Mühendislikler hakkında çıkmazdayım LÜTFEN YARDIM EDİN

Eozdemir10

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhabalar, 22 yaşındayım malesef elimde olmayan sebeplerden dolayı üniversiteye geç başlayacağım yaşım biraz geçti farkındayım. Siz değerli üyelere, mühendislere veya mühendislik okuyan arkadaşlara danışmak istediğim konular var. Elektriğe hevesliydim sırf bu yüzden Lisede elektrik okudum fakat okuldaki öğretmenlerim beni elektrikten soğutmakla kalmadı midemi bulandırdılar pislik herifler... Mühendislik konusunda elektrik elektroniğe bu sebepten ön yargılar barındırıyorum. Bazen boş zamanlarımda mega yapılar belgeselleri izlerdim nasıl yapılıyormuş diye soluksuz izlerdim ilgimi her zaman çekti. İnşaat mühendisliğine şuan için aşırı derecede yakınım. Son olarak da Bilgisayar mühendisliği, biliyorum bu bölüm uçsuz bucaksız bi sınırı yok bu yüzden tarif dahi edemiyorum büyüleyici işler yapabiliyorlar.
Özetle arkadaşlar hedefim;

Arapça biliyorum, ingilizcemi de, okuduğum mühendislikle alakalı mesleki bilgimi de maximum geliştirebildiğim kadar geliştirip yurt dışına çıkmayı istiyorum.

Elektrik Elektronik, İnşaat, Bilgisayar bu üç mühendislik hakkında siz olsanız kararınızı hangisinden yana kullanırdınız?

Son düzenleme:
Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
Öncelikle hiç bir şey için geç değildir, sadece birkaç yıl tecrübeyle okumaya başlayacaksın ;) Okumak daha kolay gelecektir bu yaştan sonra, ve medeni cesaretin için tebrik ederim.. Bölüm seçme önceliğini söylersen ona göre yazmaya çalışacağım. İş bulma kolaylığı, az çalışıp çarkı döndüreyim, gelişime geliştirmeye yönelik çok çalışan, yurtdışı temelli, okurken zevk alacağın, o bölümğn sektör çeşitliliği..... Ama şimdi genel anlatmaya çalışayım.

Elektrik -elektronik müh. ; bu bölüm elektronik çağda yaşadığımız için iş imkanı çeşitli ve biraz daha rahattır. İngilizce bilmen burada extra fark yapar.
Bilgisayar; kendini geliştirirsen ister Türkiye'den ister yurtdışından evinde işler alabilirsin . Bende bölümüm dışında burayı okumak isterdim, hem iş imkanları hem maddi imkanları, hem gelişim imkanları iyidir
İnşaat; Diğerlerinden farklı bi bölüm, yurtdışı için genelde arap ülkelerine yada rusya ukrayna gibi ülkelerde iş blursun. Ama bu bölüm mezunu çok ve biraz hizmet sektörüne giriyor. Potansiyelin varsa üretim - araştırma sektörlerine gitmen daha iyi

Ek olarak makine mühendisliği =) Burada şantiye şefi olup inşaat sektörüne geçebilirsin, mekanik tesisat enerji kimlik falan hepsi inşaat sektöründe. Makine için elektronik ve yazılım alanlarından anlamalısın az çok. Kendini geliştirmek istediğine göre, makine seçip mezun olunca inşaat sektöründe yer alabilirsin. İnovatif olarak makine yapabilirsin, senin farkın elektronik bilgin olması bu alanda daha efektif olur.

Ama sen önceliğini belirlemelisin bir. Umarım yararlı olur.

Konu sahibi
Konu sahibi
Eozdemir10

Eozdemir10

MB Üyesi
Tepkiler
1
Çok teşekkür ederim yerinde ve güzel bi yaklaşımla yardımcı olmak istemişsiniz. Ben tercihimi bilgisayar ve elektrik elektronik üzerine kullanacağım hangisi olursa artık nasip diyip o uğurda varımı yoğumu ortaya koyacağım. Tekrardan teşekkürler

