeptım 113 cıktı wikipediden 113 e baktım ileri zekalı cıktı iyimi

Abi ben kitap okumayı seviyorum ama okuyamıyorum neden

Ne tarz kitap okuyayım
Yanlış kitap okuduğun içindir. Doğru kitabı bulman gerekiyor. İlgini çekmeyen şeyi okuyamazsın. Kitap çözüm değil ise videolu kaynaklara bak. Oda olmadı kurslar bunun için çözüm.

Başarılar.

Yukarı Alt