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Elektrik-elektroniği önermiyorum dostum belli dersleri almassan elektrik alanında imza yetkin olmuyor ve bu dersleri 1 kaç okul dısında hiçbi okul vermiyor elektronik şuan revaşta görünsede aslında elektronikçiler yazılım alanına yönelmeye calısıyorlar artık mezun sayısı kum gibi olmaya başladı o yüzden direkmen bence bilgisayar mühendisliğini okumanı tavsiye ederim iyi günler

betusella

MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Üniv
Batman Üniversitesi
Şahsi fikrime göre bilgisayar mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği arasında kalmanı gerektirecek hiçbir durum yok çünkü elektrik-elektronikten yazılıma direkt olarak geçiş yapabilirsin senin hatta fazlan olacaktır bu bölümde okursan.. Büyük bi ihtimal bilgisayar,yazılım tarzı işlere yoğunlaşmak istiyorsun dediğim sana uyabilir. Elektrik-elektronik bölümüne gelecek olursak şuanda piyasanın en elverişli mesleği olarak görünüyor ve hiçbir zaman ışığı sönecek gibi değil. Yaşadığımız çağ teknoloji bakımından sürekli artmakta olup daha ileriye gideceğimiz için elektrik-elektronik mühendislerinin her daim işi olacaktır. Yazılıma yönelirsen şirketlerde çalışırsın stabil olarak. Yurtdışında daha çok iş görebilirsin.

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Şahsi fikrime göre bilgisayar mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği arasında kalmanı gerektirecek hiçbir durum yok çünkü elektrik-elektronikten yazılıma direkt olarak geçiş yapabilirsin senin hatta fazlan olacaktır bu bölümde okursan.. Büyük bi ihtimal bilgisayar,yazılım tarzı işlere yoğunlaşmak istiyorsun dediğim sana uyabilir. Elektrik-elektronik bölümüne gelecek olursak şuanda piyasanın en elverişli mesleği olarak görünüyor ve hiçbir zaman ışığı sönecek gibi değil. Yaşadığımız çağ teknoloji bakımından sürekli artmakta olup daha ileriye gideceğimiz için elektrik-elektronik mühendislerinin her daim işi olacaktır. Yazılıma yönelirsen şirketlerde çalışırsın stabil olarak. Yurtdışında daha çok iş görebilirsin.
Makinenin bi aralar popüler olup şimdi popüleritesini yitirmiş olduğu gibi eem de 3 5 seneye popülaritesini yitirecekdir gerçekci olalım yılda 20000 mezun veriyor maşallah işletme gibi olur yakında o yüzden bana sorarsan mühendislik okuma Türkiyede müh. Okunmaz sağlık oku garanti olsun

betusella

MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Üniv
Batman Üniversitesi
Elektrik üretim, iletim ve dağıtımı; bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarım, üretim ve işletmesi; haberleşme sistem ve tesislerinin kurulum ve işletilmesi; elektronik alet ve teçhizatın üretim, bakım ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapar.İçinde yaşadığımız ortamı tamamen şekillendirip değiştiren, bilgi teknolojileri, iletişim teknolojileri gibi teknolojik gelişmelerin yanısıra; bu sistemlerin ihtiyacı olan enerji üretimi, iletimi, endüstriyel kontrol sistemleri, üretim teknolojileri gibi hayatın çoğu alanları Elektrik-Elektronik Mühendisinin ilgi alanına girmektedir.
Elektrik Elektronik Mühendisliği’nin Çalışma Alanları
  • Alanlarıyla ilgili varsa kendi mühendislik firmalarını açarak,
  • Büyük firmalarda “arge mühendisi” olarak,
  • Mühendislik firmasında “proje mühendisi” olarak,
  • Firma ve fabrikalarda herhangi bir birimde “yönetici” olarak,
  • Sahada ekip yönetimi için “saha mühendisi” olarak,
  • “tasarım mühendisi” olarak,
  • “yazılım mühendisi” olarak,
  • Kurulum, onarım, bakımda ekip yönetimi için “bakım mühendisi” olarak,
  • Üretimi yapılan bir ürün ya da parçayı pazarlamak için “satış mühendisi” olarak,
  • Yapı denetim firmasında “Elektrik mühendisi uygulama ve proje denetçisi” olarak,
  • Yapı denetim firmasında “Elektrik mühendisi kontrol elemanı” olarak çalışabilirler.
Bunlar size örnek olsun diye paylaşıyorum. Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak bu işlerin popüleriteyle hiçbir alakası olduğunu düşünmüyorum, aksine gereç,ihtiyaç gibi görülüyor. Teknoloji bir gün ilerlemeyi durdurursa haklı çıkarsınız.

murataydogan12

MB Üyesi
Tepkiler
14
Elektrik üretim, iletim ve dağıtımı; bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarım, üretim ve işletmesi; haberleşme sistem ve tesislerinin kurulum ve işletilmesi; elektronik alet ve teçhizatın üretim, bakım ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapar.İçinde yaşadığımız ortamı tamamen şekillendirip değiştiren, bilgi teknolojileri, iletişim teknolojileri gibi teknolojik gelişmelerin yanısıra; bu sistemlerin ihtiyacı olan enerji üretimi, iletimi, endüstriyel kontrol sistemleri, üretim teknolojileri gibi hayatın çoğu alanları Elektrik-Elektronik Mühendisinin ilgi alanına girmektedir.
Elektrik Elektronik Mühendisliği’nin Çalışma Alanları
  • Alanlarıyla ilgili varsa kendi mühendislik firmalarını açarak,
  • Büyük firmalarda “arge mühendisi” olarak,
  • Mühendislik firmasında “proje mühendisi” olarak,
  • Firma ve fabrikalarda herhangi bir birimde “yönetici” olarak,
  • Sahada ekip yönetimi için “saha mühendisi” olarak,
  • “tasarım mühendisi” olarak,
  • “yazılım mühendisi” olarak,
  • Kurulum, onarım, bakımda ekip yönetimi için “bakım mühendisi” olarak,
  • Üretimi yapılan bir ürün ya da parçayı pazarlamak için “satış mühendisi” olarak,
  • Yapı denetim firmasında “Elektrik mühendisi uygulama ve proje denetçisi” olarak,
  • Yapı denetim firmasında “Elektrik mühendisi kontrol elemanı” olarak çalışabilirler.
Bunlar size örnek olsun diye paylaşıyorum. Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak bu işlerin popüleriteyle hiçbir alakası olduğunu düşünmüyorum, aksine gereç,ihtiyaç gibi görülüyor. Teknoloji bir gün ilerlemeyi durdurursa haklı çıkarsınız.
İş olanagı olabilir ama Yılda 20000 mezun verdiği için iş bulma sıkıntı olabilir ona bakarsanız işletmede çok geniş bi alan fakat mezun çoklugundan işletme mezunlarının %85i işsizdir iş bulma mezun sayısıyla orantılıdır alanı istediği kadar geniş olsun mezun çok olan bi bölüme giderseniz iş sıkıntısı çekersiniz.

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
İş olanagı olabilir ama Yılda 20000 mezun verdiği için iş bulma sıkıntı olabilir ona bakarsanız işletmede çok geniş bi alan fakat mezun çoklugundan işletme mezunlarının %85i işsizdir iş bulma mezun sayısıyla orantılıdır alanı istediği kadar geniş olsun mezun çok olan bi bölüme giderseniz iş sıkıntısı çekersiniz.

@betusella hanımın burada ee müh.'nin avantajlarını geniş ve detaylı bir şekilde belirterek ne kadar geniş çaplı alana hitap ettiğini belirtmeye çalışmaktır. Ve yorumunuzda size yardımcı olmaya çalışanlara karşı yapıcı olmak iyidir. Sizin 20.000 mezun mantığını yanlış buluyorum. Takıldığınız veriler demotive eden verilerdir. Mühendislik bitirdi diye hemen milletin peşinden koşacağı bir alan yoktur..

Sizin gibi istatistiki anlatacak olursam, çabalarsanız mühendislikte boşta kalma ihtimali %1, yukarıda yazılanlara göre ve elektronik çağda olduğumuzu ve özellikle Endüstri 4.0 konusu göz önüne alırsak bu ihtimal daha da düşüyor. Ama çabalanmazsa boşta kalınır elbette.

Burada yargılama veya tartışma yapmıyoruz amacım yardımcı olmak. Ve iş sektörünü görmüş biri olarak kesinlikle şunu diyebilirim. Çalışırsan el üstündesin teklifler gelir, anı kurtarmak ise sık sık iş değiştirirsin. Ama en önemlisi sektör ve iş alanı çeşitliliğidir. Yukarıdaki çeşitliliğin önemini şimdiden kavrayamamış olman normaldir lakin göz ardı etmemeni şiddetle tavsiye ederim.

SOZGUL

MB Üyesi
Tepkiler
1
Biraz geç kaldım sanırım ama ben size Enerji Sistemleri Mühendisliğini tavsiye edecektim. Çünkü bu bölüm için ingilizce ve arapça yabancı dillerin olduğudan baştan avantajlısın. Bölüm seçtiysen bile çift ana dalda bu bölümü seçebilirsin. Başarılar diliyorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
Eozdemir10

Eozdemir10

MB Üyesi
Tepkiler
1
Neden kimse inşaat hakkında yazmamış acaba inşaat mı tercih etmeliyim :D

msalih.msa18

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
gömülü yazılım
Üniv
odtü
kardeşim elektrik elektronik seçmelisin. inşaat çok popüler. şu anda işliyor ama ilerisi için bunu söylemek doğru olmayabilir. eğer bilgisayar ile çok çok alakalı değilsen bence hiç girme. ama ben bilgisayar ile ilgileniyorum, iot gibi meseleler benşm ilgimi çekiyor diyorsan buyur gel sektör seni bekliyor.

Yukarı Alt